Anasayfa » İnternetten Para Kazanma » Pasif Gelir Nedir? En Çok Kazandıran Pasif Gelir Kaynakları 2024

Pasif Gelir Nedir? En Çok Kazandıran Pasif Gelir Kaynakları 2024

Günümüzde herkesin hayali aktif olarak çalışmadan kolay yoldan para kazanabilmek. Peki, uykunuzda bile para kazanabileceğiniz pasif gelir yöntemini duydunuz mu? Henüz duymadıysanız müjde! Pasif gelir kaynakları ile yattığınız yerden düzenli gelir elde edebilirsiniz.

Pasif gelir, belirli bir dönemde gerçekleştirdiğiniz yatırım veya faaliyetlerin uzun vadede sizlere düzenli bir gelir sağlamasıdır. Bu nedenle pasif gelir nedir sorusunu anlamakla başlayacağınız bu yolculukta, biraz zaman ve sabır ile siz de yattığınız yerden para kazanabilirsiniz. Nasıl mı?

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte internetten para kazanma ve pasif gelir elde etme yolları da arttı. Özellikle düzenli gelir getiren yatırımlar, sizlere uzun vadede güzel getiriler sunarak geleceğiniz için kafanızdaki endişeleri silmeye yardımcı olabilir.

Nihayetinde özel sektördeyseniz, enflasyon karşısında maaşınız her gün eriyor veya emeklilik fikri sizin için yalnızca bir hayalden ibaret olabilir.

O halde, emekliliği veya coronavirüs dönemindeki gibi küresel salgınları kafanıza takmanıza gerek kalmadan düzenli pasif gelir elde edebileceğiniz en karlı yöntemleri birlikte inceleyelim.

En çok kazandıran pasif gelir kaynaklarını öğrenme yolculuğuna çıkmaya hazır mısınız? Bu yolculuğunuzda size rehberlik edecek bilgilerle dolu pasif gelir elde etme rehberimizi okumaya devam edin!

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir, aktif bir şekilde çalışmanıza gerek kalmadan, daha önce yaptığınız yatırımların ve faaliyetlerin sonucunda düzenli olarak gelir elde ettiğiniz bir para kazanma yöntemidir.

NFT yatırımları, temettü yatırımı, mevduat hesabı, mobil uygulama tasarımı, kira gelirleri gibi birçok gelir modeli pasif gelir örnekleri arasında gösterilebilir.

Burada mühim olan, pasif gelir fikirleri araştırırken size düzenli bir gelir sağlamasıdır. Hali hazırda siz bir şey yapmasanız da düzenli olarak size bir para yatıyorsa bunu pasif gelir olarak örneklendirebilirsiniz.

Ek iş gibi getiri sağlayan ama sürekli emek gerektirmeyen pasif gelir yönteminin çalışma prensibi iki şekilde açıklanabilir:

Birincisi, sunduğunuz ürün/hizmet karşılığında aidat ödemesi gibi sunduğunuz “değer”e aslında bir kira almış olursunuz. 

İkinci yöntemde ise, sermayeniz işletilerek size ek bir kazanç sunar. Türkçe’deki “para, parayı getirir’ sözü de bu mantıkla değerlendirilebilir.

Peki, pasif gelir nasıl elde edilir? İşte, en çok merak edilen soruya geçme vakti.

Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir?

Pasif gelir elde etmek için bir ürün veya sermayeye sahip olmalısınız. Bir ürününüz varsa, sunduğunuz değer karşılığında bir bedel alır ve pasif kazanç elde edebilirsiniz. Sermayeniz varsa da paranızı akıllı yatırımlar ile işleterek, düzenli aylık getiriler kazanırsınız.

Bir örnek ile konuyu daha açık hale getirelim.

100.000₺ paranız olduğunu varsayalım. Bu parayı nakit olarak kenarda tuttuğunuz her gün paranız enflasyon karşısında değer kaybedecektir. O halde ne yapmalısınız? Enflasyondan fazla getiri sunan bir yatırım aracına veya ürüne yatırarak, yatırım yaptığınız kaynağın paranızın değerini artırmasını beklersiniz.

Örneğin mevduat faizi, yatırdığınız paranızın işletilmesi sonucunda size düzenli kira öder gibi bir getiri sunar. Mevduat faizi ile elde ettiğiniz bu gelir, pasif gelir örneğidir.

En Çok Kazandıran Pasif Gelir Kaynakları 2024 Yılında Neler?

Pasif gelir elde etmek için en çok kazandıran pasif gelir kaynakları neler, iyice araştırmalısınız.

Risksiz pasif gelir kaynakları aşağıdaki gibidir:

 1. Mevduat faizi
 2. Kira gelirleri
 3. Temettü yatırımı
 4. Yatırım fonları
 5. Lisans getirisi
 6. Affiliate marketing kazancı
 7. Telif hakkı geliri
 8. NFT geliri
 9. Blog veya internet sitesi geliri
 10. Instagram abonelik geliri
 11. İşbirliği geliri
 12. Stok fotoğraf geliri
 13. Podcast kazancı
 14. Online reklam geliri
 15. Dijital ürün geliri (takvim, planlayıcı vb.)
 16. E-kitap geliri
 17. Mobil oyun kazancı
 18. Web site eklenti geliri
 19. Uygulama içi abonelik geliri
 20. Youtube kanalı geliri

Yukarıdaki pasif gelir fikirleri 2024 listesini şimdi adım adım inceleyelim. Sizler de, pasif gelir elde etmek için nereden başlanır diye merak etmek yerine kendiniz için en uygun başlangıca karar verebilirsiniz.

Hazırsanız, yattığımız yerden para kazanmaya başlıyoruz!

1.Mevduat Faizi

Mevduat faizi, belirli bir sermayenin finans kurumları tarafından işletilerek her ay sonunda bu işletme ücretini size kira gibi ödediği bir pasif gelir yöntemidir.

Mevduat faizi her ne kadar karlı gibi dursa da yatırımcılar mevduat hesabına para yatırmadan önce, sunulan faiz oranının enflasyonun üzerinde olmasına özen göstermelidir.

Aksi takdirde ne kadar kazanmış olursanız olun, paranız enflasyon karşısında değer kaybına uğramış olur.

2.Kira Gelirleri

En çok kazandıran pasif gelir kaynakları arasında yer alan kira gelirleri, daha önce gerçekleleştirdiğiniz yatırımların size düzenli bir kazanç sunduğu pasif gelir yöntemidir.

Bu yöntem, aktif çalışmanıza gerek kalmadan emekli maaşı alır gibi size ek bir getiri sağlar.

Fakat gayrimenkul veya işletme kira gelirleri, diğer pasif gelir yöntemlerine göre daha karmaşık süreçler içerebilir.

Kiracılarınızla sorunlar yaşayabilir, istediğiniz ödemeleri alamayabilir veya malınızın hasara uğraması ile karşılaşabilirsiniz.

3. Temettü Yatırımı

Temettü getirisi; borsada yatırım yaptığınız bir şirketin, o yıl içindeki karlılık durumuna ve hisse payınıza göre kar payı dağıtmasıdır.  

Temettü emekliliği olarak da halk arasında sıkça konuşulan bu pasif gelir yöntemi, uzun yıllar boyunca hiç emek vermeden düzenli gelir elde edebileceğiniz kazançlı yollardan biridir.

4.Yatırım Fonları

En çok getiri sağlayan pasif gelir kaynaklarından bir diğeri ise yatırım fonlarıdır.

Risksiz pasif gelir arayanlar için en ideal tercihlerden biri olan yatırım fonları, tercih ettiğiniz portföy türüne göre getiri sunar.

Dilediğiniz sektöre, dilediğiniz yatırım ürününe göre bir fon bulabilirsiniz. Örneğin, gelecekte elektrikli araçların artacağını ve bu sektördeki firmaların yükseleceğini düşünüyorsanız, Elektrikli Araçlar Fonu alarak uzun vadeli yatırım elde edebilirsiniz.

Temettü gelirine kıyasla çok daha yüksek kazançlar sunan bu pasif gelir yönteminde, 2-3 yıl içinde %800 gibi kar oranlarını görebilmek bile mümkündür.

5. Lisans Getirisi

Lisans getirisi, yaratıcılık gerektiren eserlerin kullanım haklarını başkalarına bir ücret karşılığında vermek ve bu kullanımdan elde edilen gelir anlamına gelmektedir.

Pasif gelir elde etmenin en popüler yolları arasında lisans getirisi vardır. Bu yöntem sayesinde, sanatçılar lisans anlaşmaları ile pasif gelir kazanabilir ve eserlerinin haklarını da koruyabilirler.

6.Affiliate Marketing Kazancı

Affiliate marketing yöntemi, pasif gelir elde etmenin en kolay yollarından biridir.

Ortaklık pazarlaması olarak da bilinen bu yöntemde, affiliate linkleriniz üzerinden gerçekleştirilen her satın alımda bir komisyon geliri elde edersiniz.

Affiliate marketing ile devamlı gelir elde edebilmek için yapmanız gereken tek şey ise web siteniz veya belli bir kitlenizin olduğu platforma sahip olabilmek.

Eğer hali hazırda bir kitleye sahipseniz affiliate marketing veya reklam geliri gibi birçok farklı yöntem ile kolayca pasif gelir elde edebilirsiniz.

Mühim olan, kitlenizi iyi analiz etmek ve kitlenizin doğrudan alakalı olduğu kategorileri belirlemektir. Kitlenizi anladıktan sonra ihtiyaçlarına hitap eden herhangi bir hizmet veya ürün sunarak affiliate linkiniz ile satış yapabilirsiniz.

7.Telif Hakkı Geliri

Telif hakkı geliri, fikri veya fiziki sanat eserlerinden sağlanan kazançlar olarak ifade edilmektedir.

Telif kazancı, eserinizin telif hakkı doğrultusunda başkaları tarafından kullanılması sonucu doğar.

Bu durumda eser sahibi, tıpkı evini kiralayan bir mülk sahibi gibi telif kazancı elde etmiş olur.

8. NFT Geliri

NFT (Non-Forgible Token), eşi benzeri bulunmayan “biricik” varlıkları ifade eden eserlere denir.

Türkçe’ye “değiştirilemez token” adı ile geçen NFT yatırımları, pasif gelir kaynakları arasında önemli bir yere sahiptir.

Fotoğraf, video, ses dosyaları, metinler ve hatta tweetler bile NFT olarak satılabilmektedir.

Özellikle pandemi döneminde insanların bir şeyler üretme ihtiyacı ile büyük bir ivme kazanan NFT yatırımları, en çok kazandıran pasif gelir kaynakları arasında yer aldı.

9. Blog veya İnternet Sitesi Geliri

Bir blog veya internet sitesi açarak affiliate marketing kazancı elde edebilir, markalarla iş birliği yapabilirsiniz.

İnternet siteleri, kullanıcıların arama sorgularını anlayıp onlara merak ettikleri ürün ya da hizmetler konusunda bilgi verebileceğiniz önemli kaynaklardır.

Üstelik bir blog veya internet sitesi açarak kendinize bir kitle oluşturabilir, daha sonra bu kitleyi dilediğiniz sosyal medya platformuna yönlendirerek çok kanallı bir pasif gelir kazancı elde edebilirsiniz.

Çoğu web site kullanıcısı, belirli bir kitleye ulaştıktan sonra Telegram kanalları üzerinden affiliate marketing çalışması yaparak düzenli gelir elde etmektedir.

10. Instagram Abonelik Geliri

Instagram abonelik geliri elde etmek için öncelikle en az 10.000 takipçiye sahip olmalısınız.

Eğer bu koşulu sağlıyor ve takipçi kitlenize güveniyorsanız, abonelik özelliğini açabilirsiniz.

Peki, instagram abonelik aktif ederek nasıl para kazanılır? Pasif gelir elde etmenin en kolay yollarından biri de, sosyal medya abonelik ücretleri ile kazanç sağlamaktan geçer.

Instagram abonelik, takipçilerinizin belirli bir abonelik ücreti karşısında sizinle daha aktif etkileşim kurabilmesini sağlayan bir özelliktir.

11. İş Birliği Geliri

Influencer marketing Hub’ın araştırmasına göre ınfluencer pazarlaması için bütçe ayıran katılımcıların %60’ı 2024 yılı boyunca influencer pazarlama bütçelerini artırmayı planladığını belirtti.

Pasif gelir kaynaklarından en çok tercih edilen bir diğeri ise iş birliği geliridir. İş birliği yaparak pasif gelir elde etmek için en çok tercih edilen sosyal medya mecralarından biri, Instagram’dır.

Siz de influencer pazarlama yöntemi ile iş birliği yaparak düzenli gelir elde etmek istiyorsanız, ortaklık çalışması yapan firmaları araştırarak işe başlayabilirsiniz.

12. Stok Fotoğraf Geliri

Shutterstock gibi platformlarda sıkça karşılaştığımız stok fotoğrafçılık yöntemi ile düzenli gelir elde edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Stok fotoğrafçılık ile para kazanmak tıpkı telif hakkı geliri elde etmek gibidir.

Çünkü stok fotoğraflar, lisans ve telif hakkı bulunan ve belirli konularda çekilmiş tematik içeriklerdir.

Stok fotoğrafçılık yapabileceğiniz web sitelerinde müşteriler, ihtiyacına göre stok fotoğraflar satın alır ve fotoğrafçılar bu ödemelerden bir ücret alırlar. Böylelikle, çektikleri her fotoğrafın kullanımı için telif geliri gibi pasif gelir elde etmiş olurlar.

13. Podcast Kazancı

Podcast ile para kazanmak hem hobi olarak yapabileceğiniz hem de iyi gelirler elde edebileceğiniz pasif kazanç yöntemlerinden biridir.

Bu yöntemde bazı pasif gelir kaynakları gibi hiçbir şey yapmadan düzenli gelir elde edemeseniz de, belli sayıda bir podcast yayını yaptıktan sonra o yayınlarınızdan düzenli olarak pasif gelir kazanabilirsiniz.

Podcast ile pasif gelir kazanmak için Pro Tools ve Audacity gibi sitelerden podcast yayınlarınızı hazırlayabilir ve düzenli para kazanabilirsiniz.

14. Online Reklam Geliri

Google Ads yani Google AdSense, hem düzenli kazanç hem de pasif gelir elde etmek için en avantajlı seçeneklerden biridir. Peki, Google Ads ile nasıl pasif gelir elde edilir?

Bunun için web sitenize alakalı ürünler bazında reklam alabilirsiniz.

AdSense, içerik ve ziyaretçi kitlenize göre reklamları sitenizle eşleştirerek çalışır. Bu sayede reklamlar, ürünlerini tanıtmak isteyen reklamverenler tarafından oluşturularak ödeme yapılır.

Sizler de web sitenizdeki reklam alanlarına bu reklamları kabul ederek Google AdSense ile pasif gelir elde edebilirsiniz.

15. Dijital Ürün Geliri

Son dönemlerde internetten satışın büyük bir ivme yakaladığını hepimiz biliyoruz.

Bu nedenle öğrenciler, evde para kazanmak isteyenler veya ek pasif gelir kazancı elde etme yolu arayanların sayısı da artıyor.

Dijital ürün tasarlayıp satarak para kazanmak, tasarladığınız bir üründen onlarca satabileceğiniz için kazançlı bir pasif gelir elde etme yöntemidir.

NFT, sesli kitap, içerik planlayıcı, takvim, özelleştirilebilir ajanda gibi birçok ürün dijital ürün örnekleri arasında yer almaktadır.

16. E-Kitap Geliri

E-kitapların her an her yerden ulaşılabilir olması, herhangi bir ağırlık veya maliyetinin olmaması gibi avantajlı özellikleri; okuyucuların e-kitap okuma alışkanlıklarına olumlu etki ediyor.

Eğer siz de kaleminize güveniyor ve sabırlıyım diyorsanız ilk e-kitabınızı oluşturmak için doğru zaman!

Marketsplash istatistiğine göre 2027 yılına kadar dünya genelinde yaklaşık 1,87 milyar kişinin fiziki kitap okuyacağı tahmin edilirken; e-kitap okuyanların sayısının da aynı dönemde 1,2 milyara ulaşması beklendiği sonucuna ulaşılmıştır.

Sizler de e-kitabınızı hazırlayarak düzenli ek gelir elde edebilirsiniz.

17. Mobil Oyun Kazancı

Yapılan araştırmalara göre küresel mobil oyun pazarının 2024 ile 2031 arasındaki tahmini döneminde büyük oranda artması beklenmektedir.

Analizler sonucunda mobil oyun pazarının 2024 yılında 160588,0 milyon ABD Doları değerinde olduğu ve o dönem boyunca %7,0’lik bir bileşik büyüme oranı ile genişleyerek 2027 yılına kadar 241.000,0 milyon ABD Dolarına ulaşması beklenmektedir.

Değişen kullanıcı eğilimleri ve trendleri doğrultusunda sizler de mobil oyun yaparak Google Play veya App Store üzerinden satışa açabilirsiniz.

Kullanıcıların her bir indirmesi sizin için önemli bir pasif gelir kaynağı olacağından, oyununuz için ne kadar iyi bir dijital pazarlama stratejisi belirlerseniz o kadar yüksek kazançlar elde edebilmeniz mümkün olacaktır.

18. Web Site Eklenti Geliri

ChatGPT ile birlikte devasa bir yükselişe geçen yapay zeka teknolojileri, artık beceri sahibi olamadığınız konularda bile yeteri kadar araştırma ve bilgi ile dilediğiniz konuda size yardımcı oluyor.

İşte, yapay zeka kullanarak pasif geliri elde edebileceğiniz bir yöntem de “web site eklentileri” hazırlayarak bu eklentileri WordPress gibi siteler üzerinden satışa sunmaktır.

WordPress, dünyanın en çok kullanılan web sitesi oluşturma altyapısıdır.

WordPress için niş bir kategoride iyi bir web eklentisi oluşturarak eklentinizin indirmelerinden pasif gelir kazanabilirsiniz.

19. Uygulama İçi Abonelik Geliri

En bilinen ek iş fikirleri arasında, özellikle web sitesi olanların tercih ettiği “uygulama veya site içi abonelik” gelir modeli yer almaktadır.

Web site veya uygulama sahipleri, kullanıcılara bir bilginin belli bir düzeyini sunduktan sonra ayrıcalıklı bir özelliğe erişebilmek için uygulama içi abonelik veya site içi abonelik gerçekleştiriler.

İlla farklı bir özellik sunulmasa da, bazı özelliklerin düzenli kullanımı için abonelik yöntemi gerekmektedir.

Siz de abonelik geliri kazanmak ve pasif kazanç elde etmek için bu yöntemleri tercih edebilirsiniz.

20. Youtube Kanal Aboneliği Geliri

İçerik üretici olmayı daha önce düşündünüz mü? Düşünmemiş olmanızın birçok sebebi bulunabilir.

Fakat yapay zeka teknolojileri ile ne kendinizi göstermenize ne de ekstrem becerilere sahip olmanıza gerek kalmadan içerik üretebilirsiniz.

Hey Gen, Pictory gibi yapay zeka video içerik üretme programları kullanarak beklemediğiniz kadar yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Pasif gelir kazanmanın en karlı yollarından biri olan Youtube kanal aboneliği geliri için bu tarz içerikler üreterek para kazanabilirsiniz.

8 Adımda Pasif Gelir Kazanma Stratejisi

Pasif gelir elde etmek için yeteneklerinizi değerlendirerek yatırım yapabileceğiniz alanlar belirlemelisiniz.

Pasif gelir elde etmek için adım adım şu yolu izleyebilirsiniz:

 • Pasif gelir kaynaklarını araştırın. (kira geliri, hisse yatırımı, affiliate marketing vb.)
 • Bütçe planlaması veya çalışma stratejisi belirleyin.
 • Tercih ettiğiniz pasif gelir yöntemine yatırım yapın.
 • Düzenli bir gelir elde edebilmek için yol haritanızı detaylıca belirleyin.
 • Pasif gelir kaynaklarınızı çeşitlendirin. (hem fon hem hisse yatırımı vb.)
 • Sabırlı olun, uzun vadede getirilerinizi düşünün.
 • Gelirinizi yeniden ilgili kaynaklara yatırarak sermayeniz üzerinden pasif gelir kazancınızı artırın.
 • Kazancınızı düzenli olarak gözden geçirin.

Pasif gelir elde etmenin birçok yolu vardır. Fakat zaman, yetenekler, sermaye gibi birçok faktöre göre pasif gelir tercihiniz değişiklik gösterecektir.

Örneğin 100.000₺ sermayesi olan biri için fon yatırımı düzenli ve yeterli bir pasif gelir kaynağı olabilirken, 2000₺ yatıran biri için aynı durum söz konusu değildir.

Bu nedenle eğer pasif gelir elde etmek için en iyi yatırım aracını araştırıyorsanız, öncelikle ana paranızı artıracak para kazanma yollarını araştırmalısınız. Paranız, yatırımlar ile ortalama bir düzenli gelir sağlayacak noktaya geldiğinde ise sermayeniz için en karlı pasif gelir yatırımını tercih edebilirsiniz.

Yorum yapın