Anasayfa » İnternetten Para Kazanma » İkinci El Satış Siteleri 2024 | En İyi İkinci El Satış Uygulamaları

İkinci El Satış Siteleri 2024 | En İyi İkinci El Satış Uygulamaları

İhtiyacınız olan bir ürünü çok daha uygun fiyata almak istemez misiniz? Yalnız değilsiniz. 2024 yılında Türkiye’de ikinci el alışveriş yapanların sayısı 20 milyona ulaştı. Sadece Türkiye’de değil dünya genelinde de ikinci el satış siteleri e-ticaretin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Peki, ikinci el eşya nereye satılır?

Elde edilen verilere göre 2023 yılında dünya genelinde 225 milyar dolar olan ikinci el alışveriş piyasası 2024 yılında 227 milyar dolara ulaşmıştır.

İkinci el eşya alım satım potansiyeli bu denli arttıkça ikinci el alışveriş uygulamaları sayısı da artmış ve kendi içinde özelleşmiştir. Örneğin ikinci el araba alım satımı için özelleşmiş bir uygulama ve 2.el eşya ya da kıyafet uygulamalarının işleyişi birbirinden farklıdır.

İkinci el araba alım satımı yapan işletme ya da kişiler, ellerindeki arabaları en çok sayıda müşteriye sergileyebilmek amacıyla ikinci el alışveriş siteleri üzerinde listeler. Bu sitelerde ürün görselleri ve açıklamaları yer alsa da müşteriler satıcı ile birebir iletişime geçip arabayı kendi gözüyle görmeden satın almaz.

İkinci el eşya sitelerinde çoğu zaman alışverişler birebir iletişim kurmayı gerektirmeden yapılır. Fakat olumsuz bir deneyim yaşanmasına karşın satıcı ile iletişime geçme seçeneği sunulması gerekir. Aynı şekilde en iyi ikinci el satış sitelerinde satıcı ile değil site ile ilgili bir olumsuzluğu anında giderebilmek için müşteri destek hizmeti sunulmaktadır.

En iyi ikinci el alışveriş siteleri satıcı ve alıcı arasında güven oluşması için uygun ortamı hazırlar. Tabii kullanıcı dostu bir arayüzü olması da müşteri deneyimi açısından oldukça önemlidir. Bu siteler üzerinde doğru ürün açıklamaları ve kategorilendirme ile her şeyi satmak mümkündür.

Sizler de elinizdeki ürünleri satmak istiyor ve en iyi ikinci el sitesi hangisi karar veremiyorsanız mutlaka bu yazımızı okumalısınız! O halde gelin, en iyi ikinci el alışveriş siteleri ve komisyon oranlarını inceleyerek başlayalım.

En İyi İkinci El Alışveriş Siteleri Neler?

İkinci el alışveriş siteleri hem alıcılar hem de satıcılar için avantajlı e-ticaret uygulamaları. İkinci el telefon, kıyafet ya da kitap gibi eşyaları almak sıfır ürün almaktan çok daha karlı oluyor. Aynı şekilde ikinci el eşya satmak isteyenler de kullanmadıkları eşyaları paraya çevirme şansına sahip oluyor.

En iyi ikinci el satış siteleri 2024 yılında şunlar:

 1. Sahibinden
 2. Letgo
 3. Dolap
 4. Etsy
 5. Gardrops
 6. ModaCruz
 7. BebeCruz
 8. Alsatkitap
 9. Zebramo
 10. NadirKitap
 11. DekoPasaj

İkinci el alışveriş uygulamaları kullanırken en büyük endişelerden birisi de müşterilerin ürünü görmeden ödeme yapmak zorunda kalmasıdır. C2C e-ticaret modeli olan ikinci el alışveriş sistemlerinde güven kurmak oldukça zordur. Bu noktada alışverişlerde güveni sağlayan güvenli e-ticaret hizmetleridir.

Güvenli e-ticaret hizmetleri, ikinci el alışveriş sitelerinden alışveriş yapan müşterilerin ürünü teslim almadan ödemenin satıcıya verilmemesi prensibine dayanır. Dolayısıyla bu özelliğe sahip olan ikinci el alışveriş siteleri üzerinden ilan vermek daha fazla satış yapma potansiyelini açığa çıkarır.

Bu yazımızda kendi ürünlerimi nerede satabilirim ya da en iyi ikinci el sitesi hangisi sorularının yanıtını bulabileceksiniz. Haydi gelin, en iyi ikinci el alışveriş uygulamalarını ve nasıl satış yapabileceğinizi sırasıyla inceleyelim.

1. Sahibinden.com

Sahibinden ikinci el alışveriş uygulaması neredeyse Türkiye’deki herkes tarafından bilinen ve en çok kullanılan ikinci el alışveriş platformudur. Taner Aksoy tarafından kurulan sahibinden.com 2000 yılından bu yana Türkiye’de e-ticaret sektörünün öncülerinden birisi olarak varlığını sürdürmektedir. Günümüzde Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 5. websitesi sahibinden.com’dur.

Her gün ortalama 300 bin yeni ilan yayınlanan sahibinden.com’da 2023 yılında toplamda 1 milyardan fazla ilan verilmiştir. Bu ilanların arasında en yoğun kullanılan kategoriler emlak, vasıta ve elektronik ürünlerdir.

Sahibinden.com’da en çok satılan ürün grupları ve satış yüzdeleri şu şekildedir:

 • Emlak: %53
 • Vasıta: %24
 • Elektronik: %8
 • Ev & Yaşam: %6
 • Diğer: %9

Sahibinden ikinci el alışveriş sitesi üzerinde ilan vermeden önce doğru kategoriyi seçtiğinizden ve ilandaki tüm bilgileri doğru girdiğinizden emin olmanız gerekir.

Güvenli e-ticaret için sahibinden.com param güvende hizmeti oluşturmuştur. Sahibinden.com param güvende hizmeti ile ikinci el eşya satışında müşteriler ürünü teslim aldığını onaylamadığı sürece yapılan ödeme satıcının hesabına geçmez. Onay süresi 2 gün olarak belirlenmiştir. Böylelikle müşterilerin ürünün teslim edilmeyeceğine dair korkuları giderilmiş olur.

Param Güvende hizmetinden faydalanmak için alıcıların belirli bir hizmet bedelini ödemeleri gerekir. Satıcılar sahibinden.com’da komisyon ödemez.

Sahibinden.com param güvende hizmetinde istisnai tutulan kategoriler (Yiyecek & İçecek, Diğer) dışında alıcıların ödemesi gereken komisyonlar sabittir.

Sahibinden.com komisyon oranları şu şekilde belirlenmiştir:

 • 100 TL ve altı ürünler için: 90 TL
 • 100 TL ile 250 TL arası ürünler için: 75 TL
 • 250 TL ile 500 TL arası ürünler için: 62 TL
 • 500 TL ile 4490 TL arası ürünler için: %12
 • 4490 TL ile 10000 TL arası ürünler için: 530 TL
 • 10000 TL ve üstü ürünler için: %7

İstisnai tutulan kategorilerde:

 • 150 TL ve altı ürünler için: 110 TL
 • 150 TL ile 500 TL arası ürünler için: 110 TL
 • 500 TL ile 4490 TL arası ürünler için: %15
 • 4490 TL ile 10000 TL arası ürünler için: 699 TL
 • 10000 TL ve üstü ürünler için: %8

Sahibinden ikinci el alışveriş sitesinde ilan vermek isteyen satıcılar için kategoriye göre değişen ücretsiz ilan ekleme hakkı vardır. Ücretsiz ilan hakkı bittiğinde her ilan için kategoriye özel belirlenen ilan verme ücreti bulunur. Sahibinden.com ikinci el alışverişler için ilan verme ücretlerini aşağıda verdiğimiz tabloda inceleyebilirsiniz.

KategoriAylık Ücretsiz İlan Verme HakkıYıllık Ücretsiz İlan Verme Hakkıİlan Verme Ücreti
Emlak11690 TL
Vasıta11869 TL
Motosiklet13252 TL
Hava Araçları13116 TL
Kiralık Araçlar00754 TL
Deniz Araçları11353 TL
Hasarlı Araçlar11443 TL
Otomotiv Ekipmanları5529
İkinci El ve Sıfır Alışveriş1001002.5 TL
Elektrik & Elektronik11242 TL
Evcil Hayvan Aksesuarları505062
Evcil Hayvan Yem ve Mamaları505062
Tablo: Sahibinden.com ilan verme ücretleri

2. Letgo

Letgo ikinci el satış uygulamasında ilan vermek için şirket sahibi olmaya gerek yoktur. Tüketiciden tüketiciye e-ticaret iş modeli olan C2C iş modeli ile alım satım yapılmaktadır.

Türkiye’de en çok indirilen 10. mobil uygulama olan Letgo’da geçtiğimiz yıl 50 milyondan fazla ilan verilmiştir. 10 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Letgo ikinci el alışveriş sitesinde en çok kullanılan kategoriler “Elektronik, Ev & Yaşam ve Moda & Giyim” kategorileridir ve en çok listelenen ilan da ikinci el akıllı telefonlar olmuştur.

Letgo’da en çok satılan ürün grupları ve satış yüzdeleri şu şekildedir:

 • Elektronik: %40
 • Ev & Yaşam: %25
 • Moda & Giyim: %15
 • Hobi & Eğlence: %10
 • Diğer: %10

Letgo ikinci el eşya ilanları vermenin çok basit olduğu bir platformdur. Letgo’da ilan vermek için:

 1. Letgo ikinci el alışveriş sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan “Sat” butonuna tıklayın.
 2. Ürün kategorinizi belirleyin.
 3. Ürün görsellerinizi yükleyin ve ürün açıklaması girin.

Letgo ikinci el alışveriş uygulamasının herhangi bir kargo firması ile anlaşması yoktur. Zaten bu platformda en çok tercih edilen ödeme yöntemi ve teslimat şekli yüz yüze alışveriş prensibine dayanır. Letgo kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu bulunduğu şehirde listelenen ilanları filtreler ve satıcı ile yüz yüze alışveriş için iletişime geçerek ödemeyi de ürünü gördükten sonra nakit olarak verir.

Böylelikle ikinci el alışveriş sırasında oluşabilecek güvensizlik minimuma indirilmiş olur. Tabii Letgo uygulamasında sadece bulunulan şehirden alışveriş yapmakla sınırlı kalınmayabilir. İlan veren satıcılar, müşteri taleplerine göre ürünleri istenen yere kargolayabilir. Kargo firması satıcının isteğine bağlı değişir ve ücreti müşteriye yansıtılır. Ödeme ise havale olarak talep edilir.

Letgo ikinci el alışveriş sitesi herhangi bir komisyon ya da hesap açma ücreti talep etmez. Yalnızca satıcının isteğine bağlı ilanı ön plana çıkarmak için ücretli seçenekler sunulmaktadır.

3. Trendyol Dolap

Trendyol Dolap uygulaması ikinci el ürün satışı için oluşturulmuş kullanışlı bir platformdur. Genellikle kıyafet satışı için tercih edilmektedir fakat kıyafet dışında da birçok kategoride ürün satışı yapmak mümkündür.

Türkiye’nin en çok indirilen 5. uygulaması olan Dolap’ta geçtiğimiz yılda 40 milyondan fazla ilan listelenmiştir. Dolap ikinci el alışveriş uygulamasında en çok listelenen ürün ise ikinci el elbise olmuştur.

15 milyondan fazla aktif kullanıcının Trendyol Dolap ikinci el satış uygulamasında en sık kullandığı kategoriler şu şekildedir:

 • Kadın Giyim: %60
 • Erkek Giyim: %20
 • Çocuk Giyim: %10
 • Aksesuar: %5
 • Ev & Yaşam: %5

Dolap uygulamasında güvenli e-ticaret sistemi kullanılmaktadır. Alıcıların sipariş verirken yaptığı ödemeler bir havuzda bekletilir ve kargo alıcıya ulaştığında ödeme satıcının hesabına aktarılır. Ürün görseldekinden farklı çıktıysa ya da kusurlu geldiyse 3 iş günü içinde iade talebi oluşturulabilir. Fakat bedenin olmaması ya da modeli beğenmeme gibi kişisel sebeplerle iade talebi oluşturmak mümkün değildir.

Dolap uygulamasında hesap açmak ve ilan vermek ücretsizdir. Fakat yapılan her satıştan belirli miktarlarda komisyon kesilir. Bu komisyon miktarları birçok satıcı tarafından yüksek bulunmaktadır. Yine de ikinci el kıyafet satışı en hızlı dolap uygulamasında yapıldığı için satıcılar komisyonları göze almaktadır.

Dolap ikinci el satış uygulamasında satıcılardan talep edilen hizmet bedeli yani komisyon oranları şu şekildedir:

 • 4999 TL ve altındaki satışlardan %12 komisyon kesilerek bu miktar alacağınız ödemeden düşülür.
 • 5000 TL ve üzerinde yapılan satışlarda 600 TL hizmet bedeli alınır. Ürün fiyatı ne kadar yüksek olursa olsun alınabilecek maksimum komisyon tutarı 600 TL’dir.

Dolap uygulamasında alıcılara yansıtılan hizmet bedeli oranları şu şekildedir:

 • 0 – 149 TL arası satışlarda: 9,99 TL
 • 150 – 249 TL arası satışlarda: 16,99 TL
 • 250 – 4999 TL arası satışlarda: %8
 • 5000 ve üzerindeki satışlarda sabit 600 TL komisyon alınmaktadır.

Komisyon ücretleri dışında kargo ücreti de bulunmaktadır. Satıcı ilanı ücretsiz kargo olarak girdiyse kargo parasını kendisi öder. Ücretsiz kargo olmayan ilanlarda alıcılar ürün fiyatına ek olarak kargo ücreti de vermektedir.

Dolap ikinci el alışveriş uygulaması anlaşmalı kargo ücretleri şu şekildedir:

 • Küçük Paket (0-2 desi): 60 TL
 • Orta Paket (2-6 desi): 90 TL
 • Büyük Paket (6 desi ve üzeri): 120 TL

4.ETSY

Etsy ikinci el ürünleri ve el yapımı ürünleri yurt içinde ve yurt dışında satabileceğiniz, satışlarınızdan da döviz geliri elde edebileceğiniz bir e-ticaret platformudur. Geçtiğimiz yılda Etsy ikinci el ürün satışı 100 milyonu geçmiştir.

Etsy ikinci el ürünlerde en fazla talep gören kategoriler şu şekildedir:

 • Giyim & Aksesuar: %65
 • Ev & Yaşam: %15
 • Sanat & Koleksiyon: %10
 • El Yapımı: %5
 • Diğer: %5

40 milyondan fazla Etsy kullanıcısı tarafından en çok talep gören ürün vintage elbiselerdir. İkinci el elbise satışı vintage kategorisinde olduğunda yüksek miktarlarda para kazanmanızı sağlayabilir. Etsy verilerine göre satılan ikinci el ürünlerin ortalama fiyatı 50 dolardır.

Etsy ikinci el satış yapmak isteyenlerin karşılaşacağı komisyon oranları şu şekildedir:

 • 0.20 USD listeleme ücreti
 • Etsy Türkiye satışları için %6.5 işlem ücreti
 • %6.5 + 3 TL ödeme işlem ücreti
 • %2.5 para birimi dönüştürme ücreti
 • %1.1 işletme ücreti

5. Gardrops

Gardrops ikinci el alışveriş uygulamasında giyim, ayakkabı, çanta, kozmetik ve aksesuar kategorilerinde satış yapmak mümkündür. 10 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan ve her gün ortalama 75 bin yeni ilan girilen Gardrops uygulamasında en çok talep gören ürün ikinci el elbisedir.

Gardrops ikinci el alışveriş kategorileri ve satış yüzdeleri şu şekildedir:

 • Kadın Giyim: %70
 • Erkek Giyim: %15
 • Çocuk Giyim: %5
 • Aksesuar: %5
 • Ev & Yaşam: %5

Gardrops ikinci el alışveriş uygulamasında 500 TL’ye kadar satışa sunulan ürünler için satıcılar komisyon ödemez, 500 TL üzeri için %10 komisyon alınmaktadır. Gardrops’ta komisyon olmasa da alıcılar 200 TL’ye kadar olan satışlarda 5.99 TL, 200 TL üzeri satışlarda %9 hizmet bedeli öder.

Gardrops.com uygulamasında gelen siparişleri PTT, Yurtiçi, MNG, Sürat, UPS kargo firmaları ile ürünleri ücretsiz kargolayabilirsiniz.

6. ModaCruz

Lüks markaların ikinci el satışını yapma amacıyla 2014 yılında Melis Güçtaş’ın kurduğu ModaCruz ikinci el alışveriş sitesi daha çok kadınlara hitap eden bir platformdur. Uygulamada sadece ikinci el ürünler değil sıfır etiketli ürünlerin de satışı yapılmaktadır. Daha önce alınıp hiç kullanılmamış kıyafetler yeni etiketli kategorisinde satılarak kullanılmayan eşyaları paraya çevirmenizi sağlar.

ModaCruz ikinci el alışveriş sitesinde en fazla satılan ürünlerin yüzdelikleri şu şekildedir:

 • Kadın Giyim: %75
 • Aksesuar: %10
 • Erkek Giyim: %5
 • Çocuk Giyim: %5
 • Ev & Yaşam: %5

Bu kategorilerin içinde en çok satılan ürün ise ikinci el elbisedir. ModaCruz’da alıcılar için kargo bedavadır fakat anlaşmalı kargo firmaları ile yapılan gönderimlerdeki kargo bedeli satıcının alacağı ödemeden kesilir.

ModaCruz kargo ücretleri şu şekildedir:

 • PTT kargo ile 10 desiye kadar olan ürünler 13.99 TL ve 10 desi üzeri ürünler ise yine indirimli fiyatlar üzerinden hesaplanmaktadır.
 • Yurtiçi kargoda 5 desiye kadar olan ürünlerde 29.99 TL kargo ücreti alınır. 5 desi üzeri ürünlerde indirimli fiyata ek 25.99 TL daha alınmaktadır.

Kargo ücretleri üründen kazanacağınız parayı doğrudan etkilediği için ürün fiyatlandırmasını buna göre hesaplamanız gerekir.

7. BebeCruz

BebeCruz ikinci el bebek ürünlerinin satılması amacıyla kurulmuş bir sitedir. Bebekler çok hızlı büyüdüğü ve kıyafetleri eskimeye fırsat kalmadan rafa kaldırıldığı için bunları satarak gelir elde etmek oldukça mantıklı bir para kazanma yöntemidir.

BebeCruzda satış yapmak için hesap oluşturmanız ya da varsa ModaCruz hesabınız ile giriş yapmanız gerekmektedir.

BebeCruz ikinci el alışveriş sitesinde en çok satılan ürün kategorileri şunlardır:

 • Bebek Giyim: %55
 • Bebek Ürünleri: %30
 • Anne & Bebek: %10
 • Çocuk Giyim: %5

5 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan bu ikinci el e-ticaret sitesinde en çok satılan ürün bebek elbiseleri olarak belirlenmiştir.

8. Alsatkitap

İkinci el alışveriş konusunda en gerekli kategorilerden birisi de kitap satışı. Özellikle çevreci bakış açısı ile yaklaşıldığında yeni kitap basımları için ağaç kesilmesindense okuduğunuz kitapları ikinci el alışveriş sitelerinde satarak hem gelir elde edebilir, hem okuyucuların uygun fiyata istediği kitaba ulaşmasını sağlayabilir hem de ağaçları koruyabilirsiniz.

Alsatkitap.com uygulaması kitap satışına özel olarak kurulmuş bir platform olup bu alandaki ihtiyaçları karşılamayı hedefleyen başarılı bir ikinci el alışveriş uygulamasıdır.

9. Zebramo

Zebramo 2015 yılında kurulmuş ve 2021 yılı itibariyle 1 milyon kullanıcıyı geçmiş ve günümüzde 6 milyondan fazla kullanıcıya sahip bir ikinci el alışveriş sitesidir. Zebramo ikinci el alışverişleri mobil uygulaması ya da internet sitesi üzerinden yapılabilir.

Zebramo komisyon oranları 20 TL altındaki satışlar için 2 TL ve 20 TL üzerindeki satışlar için %10 olarak belirlenmiştir.

Zebramo ikinci el alışveriş sitesinde bir ürün sepete eklendiğinde belirli bir süre boyunca rezerve edilir ve sizin sepetinizdeki ürünü bu süre zarfı boyunca başka birisi satın alamaz.

Zebramo’da yapılan satışlar alıcı tarafından onaylandığında satıcı ödemesini hafta içi 11:30 – 17:30 saatleri arasında tercih ettiği banka hesabı üzerinden alabilir.

Zebramo ikinci el alışverişlerde en çok satış yapılan kategoriler şunlardır:

 • Kadın Giyim: %70
 • Aksesuar: %15
 • Erkek Giyim: %5
 • Ev & Yaşam: %5
 • Diğer: %5

Zebramo ikinci el elbise ilanları bu platformda en fazla listelenen ve satışı yapılan ilanlardır.

10. Nadir Kitap

İkinci el kitap alışverişi konusunda başarılı bir uygulama olan Nadir Kitap, satmak istediğiniz kitapları hem listeleyebileceğiniz hem de satış sürecini uygulamaya bırakabileceğiniz bir girişim. Kullanıcı ve satıcıların mesajlaşarak iletişim kurmasını sağlayan bu uygulama ikinci el kitap satış platformu olarak sektörün devlerinden birisi.

Nadir Kitap geçtiğimiz yılda sitesinde 5 milyondan fazla kitap listelendi. Dolayısıyla kitap çeşitliliği de fazla oluyor ve kullanıcıların aradığı tüm kitaplara ulaşması hedefleniyor.

Her gün ortalama 15 bin kitabın listelendiği bu platformda en çok satılan kitap türleri şunlar:

 • Edebiyat: %50
 • Tarih: %20
 • Sanat: %15
 • Bilim & Teknik: %10
 • Diğer: %5

Nadir Kitap’ta alıcılar hiçbir komisyon ya da hizmet bedeli ödemez. Satıcılardan alınan komisyon miktarı ise %12 olarak belirlenmiştir.

11. Dekopasaj

İnternetten ikinci el mobilya satışının öncüsü Dekopasaj’dır. Bu platformda mobilya satışı ön planda tutulmaktadır. Özellikle vintage mobilya ve dekorasyon ürünleri arayan alıcılar için en iyi ikinci el alışveriş sitesinin Dekopasaj olduğunu söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz yıl 10 milyondan fazla ilanın listelendiği bu platformda günde ortalama 25 bin yeni ilan yayınlanıyor ve en çok talep gören ürün grubu da dekorasyon ürünleri olarak karşımıza çıkıyor.

Dekopasaj ikinci el mobilya satışında en çok talep gören ürün kategorileri şunlardır:

 • Ev & Yaşam: %60
 • Moda: %20
 • Sanat & El Yapımı: %10
 • Antika & Koleksiyon: %5
 • Diğer: %5

Dekopasaj üzerinden satışa sunulan mobilyalar satıcının isteğine bağlı ücretsiz bir şekilde Dekopasaj’ın deposuna gönderilebiliyor.

Dekopasaj ikinci el mobilya satışlarında evden satış yapılması durumunda %30, mobilyanızı depoya göndererek satış yapmanız durumunda ise %50 komisyon alınmaktadır.

En İyi İkinci El Araba Satış Siteleri Hangileri?

Günümüzde ikinci el araba piyasası sıfır araç almaktan daha fazla tercih ediliyor. Dolayısıyla ikinci el arabaların listelendiği güvenilir bir platform bulmak oldukça önemli. Ayrıca ikinci el araba almak istediğiniz sitede yer alan ilan sayısı da tüm seçenekleri değerlendirerek karar vermeniz için fazla olmalı.

Önceki yıllarda internetten ikinci el araba satış piyasası sahibinden.com tarafından domine edilmiş durumdaydı. Günümüzde ise bu alanda özelleşmiş ve birçok avantajı ile müşterileri kendine çeken yeni ikinci el araba siteleri bulunmakta. Sizler için en avantajlı ikinci el araba satış sitelerini inceledik ve tercih etmenize sebep olabilecek özelliklerini not ettik. O halde gelin, bu özellikleri birlikte inceleyelim ve en iyi ikinci el araba satış siteleri hangileri karar verelim.

En iyi ikinci el araba satış siteleri 2024 yılında şunlar:

 1. Sahibinden.com
 2. Arabam.com
 3. Letgo- Otoplus
 4. Otokoç 2.el satış
 5. Ford ikinci el araba satış
 6. Dod.com ikinci el satış
 7. Vavacars 2.el satış
 8. Borusan Otomotiv 2.el satış

Piyasada çok fazla muadil site olsa da yukarıda verdiğimiz örnekler en iyi ve en güvenilir ikinci el araba satış siteleri arasında yer aldığı için güvenle tercih edebilirsiniz. Fakat bu siteler arasında hangisi daha iyi diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

1. Sahibinden.com

İnternetten ikinci el araba satışı denince akla ilk gelen sitelerden biri sahibinden.com olarak karşımıza çıkıyor. Uzun yıllardır kullanılan ve herkes tarafından bilinen sahibinden 2.el satış sitesi en çok ilan listelemesi bulabileceğiniz sitelerden biri.

Sahibinden.com’da genel olarak tüm araçların listelendiği vasıta kategorisine baktığımızda 2024 yılında 887 binden fazla ilan verildiğini görebiliriz. Bu genel kategori birçok alt kategoriye bölünerek kullanıcıların istediği araca daha kolay ulaşmasını sağlıyor. Sahibinden.com’un en güzel özelliklerinden biri de ilan kategorizasyonunun alıcılar için en kolay olacak şekilde yapılmış olması.

Aylık 60 milyondan fazla kullanıcının ziyaret ettiği sahibinden.com’da geçtiğimiz yılda 7.2 milyon araç ilanı verildi. Bu ilanlardan ise günlük ortalama 20 bin araç satışı gerçekleşiyor.

2. Arabam.com

2000 yılında kurulan arabam.com, Türkiye’nin en iyi ikinci el araç alım satım siteleri arasındadır. Bunun en büyük sebebi de “trink sat” özelliği.

Arabam.com’da trink sat özelliği, ilanına etkileşim almayı beklemek istemeyen ya da birçok alıcı ile iletişim kurmadan arabasını satmak isteyenler için oldukça avantajlı bir özellik.

Tabii tek fiyat teklifi üzerinden satış yapmak istemeyen ve arabasının değerini kendisi belirlemek isteyenler için diğer tüm ikinci el araç satış sitelerinde olduğu gibi ilan listeleme özelliği de mevcut.

Arabanızı ilan verme sürecini beklemeden anında satmak isterseniz öncelikle arabanızın değerini belirlemeniz gerekir. Bu noktada arabam.com “Arabam kaç para?” hizmetini öne sürüyor.

Aracınız ile ilgili detaylı olarak tüm bilgileri girdiğiniz taktirde trink sat özelliğinden faydalanmak için 25 ilde bulunan 57 farklı trink sat alım noktasında arabanızı kontrol ettirip fiyat onayı almanız gerekmekte. Fiyat onayı aldıktan sonra 60 dakika içerisinde araba satışınızı gerçekleştirip ödemenizi alabilirsiniz.

Arabam.com’a alıcı olarak geldiyseniz de birçok avantajdan faydalanabilirsiniz. Örneğin ikinci el araba piyasasında yüzlerce model ve binlerce ilan arasında kaybolduysanız arabam.com “Bana araç öner” özelliği ile sizin için en uygun araba ilanlarını bulur ve seçenekleriniz daraltıp işinizi kolaylaştırır.

3. Letgo – Otoplus

İkinci el araç alırken en çok korkulan şey alınan aracın söylenenlerin dışında bir arızası ile karşılaşmak ya da bir süre kullandıktan sonra sizin için doğru araç olmadığını anlamaktır.

2016 yılında Türkiye’nin en çok kullanılan ikinci el alışveriş uygulamaları arasında olan Letgo’nun çıkardığı Otoplus, ikinci el araba alırken yaşanabilecek korkuları sıfıra indirmek amacıyla kurulmuş bir girişimdir.

Letgo Otoplus avantajları şunlardır:

 • Doğruluğuna güvenebileceğiniz ekspertiz raporu sunar.
 • Noter masrafı yoktur.
 • Alınan araç 1 yıl garantilidir.
 • Satış işlemleri gerçekleştikten sonra 20 gün içinde aracı iade edebilirsiniz.

4. Otokoç 2.El Araba Satışı

Koç Holding’in güvencesi altında olan Otokoç 2. El araba şatış sitesi en güvenilir ikinci el araç satış sitelerindendir.

Otokoç ikinci el arabaların tümünde kendi ekspertiz raporunu oluşturur ve bu raporları web sitelerinde herkesin ulaşabileceği şekilde yayınlar.

İkinci el araç alımını Otokoç’tan yapmanın en büyük avantajı taksit ve kredi imkanlarıdır. İstediğiniz aracın ödemesini kredi kartı ile ödeyip 18 taksite bölebilir ve ödemeyi 3 ay erteleyebilirsiniz.

Bunun dışında %1.90’dan başlayan kredi fırsatları ile müşterilerin ödeme yapmasını oldukça kolaylaştırıyor.

Aracını doğrudan Otokoç’a satmak isteyenler de hızlı bir şekilde aracının piyasa değerinin belirlenmesi ile anında satış yapabilir. Güvenli ikinci el araba satışı yapmak isteyenler yabancı alıcılar ile riske girmeden Otokoç 2.el satış güvencesinden faydalanabilir.

5. Ford 2.El Araba

Ford ikinci el araba satış sisteminde en çok tercih edilen özellik ikinci el sıfır araçlar ile takas edebilme fırsatı.

Fordikinciel.com sitesinden randevu oluşturarak aracınızı seçtiğiniz bir ford bayisine götürebilir ve uzmanların yapacağı piyasa analizi sonucu aracınızın değerini belirleyebilirsiniz.

Ekspertiz ve piyasa analizi sonucunda gerçek değerini öğrendiğiniz aracınızı Ford bayisinde satılması için sergileyebilir, doğrudan Ford İkinci El’e satabilir ya da eski aracınızı yeni bir araç ile takas edebilirsiniz.

Takas için seçeceğiniz aracın fiyatından eski aracınız için belirlenen değer düşülecektir.

Kurumsal bir çatı altında güvenli satış yapmak isteyenler için Ford İkinci El Araç Satış uygulamasını kullanmak oldukça avantajlıdır. Aynı şekilde güvenli ikinci el araba alışverişi yapmak isteyenler de fordikinciel.com üzerinden kendilerine en uygun aracı seçebilir.

6. Dod.com

Tam adı Doğuş Oto Değerlendirme olan DOD, kurumsal bir şekilde alım satım yapan Türkiye’nin en büyük ikinci el araba satış noktasıdır. Dod.com ikinci el araç satmak ya da almak için önce üyelik istemektedir. Dod.com adresine giderek kolay bir şekilde üye olabilirsiniz.

Daha sonra araç satışı yapmak isterseniz, aracınızın değerini belirlemek için web sitesi üzerinden detaylı olarak araç bilgilerinizi girmeniz gerekmekte. Bunun sonucunda size yapılan geri dönüşteki fiyat teklifi 5 gün boyunca geçerli kalır.

Fiyat teklifi size uygun olursa dod.com üzerinden randevu oluşturarak size en yakın yetkili satıcıya gidebilir ve satış işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

7. Vavacars 2.el Satış

Vavacars ikinci el araba satış siteleri içinde yükselmeye devam eden güvenilir kuruluş. Site üzerinden aracınızın değerini belirlemek ve müşteri merkezinde ücretsiz ekspertiz yaptırmak oldukça basit.

Ekspertiz sonrasında da aynı gün içinde arabanızı satıp ödeme almanız mümkün. Aracını takas etmek isteyenler, yeni almak istediği aracın fiyatına bağlı olarak sunulan indirimlerden faydalanabilir.

Vavacars üzerinden ikinci el araba almak isteyenler için de birçok avantaj söz konusu.

Örneğin vavacars.com üzerinden aldığınız bir aracı 14 gün içinde iade edip ödemenizin tamamını geri alabilirsiniz. Bunun dışında Vavacars ekspertizinden geçen araçlarda 3 ay boyunca 5.000 km’ye kadar mekanik garanti verilmektedir.

İkinci El Alışveriş Siteleri Komisyon Oranları 2024 Yılında Ne Kadar?

İkinci el alışveriş sitelerinde komisyon oranları, hem alıcılar hem de satıcılar için oldukça önemli bir faktördür. Yüksek komisyon oranları, satıcıların kar marjını azaltırken alıcıların da ödemesi gereken miktarı artırır.

Ayrıca, yüksek komisyon oranları satıcıların fiyatlarını yükselterek düşük kardan kaçmasına sebep olmaktadır. Bu noktada alıcılar da yüksek fiyatlardan korkup alışverişten vazgeçebilmektedir.

Komisyon dışında, ikinci el alışveriş sitelerinde birtakım ek kesintiler de yer alabilmektedir. Örneğin; listeleme ücretleri, hizmet bedelleri ve ödeme işleme ücretleri gibi kesintiler hem alıcılardan hem de satıcılardan kesilebilmektedir. Ürün fiyatları dışında son anda ek bir hizmet bedeli ile karşılaşmak alıcıların sepeti terk etmesine de neden olabilmektedir.

Öyleyse gelin, en iyi ikinci el alışveriş sitesi hangisi karar vermek için komisyon oranlarını ve hizmet bedellerini tablo üzerinde karşılaştıralım.

İkinci El Satış Sitesiİkinci El Siteleri Komisyon Oranı
Sahibinden.com ikinci el araba1 milyon TL’yi geçen araçlarda ilan ücretine ek ilan fiyatının on binde üçü (0.0003) alınır.
Sahibinden.com ikinci el eşyaKomisyon yok, alıcılardan S-Param Güvende Hizmeti için ödeme alınıyor.
Arabam.comKomisyon yok, alıcılar için araç alım çeşidine göre hizmet bedeli var.
LetgoKomisyon yok, isteğe bağlı ilanı öne çıkarma ücretleri var.
DolapSatış bedeli üzerinden %12 + KDV
Gardrops500 TL’ye kadar olan satışlarda komisyon yok, 500 TL üzerine satış bedelinin %10’u + KDV
Nadir KitapSatış bedeli üzerinden %10 + KDV
DekopasajSatış bedeli üzerinden %10 + KDV
ZebramoSatış bedeli üzerinden %12 + KDV
ModacruzSatış bedeli üzerinden %12 + KDV
ETSY0.20 USD listeleme ücreti
Etsy Türkiye satışları için %6.5 işlem ücreti
%6.5 + 3 TL ödeme işlem ücreti

Komisyon Almayan 2.El Satış Siteleri 2024

Komisyonsuz 2.el satış siteleri aşağıdaki gibidir:

 • Gardrops
 • Letgo
 • Zebramo
 • Sahibinden
 • Modacruz
 • Banayeni
 • Bebecruz
 • Alsatkitap
 • Tarz2.com

Komisyon almayan 2.el satış siteleri yukarıda listelenmiştir. Hangi sitede satış yapabilirim diye düşünüyor ama en karlı yöntemin hangisi olduğuna karar veremiyorsanız komisyon almayan ikinci el eşya alım satım sitelerini inceleyebilirsiniz.

Güvenilir İkinci El Satış Siteleri Nasıl Anlaşılır?

C2C e-ticaret iş modeli olan ilinci el alışveriş sitelerinde müşteri ve satıcı arasındaki güveni oluşturmak oldukça zordur. Bu noktada, işlem yapılan sitenin güvenilir olması müşterilerin alışverişi tamamlamasını ve o site üzerinden alışverişlerine devam etmesini sağlar. Peki ikinci el satış sitesinin güvenilir olduğu nasıl anlayabilirim?

İkinci el satış sitelerinin güvenilirliği aşağıdaki faktörlere bakılarak anlaşılabilir:

Güvenilir bir ikinci el satış sitesinde satıcıyı değerlendirme ve yorum yapma özelliği mutlaka yer almalıdır.

Güvenlik sertifikaları ve HTTPS protokolü olmayan bir siteden alışveriş yapılmamalıdır.

Güvenilir bir site, işlem koşullarını ve politikalarını net bir şekilde belirtir. Kullanıcılar için satın alma süreci, iade politikası, ödeme yöntemleri ve diğer önemli bilgiler açıkça belirtilmelidir.

Güvenilir ikinci el satış sitelerinde, satıcıların ya da müşterilerin karşılaşabileceği herhangi bir soruna anında çözüm bulmak için müşteri destek hizmeti bulunmalıdır.

Güvenli ödeme yöntemleri kullanmak e-ticarette en önemli kriterlerden birisidir. İnternetten alışverişlerin hızlı ve güvenli olması için Vepara Sanal POS gibi güvenlik sertifikaları bulunan ve sorunsuz çalışan ödeme yöntemleri tercih edilmelidir.

Güvenilir ikinci el satış sitelerinde sahte ürün satışını engellemek için önlemler alınmış olmalı ve sahte ürün tespit edildiğinde bunun bir yaptırımı olmalıdır.