E-ticaret yapmak istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Web sitesi kurmak, sorunsuz ödeme almak ve işletmeniz için marka bilinirliği yaratmak gözünüzde büyüyor olabilir. İşte, tüm bunları ücretsiz ve hızlı bir şekilde yapabilmenizi sağlayan bir yol var; WooCommerce kurulumu!

Günümüzde dünya genelinde 5 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan WooCommerce, etkileyici istatistiklerle e-ticaret pazar yeri sektörünün lideri konumunda yer almaktadır.

İşletmelerin çoğu e-ticaret platformlarının zorluğu ve maliyetleri konusunda sorun yaşıyorlar.

Aynı zamanda, pazar yerlerinde yüksek komisyon oranlarıyla satış yaptıkları için müşterilere de daha yüksek bir fiyat bandı ile hizmet vermek durumunda kalıyorlar.

E-ticarete başlamak isteyen her kesimden kullanıcıya avantaj sağlayan WooCommerce, pazar yeri platformları arasında da %38’lik dilimle en yüksek paya sahip.

Peki, WooCommerce nedir, nasıl kullanılır?

WooCommerce, açık kaynaklı bir WordPress e-ticaret eklentisidir. Her ölçekten işletme için tasarlanmış olan WooCommerce, diğer e-ticaret platformlarından ziyade tamamen ücretsizdir.

Hızlı kurulum, kolay entegrasyon ve çeşitli özelleştirme seçenekleriyle e-ticaret yapmak isteyen ve nereden başlayacağını bilemeyenler için sektöre adım atmanın en hızlı yollarından biridir.

Siz de e-ticaret dünyasında başarıya ulaşmak istiyorsanız, WooCommerce’ı keşfederek e-ticaret sitenizi kurabilir ve pazar yerlerine komisyon ödeme derdinden kurtulabilirsiniz.

Hazırsanız WooCommerce nedir ile başlayalım.

İçindekiler

WooCommerce Nedir?

Dünyada milyonlarca online satışa aracılık eden WooCommerce, aslında bir WordPress eklentisidir.

WooCommerce, ücretsiz olarak indirilebilir ve kolay kurulumu sayesinde hızla kendi e-ticaret sitenize sahip olabilmenizi sağlar.

WooCommerce üzerinden ürün ve hizmetlerinizi kolayca satabilir, stok yönetimi yapabilir ve güvenle ödemelerinizi alabilirsiniz.

Ücretsiz olarak sunulan bu e-ticaret eklentisi, işletmelerin süreç yönetimini kolaylaştırırken maliyetlerini minimize edebilmelerine de yardımcı olur.

Son zamanlarda e-ticaretin en popüler iş modellerinden biri haline gelmesi ve internet kullanımının artmasıyla birlikte, e-ticaret siteleri de büyük bir ivme kazandı. Ancak sıfırdan bir e-ticaret sitesi kurmak sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor.

WooCommerce, kolay kurulumu ve ücretsiz olmasıyla e-ticaret sitesi kurma sürecini hızlandırır. WooCommerce sayesinde hayalinizdeki siteyi dakikalar içerisinde kurabilirsiniz.

E-ticaret dünyasında Shopify, Magento ve BigCommerce gibi rakiplerinin arasında WooCommerce’un öne çıkmasının temel nedeni, sunduğu kaliteli hizmete rağmen neredeyse tamamen ücretsiz olmasıdır.

Siz satışlara odaklanın, biz güvenli tahsilat sağlayalım!

Tüm bu altyapılar ile uyumlu olan Vepara Sanal POS, %98.7 ödeme başarısıyla sadece bir adım ötede! %0’dan başlayan komisyon oranları ile Sanal POS hizmetimizi ücretsiz deneyin!

WooCommerce’un güçlü altyapısı sayesinde müşteriler kullanıcı dostu bir alışveriş deneyimi yaşarken, işletmeler ise işlerini büyütmeye zaman ayırabiliyorlar.

Artık, WooCommerce’un ne olduğunu ve ne işe yaradığını biliyorsunuz. Şimdi de WooCommerce avantajları neler, birlikte inceleyelim. 

WooCommerce Avantajları

WooCommerce, bir e-ticaret platformunda olması gereken her şeye fazlasıyla sahip.

Kolay kurulumu, kodlama gerektirmemesi ve ücretsiz olması gibi sayabileceğimiz birden çok avantajı mevcut.

woocommerce avantajları

İşte, WooCommerce’u kullanmanız için 5 neden:

Woocommerce Ücretsizdir

Hem WooCommerce hem de WordPress tamamen ücretsizdir. Özellikle küçük işletmeler ve e-ticaret dünyasına atılmak isteyen her kesim için mükemmel bir seçenektir. ,

WooCommerce sayesinde diğer pazar yerlerinde yaşanan komisyon kesintisi veya platform ücreti gibi maliyetlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

WooCommerce Tamamen SEO Uyumludur

E-ticaret sitenize daha fazla potansiyel müşteri çekebilmek ve Google’da üst sıralarda yer alabilmek için sitenizin SEO açısından optimize edilmiş olması gerekiyor.

E-ticaret siteleri için SEO, sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı marka bilinirliğinizi artırmak ve satışları teşvik etmek için önemli bir stratejidir.

WooCommerce, WordPress tabanlı olması ve özelleştirme imkanları sayesinde SEO’yu kolaylaştırır. Ücretsiz olması, entegrasyon imkanları ve SEO dostu özellikleriyle WooCommerce, sitenizin arama motorlarında daha başarılı olmasına yardımcı olur.

WooCommerce ile Kolay Ürün Yönetimi

Online mağazalar için envanter yönetimi, stok seviyelerini belirleme ve takip etme konusu ciddi bir zorluktur. Birçok işletme, online mağaza envanterlerini yönetmek için yüksek maliyetlerle yüzleşir.

Bu yüksek maliyetler, özellikle başlangıç aşamasındaki bir girişim için envanteri etkili bir şekilde yönetmeyi zorlaştırabilir.

WooCommerce’da stok seviyelerini takip edebilmek, geri ödeme ve satın alma sonrasında stok raporlarını güncellemek gibi özellikler mevcuttur.

Düşük stok veya tükenmiş ürünler konusunda bildirimler gönderir, otomatik olarak tükenmiş ürünleri mağazadan gizler.

WooCommerce ile Analiz ve Raporlama

Her e-ticaret sitesinin satış performanslarını analiz etmesi ve raporlaması, gidişatını değerlendirmesi gerekiyor.

Birçok ücretsiz ve premium analitik araç mevcut olsa da, küçük işletmeler bu kompleks arayüzleri kullanmakta zorlanabilir. Böyle bir durum yeni gelişmekte olan işletmelerin büyümesini sınırlayabilir.

WooCommerce, kullanıcı dostu raporlama arayüzü ile her türlü işletmenin potansiyel müşteri aktivitesini ve detaylarını kolayca anlamasına yardımcı oluyor.

WooCommerce, toplam satış, tarih bazlı satış, ortalama sipariş, site ziyaretçi hareketi gibi analitik raporları anlaşılabilir bir şekilde sunar.

WooCommerce Tamamen Özelleştirilebilir

Birçok e-ticaret platformunda ekstra özellikler ya sınırlıdır, ya da işletmeler tarafından bütçe harcanmak istenmez. Ancak iş büyüdükçe ve özel ihtiyaçlar ortaya çıktıkça, sınırlamalar baş gösterir.

WooCommerce, kullanıcılarına ücretsiz eklentilerle başlama imkanı tanırken, işletmeler büyüdükçe premium seçeneklere geçiş yapma esnekliği sağlar.

Başlangıçta ücretsiz özelliklerle başlayabilir ve iş büyüdükçe ihtiyaçlarınıza uygun premium seçeneklere geçiş yapabilirsiniz.

Yani işletmenizin gelişimine paralel olarak e-ticaret sitenizi premium eklentilerle özelleştirebilirsiniz.

Özetle WooCommerce, e-ticarete nereden başlanır diye düşünen küçük ölçekli işletmeler veya işletmesini büyütmek isteyen kullanıcılar için en avantajlı çözümdür.

Kullanım kolaylığı, ücretsiz olarak sunulması ve özelleştirilebilir olması WooCommerce’u ayrıcalıklı kılan en önemli özelliklerinden bazılarıdır. 

Marka bilinirliği oluşturmak, farklı hedef kitlelere ulaşabilmek, Google üzerinden reklam verebilmek veya online mağaza ile satışlar yapabilmek için WooCommerce en ideal tercih olacaktır. 

Peki, e-ticarete başlamak isteyenler WooCommerce kurulumu ve ürün yükleme işlemlerini nasıl yapabilir?

Sizler de pazar yerlerinde yüksek komisyon oranlarına maruz kalmaktan sıkıldıysanız WooCommerce kurulumu ile online e-ticaret mağazanızı kurarak anında ödeme almaya başlayabilirsiniz.

O halde WordPress ile WooCommerce kurulumu nasıl yapılır adım adım inceleyelim. 

WordPress WooCommerce Kurulumu Nasıl Yapılır?

WooCommerce kurulumu oldukça basittir. Tabi WooCommerce kurmak için ilk önce WordPress siteniz olması gerekiyor.

WordPress siteniz mevcutsa aşağıdaki adımları uygulayarak WooCommerce kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

İşte adım adım WooCommerce kurulumu;

WordPress başlangıç menüsünde yer alan ”Eklentiler” yazan alandan ”Yeni Ekle” seçeneğine tıklayın.

woocommerce nasıl kurulur

Arama yerine aşağıdaki gibi WooCommerce yazalım. İşaretli olan eklentiyi ”Şimdi Kur” diyerek yükleyin.

adım adım woocommerce nasıl kurulur

Eklenti yüklendikten sonra ”Şimdi Kur” yazan alanda ”Etkinleştir” yazısı çıkacak, ona tıklayın.

wordpress woocommerce nasıl kurulur

WooCommerce’u etkinleştirdikten sonra yukarıdaki ekran ile karşılaşacaksınız. İlgili soruları doğru bir şekilde cevaplayın.

woocommerce check list

Bu aşamada karşınıza check-list çıkacak. Tercihinize göre işaretlemeleri yapıp devam edin.

woocommerce ürünler

Fiziki mi yoksa dijital bir ürün mü satacaksınız? Ürün tipinize göre bu iki seçenekten birini işaretleyin ve devam edin.

Son olarak WooCommerce eklentileri karşınıza çıkacak. Bu eklentiler müşterilere ulaşmada satıcılar için büyük kolaylıklar sunmaktadır. Kullanmak istediklerinizi seçerek sonraki adıma geçin ve WordPress WooCommerce kurma adımlarını tamamlayın.

E-ticaret sitesi kurulumunu başarıyla tamamladınız, şimdi sıra geldi mağazanızı tam anlamıyla kişiselleştirmeye.

WooCommerce’u kurduktan sonra görselde de gördüğünüz gibi bir ürün sayfasına sahip olursunuz.

Eğer ürün sayfasını beğenmezseniz WooCommerce temaları arasından birine geçebilir ve ücretli eklentilerle mağazanızı daha detaylı olarak özelleştirebilirsiniz.

İster sade ve minimalist bir tasarım isteniyor olsun, isterse de canlı ve renkli bir atmosfer, WooCommerce bu ihtiyaçlara cevap verecek her türlü özelleştirmeye sahip.

Aşağıdaki başlıklarda sizlere en iyi WordPress temaları arasında WooCommerce uyumlu temaları göstereceğiz.

İsterseniz önce WooCommerce ürün ekleme nasıl yapılır, ilk olarak ona bakalım.

WooCommerce Ürün Ekleme Nasıl Yapılır?

WooCommerce e-ticaret sitemizi başarıyla oluşturduk ve gerekli ayarları tamamladık. Şimdi sıra geldi WooCommerce üzerinden ürünlerimizi eklemeye.

WordPress menüsünde yer alan ”Ürünler” alanına tıklıyoruz. Ardından, “Yeni Ekle” butonuna tıklayarak yeni bir ürün eklemeye başlıyoruz.

Bunu yapmadan önce websitenizdeki kategorileri belirlemeyi unutmayın çünkü ürün eklerken ilgili kategoriyi seçmeniz gerekecektir. 

Ürün adı, açıklama, fiyat gibi önemli detayları burada belirleyerek müşterilerimize ürün hakkında bilgi veriyoruz

Sıra geldi e-ticaret sitelerimizin reyonu diyebileceğimiz, ürün görseli kısmını ayarlamaya.

Panelde hemen sağda bulunan kısımda ürün görselimizi ayarlıyoruz.

Diğer detayları da belirttikten sonra, yayımla butonuna tıklayarak ürünü sitemizde yayına alıyoruz.

Böylece, WooCommerce’un kullanımı kolay ara yüzü sayesinde dakikalar içinde ürünlerimizi online mağazamıza eklemiş oluyoruz.

Gördüğünüz gibi WooCommerce ürün eklemek bu kadar basit.

Ürünlerimizi ekledik, görsellerimizi oluşturduk fiyatları belirledik. Peki, WooCommerce üzerinden ödeme nasıl alacağız?

WooCommerce Ödeme Ekranı Nasıl Ayarlanır?

Vepara WooCommerce entegrasyonu ile güvenli ve kolay şekilde online ödeme alabilirsiniz.

Üstelik Vepara Sanal POS’un sunduğu avantajlı tekliflerden faydalanabilir ve müşterilerinize birçok farklı ödeme seçeneği de sunabilirsiniz.

İsterseniz Vepara WooCommerce ödeme entegrasyonu nasıl yapılıyor, detaylıca inceleyelim.

Vepara WooCommerce Ödeme Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Vepara WooCommerce sanal POS entegrasyonu sayesinde kolayca ödeme almaya başlayabilirsiniz.

Gelin, Vepara sanal POS ile ödeme nasıl alınır adım adım açıklayalım.

İlk olarak, Vepara web sitesinin en altındaki yer alan bölümde ”Entegrasyon yazısını bulup tıklıyoruz.

WooCommerce Ödeme Entegrasyonu

Karşınıza dokümanların olduğu bir sayfa çıkıyor.

Daha sonra solda yer alan menünün en altında ”Entegrasyonlar yazan alana tıklayın.

Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak. Bu ekrandan WooCommerce’u seçin ve ”Entegrasyonu İndir” diyerek kurulum dosyasını indirin.

İndirdiğiniz dosyayı WordPress eklentiler alanına girip ”Yeni Eklenti Ekle” diyerek yükleyin. Eklenti yüklendikten sonra WooCommerce’a tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

Bu ekranın ödemeler yazan sekmesine girin. Vepara sanal POS entegrasyonunu tamamlamak için Vepara’yı etkinleştirin.

Düğme mor hale geldikten sonra yönet diyerek ödeme ekranı ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı alana yönlendirileceksiniz.

Son olarak, Vepara ekibimiz ile iletişime geçerek aşağıda ok ile gösterilen alanlar için ilgili bilgileri isteyip, eksiksiz şekilde doldurmalısınız.

Tüm adımlar tamamlandı! Artık müşterileriniz ödeme ekranında aşağıdaki gibi kredi kartı bilgilerini kolayca girip, güvenli bir şekilde ödeme gerçekleştirebilirler.

Kolayca ödeme alabilmek için Vepara sanal POS başvuru formu doldurabilir ve bir an önce güvenli ödeme almaya başlayabilirsiniz.

WooCommerce İçin En İyi WordPress Temaları

WooCommerce, WordPress tabanlı olması sayesinde diğer e-ticaret platformlarından farklı olarak çeşitli ücretsiz e-ticaret temalarını kolaylıkla yükleyebilme ve özelleştirme imkanı sunar.

Seçebileceğiniz birçok güzel ve işlevsel tema bulunması, mağazanızı kendi tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun şekilde özelleştirebilmenizi sağlar.

WooCommerce, size özgün bir e-ticaret deneyimi sunarken aynı zamanda görsel açıdan çekici bir mağaza oluşturmanıza yardımcı olur.

İşte e-ticaret siteniz için en iyi WooCommerce temaları;

Woostify

Woostify, hızı ve performansıyla tanınan hafif bir WordPress e-ticaret temasıdır. WordPress üzerindeki online mağaza eklentileriyle tam uyumludur ve birden fazla mağazadan gelen ürünleri görüntülemenize olanak sağlar.

WooCommerce İçin En İyi WordPress Temaları

Bu tema ayrıca modüler bir yapıya sahiptir ve bu sayede kullanmadığınız özellikleri devre dışı bırakabiliyorsunuz. Ücretsiz sürümü bile tek başına güzel bir online mağaza oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Botiga

Botiga en iyi WooCommerce temalarından biridir ve modern bir e-ticaret sitesinin ihtiyaç duyduğu her şeyi sunar. Etkileyici bir ana sayfaya sahip olan tema, ürünlerinizi tanıtmak için birçok alana sahiptir.

Botiga, WordPress blok editörüyle uyumludur ve sayfanın her öğesini, header ve footer gibi, kişiselleştirmek için gereken tüm özellikleri sunar.

botiga wordpress teması

Blok editörü neredeyse her şeyi hallettiği için sayfalarda yapılacak özelleştirmeler herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmez.

Ana sayfa, ürün sayfaları, sepet ve ödeme sayfasını değiştirebilir ve her sayfanın her öğesini isteğinize göre kişiselleştirebilirsiniz.

Botiga yüksek performans düşünülerek için tasarlanmıştır. Tema, diğer sayfa oluşturucularına kıyasla belirli hız avantajları sunan WordPress blok editörüyle uyumludur.

Rishi Theme

Rishi Teması, profesyonel bir online e-ticaret sitesi oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm özellikleri sunan güçlü ve esnek bir WordPress temasıdır.

Rishi teması, piyasada yeni olsa da hızla popülerlik kazanmış ve e-ticaret WordPress siteleri arasında en hızlı temalardan biri olarak kendini kanıtlamıştır.

woocommerce temalar

Shapely

Shapely tema, e-ticaret dünyasında başarılı olmak isteyen girişimciler için özel olarak tasarlanmıştır.

Bu tema sayesinde kısa sürede WooCommerce aracılığıyla profesyonel bir online mağaza kurabilirsiniz.

woocommerce temalar

Sıkça Sorulan Sorular

WooCommerce nedir nasıl kullanılır gibi soruları detaylı olarak açıkladık. Sıkça sorulan sorular bölümünde ise WooCommerce hakkında en çok sorulan soruları ve cevaplarını sizlerle paylaşacağız. 

WooCommerce Ücretli Mi?

WooCommerce’u kullanmak tamamen ücretsizdir, ancak ek özellikler talep edildiğinde belli bir maliyet söz konusu olabilir.

WooCommerce Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

WooCommerce entegrasyonu için öncelikle bir WordPress sitesine sahip olmanız gerekiyor. WooCommerce, WordPress altyapısı üzerinde çalıştığından entegrasyon süreci oldukça basittir.

WordPress admin panelinde yer alan ‘Eklentiler’ menüsünden ‘Yeni Ekle’ seçeneğiyle WooCommerce’u yükleyebilirsiniz. Eklentiyi yükledikten sonra etkinleştirip, WooCommerce kurulumunu başlatabilirsiniz.

WooCommerce kurulumunu tamamladıktan sonra, ürün eklemeleri için gerekli yapılandırmaları yapmaya başlayabilirsiniz. Ürün eklemeleri, kargo entegrasyonu ve vergi düzenlemeleri gibi önemli adımları takip ettikten sonra, WooCommerce aracılığıyla anında satış yapmaya başlayabilirsiniz.

WordPress Kullanmak Mantıklı Mı?

E-ticaret siteniz için WordPress kullanmak, düşük maliyetli olması ve birçok özelleştirilebilir özelliği barındırması nedeniyle mantıklı bir tercihtir.

WordPress’in sunduğu geniş tema ve eklenti seçenekleri sayesinde, sitenizi işletmenizin özgün kimliğine uygun şekilde özelleştirebilirsiniz.

WooCommerce vs Shopify: Hangisi Daha İyi?

WooCommerce, Shopify’a kıyasla daha fazla esneklik ve özelleştirme imkanı sunar. WooCommerce, WordPress ile entegre çalışır ve açık kaynaklı olması sayesinde daha fazla kontrol sağlar. Ayrıca WooCommerce ücretsizdir ve geniş bir eklenti ve tema yelpazesine sahiptir.

E-ticaret platformlarının kesintilerinden bıktıysanız ve ödemelerin alınması için uzun süre beklemekten yorulduysanız, WooCommerce’u tercih edebilirsiniz.