Sıkça Sorulan Sorular

Vepara’nın sunduğu tüm hizmetler hakkında bilgi almak için aşağıdaki menülerden ilgili sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz. Eğer hala aklınıza takılan sorularınız varsa iletişim sayfasındaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede bilgilendirme için tarafınıza döneceğiz.

Vepara Hakkında

2020 yılında kurulan ve 2022 yılı itibarıyla faaliyet göstermeye başlayan Vepara dijital cüzdan alt yapısı, elektronik para, para transferi, sanal pos uygulamaları ve diğer alternatif ödemelerin tamamını tek bir çatı altında birleştiriyor.

Vepara Uzman yönetim kadrosu ve çalışanları ile Elektronik Para ve Ödeme Sistemleri alanında hem son kullanıcılara hem üye iş yerlerine kullanımı kolay, güvenilir ve hızlı çözümler sunarak çalışmalarını özverili biçimde sürdürüyor.

Vepara, 21.08.2022 tarihinde 6493 sayılı kanun kapsamında elektronik para ihraç lisansını aldı. Buna göre, Vepara Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.’ye 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunun 12’nci maddesinin (1) numaralı fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde belirtilen ödeme hizmetlerini sunmak ve Kanunun 18’inci maddesi kapsamında elektronik para ihraç etmek üzere elektronik para kuruluşu olarak faaliyette bulunma izni verildi.

 

Vepara’nın avantajları nelerdir?

  • Vepara’ya ücretsiz bir şekilde üye olabiliyorsunuz. Verimsizlik ücreti, aylık ya da yıllık aidatımız bulunmuyor.
  • Tüm bankalarla tek tek anlaşma yapılmasına gerek kalmadan banka kartları ve kredi kartlarıyla avantajlı oranlardan 24 saatte ödeme almaya başlayabilirsiniz.
  • Web sitesine entegre edilen “Vepara Cüzdan ile Ödeme” butonuyla ödemelerinizi anında alabilirsiniz. Böylece kredi kartı bilgisini paylaşmak istemeyen müşterilerinize kolaylık ve güven sağlıyoruz.
  • İnternet üzerinden satış yapan fakat henüz bir internet sitesi olmayan üye işyerleri için geliştirdiğimiz “Link ile Ödeme” hizmetimizden yararlanarak ödeme linki üretip tüm ödemelerinizi kolaylıkla toplayabilirsiniz.
  • Vepara’nın ortak ödeme sayfası ve geliştirilmiş API dokümantasyonu ile kolay entegrasyon sağlayabilirsiniz.
  • Faaliyet alanınıza göre 18 aya kadar çıkan taksit imkânlarına sahip olabilirsiniz.
  • Uygun komisyon oranları ve alternatif valör avantajları ile kârlılığınızı arttırabilirsiniz.
  • Sistemimiz üzerinden kolayca detaylı satış raporları alabilirsiniz. Parçalı ödeme iadeleri yapabilir, harcama itirazları süreçlerini takip edebilirsiniz.
  • Sahteciliğe karşı özel olarak geliştirilmiş filtreler ile ödemeleriniz güven altındadır.

Vepara, kimlere hizmet sunmaktadır?

Vepara dijital cüzdanı 13 yaşından büyük herkes kullanabilir. Ödeme hizmetlerimizden ise 18 yaşından büyük gerçek ve tüzel kişiler faydalanabilir.

 

Vepara’yı kullanmak ücretli mi?

Vepara’ya ücretsiz bir şekilde üye olabiliyorsunuz. Kayıt ücreti, kurulum ücreti, verimsizlik ücreti, aylık ya da yıllık aidatımız bulunmuyor.

Vepara’da hangi banka kartları ile işlem yapabilirim?

Vepara’da tüm kredi kartları ile işlem yapabilirsiniz.

 

Vepara fatura kesiyor mu?

Vepara, aracılık ettiği her ödeme için komisyon faturası kesmektedir. Çok yakında Vepara üye işyerleri, kendi panellerinden yaptığı satışların faturalarını kesebileceklerdir.

Vepara cüzdan hesabını nasıl açabilirim?

Vepara cüzdan hesabı açabilmek için ilk olarak www.vepara.com.tr adresine giriş yapın. Daha sonra karşınıza çıkan “Hesap Oluştur” butonuna tıklayın. Telefon numaranızı girdikten sonra telefonunuza gönderilen tek kullanımlık şifreyi girip cüzdanınızı anında açabilirsiniz. Vepara Dijital Cüzdan sahibi olmak için 13 yaşından büyük olmanız yeterli!

 

Vepara cüzdan ile neler yapabilirim?

Dijital cüzdan sahibi olarak kimlik doğrulamanızı yaptıktan sonra, limitler dahilinde hesabınıza para yatırabilir, gönderebilir ve hesabınızdaki parayı banka hesabınıza transfer edebilirsiniz. Para göndermek istediğiniz kişilerin Vepara cüzdanına sahip olmasına da gerek yok. Telefon numarasını bilmeniz yeterli. Vepara üyesi tüm iş yerlerinden alışveriş yapabilirsiniz. Vepara’nın kullanıcı dostu arayüzünden paranızı yönetip harcamalarınızı takip edebilirsiniz.

 

Vepara cüzdana para yükleme limitim nedir?

Vepara cüzdan para yükleme limiti, doğrulanmamış müşteriler için 1250 TL, doğrulanmış müşteriler için 75.000 TL, Sözleşmeli Hesap sahipleri için 500.000 TL’dir.

Doğrulanmış hesap sahibi iseniz, doğrulanmış hesabı olan tüm kullanıcılarımızdan ödeme alabilir, hesabınızı doğruladıktan sonra Vepara’lı olsun ya da olmasın herkese para transferi yapabilirsiniz.

 

Vepara cüzdana 7/24 para yükleyip çekme işlemi yapabilir miyim?

Doğrulanmış ve sözleşmeli 7/24 sorunsuzca para yükleme ve çekme işlemlerini gerçekleştirebilir.

 

Vepara cüzdana havale yoluyla nasıl para yüklerim?

Vepara cüzdana havale yoluyla para eklemek için, hesabınıza giriş yapın ve Para Yatır sayfasında eklemek istediğiniz tutarı girin. Ödeme yöntemi olarak Havale / EFT seçeneğine tıklayın. Açılan menüden para göndermek istediğiniz Vepara hesabını seçin ve Gönder’e basın.

Tek yapmanız gereken sizinle paylaşılan IBAN numarasına belirttiğiniz tutarı yatırmak ve açıklamalar kısmına müşteri numaranızı eksiksiz şekilde girmek.

Havale yaptığımda para Vepara cüzdana geçmezse ne yapmalıyım?

Havale yaparken tarafınıza sağlanan IBAN numarasını doğru ve eksiksiz yazdığınızdan, açıklama bölümüne müşteri numarasını girdiğinizden emin olun.

Hepsinden eminseniz size yardımcı olabilmemiz için bizi 0850 241 82 97’den arayarak talebinizi iletebilirsiniz.

 

Vepara cüzdandan nasıl para çekebilirim?

Vepara cüzdanınızdaki paranızı çekebilmek için öncelikle Vepara cüzdan hesabınızın doğrulanmış olması gerekmektedir. Doğrulanmış hesabınıza tanımladığınız, kendi adınıza kayıtlı olan banka hesabınıza paranızı gönderebilirsiniz.

 

Vepara cüzdanıma bağlı GSM numaramı değiştirebilir miyim?

Kayıtlı numaranızı değiştirmek için tek yapmanız gereken Müşteri Hizmetleri Ekibimiz ile irtibat kurmanız.

destek@vepara.com.tr ya da 0850 241 82 97’den bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Vepara cüzdana birden fazla banka hesabı tanımlayabilir miyim?

Vepara cüzdanınıza kendi adınıza kayıtlı olmak üzere birden fazla banka hesabı tanımlayabilirsiniz.

Vepara Sanal POS nedir?

Vepara POS, web sitesi sahiplerinin en hızlı ve en kolay şekilde web sitelerinden güvenli online ödeme almalarına imkân tanıyan bir servistir. Vepara tarafından web sitelerine kolayca entegre edilerek çok kısa sürede kullanıma açılabilmektedir.

 

Neden Vepara Sanal POS’u tercih etmeliyim?

Vepara Sanal POS hizmetlerimiz sayesinde tüm bankalarla tek tek anlaşma yapma zorunluluğunuz ortadan kalkar. Banka kartları ve kredi kartlarıyla avantajlı oranlardan ödemelerinizi alabilirsiniz.

 

Vepara komisyon oranları nedir?

Komisyon oranı için aylık işlem hacminiz/yıllık ciro hedefiniz ve web sitenizin iş modeli gibi parametreler değerlendirilerek değerlendirme sonrası en avantajlı komisyon oranları belirlenmekte ve size özel teklif sunulmaktadır.

Komisyon oranınızı öğrenmek için www.vepara.com.tr adresinden hemen başvur bölümünden, online başvuru formunu doldurmanız yeterli. İlgili birimimiz başvurunuzu en hızlı şekilde değerlendirmeye alıp teklifinizi iletecektir.

Vepara Sanal POS’a nasıl başvurabilirim?

Vepara Sanal POS başvurusu yapmak için, www.vepara.com.tr adresinden “Sanal POS Başvurusu” kısmında istenen bilgileri doldurmanız yeterli.

 

Başvuru için gereken evraklar nelerdir?

Vepara Sanal POS başvurusu yapmak için, www.vepara.com.tr adresinden “Sanal POS Başvurusu” kısmında istenen bilgileri doldurmanız yeterli.

ŞİRKET:

Vergi Levhası

Ticari Sicil Gazetesi

İmza Sirküleri

Ortakların kimlik fotokopisi

Ödemelerin Aktarılacağı Banka Hesabını Gösterir Evrak (Hesap cüzdanı veya işlem dekontu)

ŞAHIS ŞİRKETİ:

Vergi Levhası

İmza beyannamesi

Kimlik fotokopisi

Ödemelerin Aktarılacağı Banka Hesabını Gösterir Evrak (Hesap cüzdanı veya işlem dekontu)

ŞAHIS:

Kimlik fotokopisi

İkametgah belgesi

Ödemelerin Aktarılacağı Banka Hesabını Gösterir Evrak (Hesap cüzdanı veya işlem dekontu)

 

Vepara Sanal POS başvurum ne kadar sürede onaylanır?

Vepara başvurunuzun olumlu sonuçlanması ardından ihtiyacınız olan Vepara hizmetini aynı gün içerisinde kullanmaya başlarsınız.

Not: Başvurular mesai saatleri içerisinde (Hafta içi 09:00 – 18:00) değerlendirilmektedir.

 

Vepara Sanal POS başvuru süreci ne şekilde işleyecek?

www.vepara.com.tr adresinden hemen başvur bölümünden, online başvuru formunu doldurmanız yeterli. İlgili birimimiz başvurunuzu en hızlı şekilde değerlendirmeye alır. Başvurunuzun kabulü ardından, e-posta adresinize gönderilen teklifimizi onaylamanız ve üyelik için gerekli belgeleri aynı e-postadaki link üzerinden sisteme yüklemeniz ardından, Vepara üyeliğiniz aktif edilir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması ardından 2 saat içerisinde Vepara hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

 

Vepara Sanal POS başvurum neden onaylanmadı?

6493 sayılı kanun kapsamında faaliyet gösteren bir Ödeme Kuruluşu olarak, başvuru değerlendirmelerini kurumsal risk politikası, yürürlükteki mevzuatlar, anlaşmalı kurumların (Visa, Mastercard) kural ve yükümlülükleri çerçevesinde yapmaktayız. Buna göre başvurunuzun onaylanması için yukarıda söz konusu kanun, politika ve mevzuattaki vb. tüm koşulları sağlamanız gereklidir.

 

Yapım aşamasında olan sitem için başvuru yapabilir miyim?

Kapalı, yapım ve test aşamasında olan siteler için başvuru yapabilirsiniz. Fakat web siteniz, tüm ürün ve fiyat bilgileri ile birlikte kullanıma hazır olduğunda başvurunuz değerlendirilecektir.

 

Şahıs şirketim için Vepara ödeme hizmetlerinden yararlanabilir miyim?

Evet şahıs şirketiniz için Vepara ödeme hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Ödemelerimi ne zaman alabilirim?

Gerçekleşen başarılı işlemlerinizin ödemesi sözleşmenizdeki ödeme periyoduna göre banka mesai saatleri içerisinde hesabınıza aktarılır. Ödeme yapılabilmesi için işlemlerde bloke, limit ve transfer bekletme olmaması gerekmektedir.

Resmi tatiller (dini ve resmi bayramlar) ve hafta sonlarında ödeme yapılmamaktadır. Ödemeleriniz resmi tatil sonrası ilk iş günü hesabınıza aktarılacaktır.

 

Ödememi ne şekilde alabilirim?

Başvurunuzun onaylanması ardından, Vepara üyelik aktivasyonunuz yapılacaktır. Ödemeleriniz, başvurunuz sırasında belirttiğiniz vergi levhasında kayıtlı olan şahıs/firma adına tanımlı banka hesabınıza aktarılacaktır. Başvuru türünüz bireysel ise ödemeleriniz, hesap kaydı açılan şahıs adına tanımlı banka hesabına aktarılacaktır.

 

Ödemeleri şahsi hesabıma ya da farklı bir kişinin adına alabilir miyim?

Vepara aracılığıyla yapılan tahsilatlarınız üye işyeri hesabınıza aktarılmaktadır. Ödemeleriniz, başvurunuz sırasında belirttiğiniz vergi levhasında kayıtlı olan şahıs/firma ve bireysel başvurularda hesap kaydı açılan şahıs adına tanımlı banka hesabına aktarılacaktır.

 

Ödemelerimi nasıl kontrol edebilirim?

Web siteniz üzerinden gerçekleşen ödemelerinizi, Vepara Üye İşyeri Paneli’ne tarafınıza tanımlı kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak panelinizin ödemeler sekmesinden kontrol edebilirsiniz. Ayrıca ödeme çıktığında e-posta ve SMS ile de tarafınıza bilgi verilmektedir.

 

Yurt içi kartlarından dövizli ödeme alabilir miyim?

Türk Parası Kıymetini Koruma Kanunu sebebi ile yurt içi kartlardan döviz ile ödeme alınamamaktadır.

Yurt dışından hangi kartlar için ödeme alabilirim?

Mastercard ve Visa özellikli tüm kartlar ile yurt dışından ödeme alabilirsiniz.

Satış gerçekleştikçe bakiyeniz sisteme otomatik olarak yansımaktadır. Vepara ‘Üye İşyeri Paneli’ ‘Bakiye’ kısmından tarafınıza yapılacak ödeme tutarını görebileceksiniz.

Taksitlendirme nedir?

Vepara üye işyeri iseniz tek sözleşme ve entegrasyon ile en çok kullanılan bankalarının Sanal POS’larını sitenizde aktif olarak kullanabilir ve müşterilerinize bu bankalara ait kredi kartları ile taksitli olarak ödeme yapma imkanı tanıyabilirsiniz.

 

Vepara ile taksitlendirme nasıldır?

Vepara’dan hizmet almanız durumunda tek sözleşme ve entegrasyon ile en çok kullanılan bankalarının Sanal POS’larını sitenizde aktif olarak kullanabilir ve müşterilerinize bu bankalara ait kredi kartları ile taksitli alışveriş ve puanla ödeme alma imkanı tanıyabilirsiniz.

Taksitli ödeme alabileceğiniz kartlar: Axess, World, Maximum, Cardfinans, Bonus, Paraf, ve BANKKART özellikli kredi kartları.

 

Taksitli işlemlerde uygulanacak komisyon oranı nedir?

Komisyon oranı için aylık işlem hacminiz/yıllık ciro hedefiniz ve web sitenizin iş modeli gibi parametreler değerlendirilerek değerlendirme sonrası en uygun komisyon oranları belirlenmekte ve size özel teklif sunulmaktadır. Bu doğrultuda taksitli işlemleriniz için teklifimizde belirtilen komisyon oranları geçerli olacaktır. Bu oranları müşterinize yansıtabileceğiniz gibi; kendiniz de üstlenebilir ve peşin fiyatına taksit yapabilirsiniz.

Vepara Sanal POS ile hangi kredi kartları ile taksitli ödeme alabilirim?

Axess, World, Maximum, Cardfinans, Bonus, Paraf ve BANKKART özellikli kartlara taksit uygulamamız vardır.

 

Vepara ile peşin fiyatına taksit yapabilir miyim?

Evet peşin fiyatına taksit yapabilirsiniz, bu tamamen sizin tercihinizdir. Vade farkını müşterinize yansıtmadan her taksit için peşin fiyatına kampanya sunabilirsiniz. Bu durumda ilgili kart kuruluşlarının 2-12 taksit aralığında belirlemiş olduğu komisyon oranı sizden kesilmektedir.

Vepara üye işyeri iseniz, bu komisyon oranlarını Vepara ‘Üye İşyeri Paneli’nizden takip edebilir, kampanya yapmak istediğiniz kartları ve taksit sayılarını kendiniz belirleyebilirsiniz.

Taksitli ödeme alabileceğiniz kartlar: Axess, World, Maximum, Cardfinans, Bonus, Paraf, ve BANKKART özellikli kredi kartları.

İptal ve iade nedir?

İptal: Satış işlemi ile aynı gün içerisinde yapılan tam tutarlı iade talepleri iptal işlemi olarak kabul edilir.

İade: Satış işleminin ertesi günü ve sonraki günlerde yapılan iade talepleri ise iade işlemi olarak tanımlanır.

 

İptal veya iade işlemlerimi nasıl gerçekleştirebilirim?

Vepara Üye İşyeri Paneli’nden iptal/iade dahil tüm üyelik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İade veya iptal etmek istediğiniz işlemi işlem listesinden seçip, iade edilecek tutarı girerek “İade Et” butonuna tıklamanız yeterlidir. Ödeme aynı gün tam tutar ile iade ediliyorsa işlem iptal edilecek ve karttan tutar çekilmeyecek, bekleyen çekim kart sahibinin provizyonundan silinecektir. Ödemeyi takip eden günlerde iade işlemi yapıldığına, tutar karta iade edilecektir.

 

İade işlemleri için ekstra bir ücret ödeyecek miyim?

Hayır iptal ve iade işlemlerinizde herhangi bir ek ücret uygulamamız bulunmamaktadır.

 

İadeler, müşterimin hesabına ne kadar sürede geçer?

İptal işlemi yapıldığında müşterinizin kartından para çekimi yapılmadığı için karta tutar dönüşü gerçekleşmez. İadenin karta yansıma süreci bankaların çalışma şekline bağlı olarak ortalama kredi kartlarında 1-3, banka kartlarında ise 15-20 iş günü zaman alabilmektedir. Havale/ EFT işlemleri ise 24 saat içinde gerçekleşir. Bu süreçler tarafımızla ilgili değil bankaların çalışma şekline bağlı olarak değişlik gösterebilmektedir.

 

Şimdiye kadar gerçekleştirdiğim iptal ve iade işlemlerime nereden ulaşabilirim?

Vepara Üye İşyeri Paneli > Raporlar sayfasından rapor almak istediğiniz tarihi ve işlem durumunu iade/parçalı iade seçerek ara butonuna tıklayıp güncellenen pencerede dışa aktar diyerek bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Faturalandırma işlemleri nasıl yapılır?

Vepara’dan aldığınız ödeme hizmetlerine istinaden alınan komisyon ücretlerine dair tarafınıza fatura kesilecektir. Bu kapsamda ödemeniz gereken bir ücret bulunmamaktadır. Faturanız aylık olarak tarafınıza ulaşacaktır. Söz konusu bu komisyon/hizmet faturalarını, ilgili işlem ödemesinde hizmet bedeli olarak gösterebilir ve muhasebeleştirebilirsiniz.

 

Faturalarım tarafıma iletilmedi, ne yapabilirim?

Komisyon faturanız tarafınıza iletilmediyse, “Bize Ulaşın” bölümü üzerinden mesajınızı ileterek bilgi isteyebilirsiniz. Destek ekibimiz en kısa sürede size yardımcı olacaktır.