Anasayfa » İnternetten Para Kazanma » Print on Demand Nedir? Print on Demand Türkiye’de Nasıl Yapılır?

Print on Demand Nedir? Print on Demand Türkiye’de Nasıl Yapılır?

E-ticarete başlamak istiyor ama iyi bir iş fikri bulamıyor musunuz? Günümüzde alışverişlerin büyük bir kısmı internet üzerinden yapıldığı için internetten ne satabilirim sorusuna doğru cevabı bulabilmek oldukça önemli. Fakat herkes bu soruya cevap arayarak e-ticaret sektörüne girmek istediği için popüler e-ticaret iş fikirleri ile öne çıkmak oldukça zor. Peki hem karlı hem de satış potansiyeli yüksek olan bir e-ticaret iş fikri var mı?

Evet, özgün ürünler sunarak yüksek karlılıkta ve çok sayıda ürün satışı yapabileceğiniz bir iş fikri var. E-ticarette piyasaya sunulan diğer tüm ürünlerden farklılaşıp özgün ürünler satmanızın en güzel yolu Print on Demand Siteleri. Tabii bu yöntem ile internetten nasıl para kazanabileceğinizi anlatmadan önce print on demand nedir açıklamamız gerekiyor.

Print on demand ne demek diye kısaca bakacak olursak talep üzerine baskı yapmak olduğunu söyleyebiliriz. Karlı bir iş fikri olup olmadığını değerlendirmek için ise bakmanız gereken ilk şey “print on demand” ya da “özel tasarım baskı” alanlarında ne kadar satış yapıldığını ve pazar payını öğrenmek.

Print on Demand Siteleri 2024 istatistiklerine göre önümüzdeki yıllarda gittikçe büyüyecek olan pazar payının 2031 yılına kadar 39.035 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Fakat bu sektörde de ciddi bir rekabet olduğunu unutmamalısınız. Dropshipping.com araştırmasına göre, insanların talep üzerine baskı ile kurduğu tüm print on demand mağazaların %24’ü uzun vadede aktif kalırken yenilikçi olmayan mağazalar sektöre tutunamıyor. En iyi print on demand siteleri, mağazalarına ayda ortalama 7 yeni ürün ekliyor.

Siz de başarılı bir “talep üzerine baskı” yapabileceğiniz web sitesi kurmak ve print on demand Türkiye siteleri arasında ilk sıralarda yer almak istiyorsanız mutlaka bu yazımızı okumalısınız.

O halde haydi gelin; print on demand nedir, nasıl yapılır tüm detayları ile öğrenelim!

Print on Demand Nedir?

Print on demand Türkçe’de talep üzerine baskı yapmak anlamına gelmektedir.

Print on demand e-ticaret yöntemi, ürünleri kişiselleştirmek ve siparişe göre üretip satmak amacıyla oluşturulmuş avantajlı bir internetten para kazanma yoludur.

Print on demand kısaltması POD olarak da ifade edilmektedir.

Print on demand e-ticaret yönteminde üçüncü taraf bir işletmenin beyaz etiketli ürünlerine basılabilecek tasarımlar yapılır ve tasarım ile kişiselleştirilen ürünler satışa sunulur.

Beyaz etiketli ürün, bir şirketin ürünlerini markasız şekilde paylaşarak kendi markanızı basmanıza izin verdiği ürünlerdir.

POD e-ticaret yönteminde ürünler stoklu şekilde üretilip depolanmaz. Sipariş geldikçe özelleştirilmiş olan ürünlerin üretimi yapılır ve alıcıya ulaştırılır. Print on demand siteleri üzerinde mağaza kuran satıcılar, üretici bir firma ile anlaşır ve gelen siparişi üretici firmaya bildirir. Bu noktada, print on demand satıcıları sadece aracı görevindedir ve bir bakıma pasif gelir elde etmiş olur.

Print on demand hizmeti sunan satıcılar, müşteriler ile üreticiler arasında bir köprü görevi görür. Önce müşteriler ürün ödemesini yapıp ardından POD mağaza sahipleri üretici firmaya ödeme yaptığı için herhangi bir sermaye gerekmez.

Ürünlerin depolanmadan üçüncü bir firma üzerinden müşteriye iletilmesi açısından, print on demand dropshipping ile benzerlik göstermektedir. Dropshipping‘te de POD’ta da envanter stoğu tutmaya gerek duyulmaz, sipariş geldikçe anlaşmalı firmadan ürünü göndermesi talep edilir.

Talep üzerine baskı yapma işinde yaratıcılık büyük bir öneme sahiptir. Print on demand sitelerinde satıcılar rekabet içinde öne çıkmak için yatarıcı tasarımlar ile mağaza çeşitliliğini sürekli olarak artırmalıdır.

Her “print on demand” şirketinin farklı bir ürün kataloğu, nakliye politikaları ve fiyatlandırma yapısı vardır. İşletmeniz için doğru POD hizmetini seçmek için en iyi print on demand siteleri arasından tercih yapılmalı ve ürün grubunuza en uygun sitede mağaza sayfası oluşturulmalıdır.

Print on Demand Nasıl Yapılır?

Print on demand e-ticaret yönteminde sizin markanız ile etiketlenmiş ve tasarımınızın basılı olduğu ürünler, stok yapmanıza gerek kalmadan doğrudan alıcıya ulaştırılır. Peki print on demand nasıl yapılır ve POD için ne gerekir?

Şimdi gelin print on demand nasıl yapılır adım adım inceleyelim:

 1. Satmak istediğiniz bir ürün seçin.
 2. Ürünün üzerine ekleyebileceğiniz bir tasarım oluşturun.
 3. Sizin için en uygun olan print-on-demand sağlayıcısını seçin.
 4. Kişiselleştirilmiş ürün tasarımınızı son haline ulaştırın ve ürünün son görünümünü belirleyin.
 5. WooCommerce ya da Shopify gibi bir e-ticaret platformuna kaydolun.
 6. Ürünleriniz için çevrimiçi bir mağaza oluşturun.
 7. Ürününüzü oluşturduğunuz mağaza üzerinden satışa sunun.

Ürününüzü satışa sunduğunuzda tasarım, üretim, nakliye, vergiler, sipariş başına platform ücretleri, pazarlama ve reklam maliyetleri gibi kriterleri göz önünde bulundurarak doğru fiyatlandırma yapmanız gerekmektedir.

Print on Demand (PoD) ile Neler Satılabilir?

Print on demand e-ticaret yöntemi satılabilecek ürünler:

 1. T-shirt
 2. Kapüşonlu
 3. Ceket
 4. Çanta
 5. Şapka
 6. Bardak
 7. Termos
 8. Sticker
 9. Tayt
 10. Poster

Print on demand ile baskı yapabileceğiniz ürünler sadece bunlar değil. Hayal gücünüzü kullanarak oldukça farklı ürünler ve tasarımlar üretmeniz mümkün. Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek şey üzerine tasarım eklemek istediğiniz ürünün beyaz etiket grubunda olması.

Print on Demand Türkiye’de Var Mı?

Türkiye’de print on demand siteleri ile para kazanmanız mümkün! Print on demand mantığı, tasarımlarınızı print on demand siteleri üzerinden anlaşmalı firmalara ürettirerek satışa sunmaya dayanır. Türkiye’de de bu işi yapabileceğiniz birçok site bulunmaktadır.

Türkiye’de print on demand ile para kazanmak için yapmanız gereken tek şey en iyi print on demand siteleri arasından seçim yaparak seçtiğiniz siteye kayıt olmak ve tasarımınızı bu siteye yüklemek. Üretim ve kargolama işlemlerini anlaşmalı firma yapacağı için bu yöntemi kolay para kazanma yolu olarak da düşünebilirsiniz.

Fakat diğer tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de Print on demand ile para kazanmak bir anda yüksek karlılıkta satış yaparak büyük bir gelir elde etmenizi sağlamaz.

Peki, bu yöntemin avantajı nedir? Print on demand siteleri çeşitli mağaza entegrasyonları sunarak tasarımların farklı kanallardan satılmasını kolaylaştırır. Bunun yanında sermaye ya da depolama alanı gerekmediği için iş kurma girişiminde bulunmak oldukça kolaydır.

En İyi Print on Demand Siteleri 2024

Kişiselleştirilmiş ürünler tasarlayıp satışa sunmak için Print on Demand siteleri üzerinden ürünlerinizi ürettirdikten sonra listelemeniz gerekir. Tasarımını yaptığınız ürünleri üreten ve müşteriye ileten anlaşmalı firma olduğu için en iyi Print on Demand siteleri ile çalışmak oldukça önemlidir.

En iyi 15 Print on Demand sitesi şunlardır:

 1. Printful
 2. Printify
 3. Gooten
 4. Apliiq
 5. Gelato
 6. SPOD
 7. Teelaunch
 8. CustomCat
 9. T-Pop
 10. PrintWork
 11. JetPrint
 12. AOP+
 13. Amazon Merch
 14. Redbubble
 15. Gearbubble
 16. Prodigi

Her sitenin kendine göre farklı avantajları vardır. Hangi Print on Demand sitesi daha iyi olduğuna karar verebilmek için hepsinin özelliklerini incelemeniz ve sizin planladığınız e-ticaret iş modeli için hangisinin daha uygun olduğuna karar vermeniz gerekmektedir. O halde gelin, en iyi Print on Demand siteleri ve özelliklerini inceleyelim.

1.Printful

Popüler bir Print on Demand sitesi olan Printful; müşterilerin kendi tasarımlarını veya seçtikleri hazır tasarımları baskıya aldırabilecekleri, talep üzerine baskı yapılabilen bir e-ticaret sitesidir.

Birçok farklı ürün çeşidi sunulabilen Printful’da ayrıca farklı entegrasyonlar kurarak satış kanallarını çeşitlendirmek de mümkündür.

Tasarlanan ürünlerin üretim ve gönderim süreçlerini üçüncü bir taraf değil, Printful yapar.

Özelleştirilmiş ürün satarak para kazanmak isteyen bir tasarımcı Printfula üye olduktan sonra şu adımları izler:

 1. Printful Print on Demand sitesine girerek tedarikçilerin sunduğu t-shirtler, kapüşonlu sweatshirtler, şapkalar ya da kupa bardaklar gibi çeşitli ürünler arasından seçim yapar. 
 2. Daha sonra, bu ürünler için kendi tasarımlarını yükleyebilir veya Printful’un sunduğu tasarım araçlarını kullanarak özelleştirebilirler.
 3. Ardından, kendi tasarladığı veya seçtiği ürünleri sepete ekleyip özelleştirilmiş ürünü satışa sunar.
 4. Printful, tasarım ürünü satın almak isteyen müşterinin verdiği siparişi alır ve üretim sürecini başlatır. Bu aşamada müşterinin seçtiği ürünler için baskı, kesim ve diğer işlemler gerçekleştirilir. 
 5. Ürünler üretildikten sonra Printful ekibi bunları paketler ve müşteriye göndermek için kargo şirketlerine teslim eder.
 6. Printful, ürünlerin üretim maliyetini düşürdükten sonra satış fiyatı ile aradaki farkı kâr olarak belirler ve ödemesi alınan siparişten tasarımcının payına düşen karı belirler.

Kolay bir şekilde e-ticaret yapmayı sağlayan Printful Print on Demand sitesinde tasarımcılar kendi markalarını oluşturup işlerini büyütebilirler. 

2.Printify

Printify, girişimcilerin basit yollarla para kazanmasına yardımcı olmak için tasarlanmış şeffaf bir Print on Demand ve Dropshipping platformudur. Ayda 100.000 dolar ve hatta 200.000 dolardan fazla para kazanmanın mümkün olduğu Printify’da 500.000’den fazla satıcı bulunmaktadır.

Tişörtler, spor giyim, kapüşonlular, elbiseler, telefon kılıfları, kupalar, kırtasiye ürünleri, çantalar, kanvaslar, posterler, dekorlar ve çok daha fazlası olmak üzere 350’den fazla ürün çeşidi sunarak tasarımcıların satış potansiyelini maksimuma taşımaktadır.

Etsy ve eBay gibi birçok satış platformu ile entegrasyon sağlayarak satış kanallarını artırma fırsatı sunar. 

Printify ile yapılabilecek entegrasyonlar:

 1. Shopify
 2. Etsy
 3. eBay
 4. PrestaShop
 5. BigCommerce
 6. WIX
 7. WooCommerce
 8. Squarespace
 9. Printify API

Kullanımı ücretsiz olan Printify Print on Demand sitesi üzerinden kazanabileceğiniz miktar, ürün satış tutarından üretici firma ve kargolama işlem ücretlerinin çıkarılması ile belirlenir.

3.Gooten

Gooten, New York merkezli olan ve küresel çapta hizmet veren bir Print on Demand sitesidir. Üretim ve lojistik hizmetlerini sağlayarak tasarımcıların talep üzerine baskı hizmeti vermesini sağlar. 

Dünyanın farklı yerlerindeki üreticiler ile ortaklık kurarak küresel çapta satış yapmak isteyen e-ticaret girişimcilerinin üretim masraflarının daha uygun olmasına olanak tanır. 

Gooten Print on Demand sitesi özellikleri şunlardır:

 1. Sınırsız sayıda Etsy, WooCommerce ve Shopify mağazası entegre edebilirsiniz.
 2. Mağazalarınız farklı platfıormlarda olsa da tüm entegre mağaza yönetimlerinizi Gooten üzerinden yapabilirsiniz.
 3. Gooten Sipariş Yönetim Sistemi (OMS), tüm siparişlerinizin tek ve merkezi bir sistemde yerine getirilmesini sağlar.
 4. İş analizi yapmak için OMS’den veri aktarmak mümkündür.
 5. Herhangi bir mağazayı entegre etmeden Gooten hesabınız üzerinden manuel ve tek seferlik sipariş vermek mümkündür.

Gooten, ürünün maliyeti ve özelleştirilmiş tasarımlarınızın basımının yanı sıra nakliye ücretlerini de sizden tahsil eder. Daha sonra ürünleri istediğiniz fiyattan satabilirsiniz, böylece kar marjlarınız üzerinde kontrol sahibi olursunuz. Vergileri ürün fiyatlarına veya gönderim bedellerine entegre edebilirsiniz.

Gooten’in herhangi bir kayıt ücreti veya aylık abonelik ücreti yoktur. Yalnızca ürettikleri ürünler için ücretlendirilirsiniz. Fakat Gooten ile entegre ettiğiniz Shopify ya da Etsy gibi platformlar için ayrıca komisyon ödemeleri de yapmanız gerekmektedir. 

Gooten Print on Demand yapmak isteyen girişimciler için oldukça avantajlı bir platformdur fakat göz önünde bulundurulması gereken bir takım dezavantajları da bulunmaktadır.

Gooten dezavantajları şunlardır:

 1. Entegre edebileceğiniz e-ticaret platformu sayısı diğer Print on Demand sitelerine göre daha sınırlıdır.
 2. Üretici seçimi yapmanız mümkün değildir.
 3. İşlemlerin tamamlanma süreci nispeten uzundur.

4.Apliiq

Apliiq POD (Print on Demand), Apliiq tarafından sunulan ve işletmelerin envanter yönetimi veya üretim tesislerine ihtiyaç duymadan özel tasarlanmış ürünler oluşturmasına olanak tanıyan bir hizmettir. 

Apliiq POD ile kullanıcılar; giyim ve aksesuar gibi ürünlerini tasarlayabilir ve talep üzerine baskı, paketleme ve nakliye işlemlerini doğrudan müşterilere gerçekleştirir. Bu hizmet, işletmelerin yaratıcı tasarımlarına ve tasarımlarını markalaştırmalarına odaklanırken geniş bir yelpazede kişiselleştirilmiş ürünler sunmalarına olanak tanır. Bu da onu her ölçekteki girişimci ve marka için uygun bir çözüm haline getirir.

Apliiq Print on Demand şu adımlarla gerçekleştirilir:

 1. Ürün seçimi yapma
 2. Tasarım oluşturma
 3. Ürünleri kişiselleştirme
 4. Ürünlerin listelenmesi
 5. Sipariş verme
 6. Baskı
 7. Kalite kontrol
 8. Paketleme
 9. Gönderim
 10. Kargo takibi ve müşteri desteği
 11. Ödeme alma

Apliiq’in nakliye maliyetleri özellikle uluslararası nakliye için yüksek olabilmektedir. Özel gönderim ihtiyaçlarınız varsa daha uygun fiyatlı gönderim seçenekleri sunan farklı bir POD platformunu düşünebilirsiniz.

5.Gelato

Gelato Print on Demand; işletmelerin ve bireysel tasarımcıların, dünyanın her yerinde özel ürünler üretmesine ve teslim etmesine olanak tanıyan küresel bir çözümdür. 

Geleneksel Print-on-Dedmand hizmetlerinden farklı olarak Gelato POD, 30’dan fazla ülkede geniş bir yerel üretim merkezleri ağıyla çalışır. Bu yaklaşım, teslimat sürelerini ve nakliye maliyetlerini önemli ölçüde azaltırken aynı zamanda uzun mesafeli taşımayla ilişkili karbon ayak izlerini de en aza indirir.

Gelato ücretsiz bir Print on Demand sitesidir fakat daha gelişmiş özelliklerden yararlanabilmek için ücretli hesap seçenekleri de bulunmaktadır.

Gelato hesap çeşitlerini ve özelliklerini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Gelato Hesap ÇeşitleriÖzellikleriÜcreti
Standart Hesap32 ülkede üretim yapmaShopify, Etsy ve WooCommerce entegrasyonuAPI ve Sipariş Masası entegrasyonuÜcretsiz
Gelato+Tüm standart gönderim ücretlerinde %30 indirimYüksek kaliteli maketlere erişimStok görseller, grafikler ve yazı tiplerinden oluşan kapsamlı kütüphaneTeslimat maliyetlerini optimize etmek için taşıyıcıya dayalı gönderim ücretleriÜrünleri özelleştirmeye yönelik araçlarAylık 14,99$ veya yıllık 139$
Gelato GoldYıllık aboneliklerde 30 günlük ücretsiz gönderimNakliye maliyetlerinde %50’ye varan indirimÜrün geçişi konusunda yardımPlatform kullanımını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olan Özel Müşteri Başarı Yöneticisi.Aylık 99$ veya yıllık 999$
Gelato PlatiniumBelirli iş ihtiyaçlarına göre uyarlanmış özelleştirilmiş fiyatlandırma modeliYerel olarak üretilen siparişler için sabit oranlı gönderimÖzel uygulama desteğiGelato’nun uzman çözüm ekibiyle istişare oturumlarıİhtiyaçlar doğrultusunda verilen hizmete göre ücretlendirilir.

6.SPOD

SPOD; “Spreadshirt Print on Demand” anlamına gelir ve bireylerin, işletmelerin ve yaratıcıların envantere veya ön maliyetlere ihtiyaç duymadan özel giysi ve ürünler tasarlamalarına ve satmalarına olanak tanıyan bir platformdur.

SPOD Print On Demand; Shopify, WooCommerce, Magento, Squarespace ve bunlar gibi popüler e-Ticaret platformlarıyla sorunsuz bir şekilde entegre olabilmektedir.

SPOD üzerinden e-ticaret yapmanın avantajlı özelliklerinden bazıları şu şekildedir:

 1. SPOD, yüksek kaliteli baskılar üretme konusundaki kararlılığıyla ünlüdür. Gelişmiş baskı teknolojisini ve birinci sınıf malzemeleri kullanan SPOD; her tasarımın canlı renklerle, keskin ayrıntılarla ve uzun süreli dayanıklılıkla yeniden üretilmesini sağlar.
 2. Siparişin verildiği andan itibaren SPOD Print on Demand ürünleri hızlı bir şekilde işler, üretir ve gönderir. Piyasadaki en hızlı gönderim yapan Print on Demand siteleri arasındadır.
 3. Geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır.
 4. SPOD Talep Üzerine Baskı modelinin en önemli avantajları arasında ön maliyetlerin ortadan kaldırılması ve envanter yönetimi ihtiyacının ortadan kalkması yer alır. İçerik oluşturucular, büyük miktarlara yatırım yapmadan veya depolama masrafları konusunda endişelenmeden tasarımlarını piyasaya sürebilirler. Bu sadece finansal riski azaltmakla kalmaz, aynı zamanda yeni tasarım ve fikirleri deneme özgürlüğü de verir. 
 5. Uluslararası müşterilere zamanında teslimat sunma özelliği sayesinde genel alışveriş deneyimini geliştirir ve müşteri sadakatini artırır.

SPOD ile; yüksek baskı ve ürün kalitesi, hızlı kargo, indirimli numuneler ve en önemlisi mükemmel kullanıcı deneyimi elde edebilirsiniz. Özellikle modaya odaklanan ve birinci sınıf giysilerle kendi giyim serisini başlatmak isteyen yeni başlayan girişimciler için SPOD Print on Demand mükemmel bir seçenek. 

7.Teelaunch

Teelaunch, Shopify kullanıcıları için talep üzerine baskı hizmetlerinde uzmanlaşmıştır. Bir dizi ürün sunması ve hızlı nakliyeyi vurgulaması, onu hızlı geri dönüş süreleri arayanlar için uygun bir seçenek haline getirmektedir.

Teelaunch’un bir mağazası yoktur. Tasarlanan ürünleri yüklemek ve sipariş almak için Shopify hesabınızın olması gerekir. Kurulumu oldukça kolay ve ücretsizdir. Teelaunch, Shopify’ın yanı sıra Etsy ve Amazon’da satış yapmak için de kullanılabilir.

Teelaunch, 124 farklı ürün çeşidi bulunan geniş bir ürün yelpazesi sunmakta. Dolayısıyla birçok farklı kategoriyi mağazasında listelemek isteyen bir satıcı için mantıklı bir seçim olacaktır.

Teelaunch ürün kategorileri şunlardır:

 1. Aksesuar
 2. Kristal
 3. İçecek takımı
 4. Ev eşyaları
 5. Takı
 6. Mutfak eşyaları
 7. Yaşam tarzı
 8. Monogram
 9. Ofis
 10. Kişiselleştirilmiş ürünler
 11. Evcil hayvan ürünleri
 12. Giyim
 13. Kupa
 14. Duvar sanatı

Teelaunch yalnızca alınan ürünün hasar görmesi durumunda değişim olanağı sunar. Beden uymadığı takdirde müşterileriniz ürünü iade edemez. Değişim talebinde bulunmak için müşterilerin kanıt olarak resim göndermeleri gerekmektedir.

Ürün tasarlamak ve satmak için teelaunch’ı kullanmanın herhangi bir maliyeti yoktur. Ancak Shopify hesabı oluşturmak ücretsiz değildir. 

Teelaunch mağazası kurmak için Shopify ücretleri şu şekildedir: 

 • Temel Shopify – ayda 29 ABD doları
 • Shopify – ayda 79$
 • Gelişmiş Shopify – 299 ABD doları

Teelaunch’ta giyim ve aksesuar fiyatları sektörde oldukça uygun. Örneğin:

 • Gömlekler: 11 ila 15 ABD Doları
 • Telefon kılıfları: 8 ila 11 ABD Doları
 • Kanvas: 9 ila 65 ABD Doları
 • Kupalar: ortalama 5$
 • Bardaklar: yaklaşık 15 dolar
 • Günlükler ve not defterleri: ortalama 7$

ABD’deki müşteriler için 30 günlük, uluslararası tüketiciler için ise 60 günlük bir geri ödeme süresi sunmaktadır.

8.CustomCat

CustomCat; giyim, ev eşyaları ve promosyon ürünleri de dahil olmak üzere çok çeşitli özelleştirilebilir ürünler sunmaktadır. Çeşitli e-ticaret platformlarıyla entegre olarak satış kanallarını genişletir.

CustomCat fiyatlandırması seçtiğiniz ürüne, sipariş ettiğiniz miktara ve seçtiğiniz özelleştirme seçeneklerine bağlıdır. Sattığınız her ürün için ayrıca kurulum ücreti alınmaktadır. Çoğu ürün için kurulum ücreti $1,99’dur. Ancak özel ayakkabı ve çanta gibi bazı ürünlerde kurulum ücreti daha yüksektir.

CustomCat Print on Demand, ürün fiyatı ve kurulum ücretine ek olarak nakliye ücreti de talep eder. Kargo ücreti ürünün ağırlığına ve varış noktasına göre belirlenir. 

Örneğin bir t-shirt için:

 • 12$ t-shirt ücreti
 • 1.99$ kurulum ücreti
 • 5.99$ kargo ücreti bulunur.

 Yani CustomCat üzerinden bir t-shirt satmanın toplam maliyeti 19.98$ olacaktır. Ürün sayısı arttıkça ürün başına düşen kargo masrafı azalacağı için maliyet de düşmektedir. Ayrıca CustomCat Print on Demand toplu indirimler ve sezonluk indirimler gibi çeşitli indirimler de sunmaktadır.

Müşteri deneyimlerine göre CustomCat avantajları ve dezavantajları şu şekildedir: 

CustomCat AvantajlarıCustomCat Dezavantajları
Kolay kullanımUzun kargolama süresi
Geniş ürün yelpazesiKısıtlı özelleştirme seçenekleri
Rekabetçi ürün fiyatlarıYüksek kurulum ücretleri
İyi müşteri hizmetleri

9.T-Pop

Dropshipping ile satış yönteminin farklı bir versiyonu olan Print on Demand (PoD) ile para kazanabileceğiniz sitelerden bir diğeri ise: T-Pop.

Her türlü fiziki tekstil ürününün tasarımını yapıp satabileceğiniz Print on Demand uygulamaları arasında yer alır. Ürün sevkiyatı ve diğer maliyetlerle uğraşmanıza gerek kalmadan değerlendirebileceğiniz para kazanma yöntemlerinden biridir.

İster marka adınızı ister bir sloganı veya dilediğiniz tasarımı bastırarak para kazanmanız mümkündür.

10.PrintWork

En çok tercih edilen Print on Demand(PoD) platformları arasında önemli bir yere sahip olan PrintWork ile evde para kazanabilirsiniz. Eğer dropshipping gibi stoksuz ticaret yapabileceğiniz karlı ve depolama maliyeti olmayan bir e-ticaret fikri arıyorsanız, Print on Demand tam size göre olabilir.

20den fazla e-ticaret platformunu destekleyen PrintWork sitesinde kargo maliyetleri oldukça düşük, üyelik ise ücretsizdir.

Toplu ürün listeleme ve düzenleme gibi satıcı özelliklerini de bünyesinde barındıran bu sitenin bir diğer avantajı ise dünya genelinde birçok e-ticaret platformunda satışı desteklemesi ve yurtdışı ödeme alma imkanı sunmasıdır.

Siz de Canva’dan bir tasarım hazırlayıp bastırın, kendi tasarımınız olan ürünlerinizi satışa çıkarın!

Sıkça Sorulan Sorular

Print on Demand nedir nasıl yapılır sorularını merak edenler için en iyi Print on Demand siteleri ile birlikte bu yöntemi tüm detayları ile ele aldık. Print on Demand Türkiye ve yurt dışı satışları yapmaya başlamadan önce mutlaka sizler için yazdığımız rehber niteliğindeki bu yazımızı okumalısınız. Bunların dışında merak ettiğiniz soruları da aşağıda yer alan sıkça sorulan sorular bölümünde bulabilirsiniz.

Print on Demand Mantıklı Mı?

Print on demand e-ticaret iş modelinin mantıklı bir girişim olup olmadığı girişimcinin hedef ve beklentilerine göre değişiklik gösterir. Print on demand siteleri ile satış yapmanın çeşitli avantaj ve dezavantajları vardır. Girişimcinin yapmayı planladığı iş akışına göre print on demand avantajları ön planda oluyorsa bu iş modelinin girişimci için mantıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Print on demand mantıklı mı değil mi karar vermek için aşağıda verdiğimiz avantaj ve dezavantajları göz önünde bulundurabilirsiniz.

Print on demand avantajları şu şekildedir:

 • Ürünleri depolama maliyeti yoktur.
 • Yüksek miktarda bir gideriniz olmaz.
 • E-ticaret deneyimi olmasa bile kolay bir şekilde satış yapma süreçleri başlatılabilir.
 • Ücretsiz print on demand siteleri aracılığıyla sermayesiz para kazanmak mümkündür.
 • Print on demand sitelerinde tasarlayacağınız ürünlerin ileri seviye tasarımlar olmasına gerek yoktur. Başlangıç seviyesinde minimal tasarımlar yaparak ya da stok görseller kullanarak tasarım yapmanız mümkündür.
 • Print on demand sitelerinin büyük bir bölümü dünya çapında satış yapmaya uygundur.

Print on demand dezavantajları:

 • Print on demand satışları bir anda yüksek kar getirmez.
 • Stokta ürün bekletilmediği için ürünlerin üretilip müşteriye ulaştırılması uzun sürebilir. E-ticarette kargo süresinin uzun olması sepeti terk etme oranını artıran bir etmen olduğundan dolayı print on demand yönteminin başta gelen dezavantajlarından birisidir.
 • Yapılan satışlardan kazanacağınız paranın büyük bir kısmı ürünlerin üretimi için yapılacak olan masraflara ve üretimi yapan firmanın hizmet bedeline ayrılır.
 • Print on demand satışları yapacağınız platformlara ayrı ayrı komisyon ödemeleri yapmanız gerekebilir.

Yukarıda bahsettiğimiz avantaj ve dezavantajları göz önünde bulundurarak “print on demand” yaparak para kazanmak sizin için mantıklı mı değil mi karar verebilirsiniz.

Print on Demand ile Para Kazanılır Mı?

Print on demand ile para kazanmak diğer e ticaret yöntemlerine göre oldukça kolaydır. Satılma potansiyeli yüksek olan tasarımlar yapıp bunları stratejik ürünlerin üzerine baskı yaptırmanız print on demand ile para kazanmanız için yeterlidir. Fakat bu daha fazla kar elde edebileceğiniz anlamına gelmez. Bu süreçte birçok komisyon ve üretici firma maliyeti ile karşılaşacağınız için elde edeceğiniz karın büyük bir miktarı kesintiye uğrar.

Print on Demand ile Dropshipping Farkları Neler?

Print on Demand (POD) ve Dropshipping, düşük sermaye ile e-ticaret yapmak isteyenlerin tercih edebileceği iki farklı iş modelidir. Her ikisi de online satış yapmak isteyen girişimciler için avantajlı çözümler sunar fakat işleyişleri birbirinden farklıdır.

İşte Print on Demand ile Dropshipping farkları:

 1. İki yöntemde de üretici ile satıcı farklıdır ve satıcı müşteriden aldığı siparişi üreticiye iletir. Fakat Print on Demand yönteminde, üreticiye sipariş iletildiği anda gelen siparişe özel üretim yapılırken Dropshipping yönteminde ise üreticinin stoklarında bulunan ürünler müşteriye kargolanır.
 2. Print on Demand yönteminde ürün çeşitliliği, satıcının yaptığı tasarımlar ile sınırlıdır. Dropshipping yönteminde sınırsız sayıda tedarikçiden istenen her ürün temin edilebileceği için ürün çeşitliliğinde bir sınır yoktur.
 3. Dropshipping yönteminde satılan ürünler seri üretim tarzı ürünlerdir, Print on Demand yönteminde ise kişiselleştirilmiş ürünler satışa sunulur.
 4. İki yöntemde de kar marjı standart e-ticaret yollarına kıyasla düşüktür fakat Print on Demand yönteminde tasarımı yapan satıcı olduğu için ürünlere ekstra bir değer katmış olur ve Dropshipping yönteminden daha karlı hale gelir.

Yorum yapın