TikTok para kazanma yolları ile evinizin rahatlığında gelir elde etmek istemez misiniz? TikTok’ta reklam izleyerek para kazanma veya izlenme ile gelir elde etme gibi fırsatlar olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur.

Peki, Tiktok para kazanma şartları herkes için uygun mu? Para kazanma aktif etme adımlarını nasıl uygulamalısınız? Bu yazımızda, TikTok’tan nasıl para kazanılır sorusunun cevabını sizler için detaylı olarak vereceğiz.

2024 yılında TikTok üzerinden para kazanan içerik üreticilerinin sayısı hızla artıyor. TikTok’un Creator Marketplace aracılığıyla reklam anlaşmaları yapan kullanıcılar, 2024 yılı itibarıyla platformda geçirilen sürelerin %30 oranında arttığını ve içerik üreticilerinin %60’ının bu yolla ek gelir elde ettiğini belirtiyor. 

Bu istatistikler, TikTok canlı yayın para kazanma ve izlenme ile gelir elde etme imkanının bir tık uzağınızda olduğunu gösteriyor. Siz de TikTok Creator Marketplace para kazanma yöntemlerinden faydalanmak için kitlenizi oluşturmaya bugünden başlayın.

TikTok’tan nasıl para kazanılır merak ediyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyun. TikTok fenomenleri ne kadar kazanıyor, TikTok kazancı hesaplama aracı ve daha fazlasını sizin için anlattık.

İçindekiler

TikTok Para Kazanma Şartları Neler?

TikTok’tan gelir elde etmek için TikTok para kazanma şartları ve minimum takipçi sayısı koşulunu sağlamalısınız. TikTok içerik üreticilerine Creator Marketplace ve TikTok Partner Programı ile gelir kazanma imkanı sunar. Fakat TikTok para kazanma aşamasına geçmek için istenen koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir.

TikTok para kazanma şartları şu şekildedir:

 1. En az 10.000 takipçi koşulunu sağlamak: TikTok’ta belli bir kitleye ulaşmış olmanız gerekir.
 2. TikTok Topluluk Kuralları ve Hizmet Şartları’na uyuyor olmak: İçerikleriniz TikTok’un belirlediği kurallara uygun olmalıdır.
 3. 18 yaşından büyük olmak: TikTok, yalnızca reşit olan kullanıcılarına para kazanma imkanı tanır.
 4. TikTok Partner Programı üyesi olmak: TikTok Partner Program üyesi olarak TikTok’un sunduğu fırsatlardan faydalanabilirsiniz.
 5. TikTok Partner Programı’nın bulunduğunuz bölgede aktif olması: Bu programın aktif olduğu bir bölgede yaşıyor olmalısınız.
 6. Son 30 günde en az 100.000 görüntülenmeye sahip olmak: İçeriklerinizin düzenli olarak yüksek görüntülenmeye ulaşması gerekir.

Eğer bu şartları sağlıyorsanız, TikTok’tan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle İçerik Üreticisi Programı’na başvurmanız gerekiyor. TikTok Creator Marketplace, markalarla işbirliği yaparak sponsorluk anlaşmaları yapmanızı sağlar. TikTok Partner Programı ise platformda daha fazla görünürlük ve reklam gelirleri sunar.

TikTok’ta para kazanma için onlarca alternatifiniz bulunmaktadır. İster marka elçisi olarak isterseniz de TikTok canlı yayını açarak para kazanabilirsiniz. Canlı yayınlar sırasında izleyicilerden hediye alarak bu hediyeleri paraya dönüştürebilirsiniz.

Ayrıca markaların ürünlerini tanıtarak affiliate marketing geliri de elde edebilirsiniz.

TikTok para kazanma yöntemleri sayesinde yaratıcı ve etkileyici içerikler üreterek kitleniz üzerinden gelir elde edebilirsiniz.

TikTok’ta başarılı olmak ve para kazanmak için düzenli olarak kaliteli içerik üretmek, izleyici kitlenizi büyütmek ve diğer hesaplarla etkileşimde olmak önemlidir. 

O halde şimdi “TikTok’tan nasıl para kazanılır?” adım adım inceleyelim.

TikTok’tan Nasıl Para Kazanılır?

Tiktok’tan bahşişler, canlı yayın hediyeleri, marka işbirlikleri, abonelikler, sanatçılarla içerik üretme ve TikTok İçerik Fonu sayesinde para kazanılabilmektedir. TikTok’tan para kazanmak isteyen kullanıcıların hesap türünün ticari hesap olmaması gerekmektedir.

TikTok ile para kazanmak için çeşitli yöntemler bulunur. İçerik üreticileri TikTok para kazanma yolları arasından içerikleri için en uygun olanları tercih ederek gelir elde edebilirler.

TikTok Para Kazanma Yöntemleri 2024

TikTok canlı yayını açmak, videolarınızdan hediye kazanmak, Creator Marketplace ile gelir elde etmek, kendi ürünlerinizi satmak veya affiliate marketing ile komisyon geliri kazanmak TikTok’tan nasıl para kazanılır sorusuna verebileceğimiz örneklerdir. 

TikTok para kazanma yöntemleri:

 • TikTok Creator Marketplace ile Para Kazanmak
 • TikTok Efekti Oluşturarak Para Kazanmak
 • TikTok Canlı Yayın Açarak Para Kazanmak 
 • E-Ticaret Yaparak Para Kazanmak
 • TikTok İçerik Üreticisi Fonu(Creator Fund) ile Para Kazanmak
 • Affiliate Marketing Yaparak Para Kazanmak
 • TikTok Video Hediyeleri ile Para Kazanmak
 • Sanatçılarla Çalışarak Para Kazanmak
 • TikTok Reklam Geliri Paylaşma ile Para Kazanmak 

Yukarıda yer alan TikTok para kazanma yolları ile siz de kitlenizi bir kazanç kaynağına çevirebilirsiniz.

1. TikTok Creator Marketplace ile Para Kazanmak

Tiktok’ta belirli bir takipçi sayısı ve görüntülenmeye ulaşan içerik üreticileri, TikTok Creator Marketplace ile para kazanmak için gerekli koşulları sağlamış olur.

Para kazanma şartlarını yerine getiren içerik üreticileri ise artık iş birliği anlaşmaları yaparak gelir elde edebilirler. Adından da anlaşılacağı üzere TikTok Creator Marketplace aslında influencerlar ile markaları bir araya getirerek iş birliği imkanı sunar.

İçerik üreticileri de markalar da bu platformu kullanarak iş birliği yapmak istediği hesaplar ile anlaşma yapabilir. 

Peki, TikTok Creator Marketplace nedir? 

Creator Marketplace, içerik üreticilerinin markaları ve markaların da içerik üreticilerini bulmasını, gerçekleştirilen iş birliklerinde kampanyaların yürütülmesini ve iş birliği raporlamalarının yapılmasını sağlayan bir TikTok platformudur.

Bu platform üzerinden daha çok markaya ulaşmak için markaların talebine uygun içerikler üretiyor ve profilinizin de markanın vizyonunu yansıtıyor olması gerekmektedir. 

Tiktok para kazanma yolları arasında en çok getiri sunan yöntemlerden olan Creator Marketplace, içerik üreticilerinin markalar ile sponsorlu anlaşmalar yapmasına imkan tanır. Bu platformda markalar, sponsorlu paylaşım yapmak istedikleri influencerlara teklif iletir. Eğer içerik üreticisi için bu teklif uygunsa, sponsorlu tanıtım gerçekleştirebilir.

Not: Unutmayın ki Tiktok’ta para kazanmak istiyorsanız içeriklerinizi, ulaşmak istediğiniz markaları hedefleyerek oluşturmalısınız.  

2. TikTok Efekti Oluşturarak Para Kazanmak

İçerik üreticileri için para kazanma yollarından biri de TikTok efekti oluşturarak para kazanmaktır. Siz de Creator Fund aracılığıyla efektler ve şablonlar oluşturabilirsiniz.

TikTok efektleri veya “+Sen de Ekle” gibi şablonlar oluşturarak TikTok’ta para kazanabilirsiniz. 

3. TikTok Canlı Yayın Açarak Para Kazanmak 

TikTok canlı yayın para kazanma yöntemi ile çeşitli gelir modellerinden faydalanabilirsiniz. TikTok canlı yayın hediyeleri sayesinde para kazanırsınız. İzleyicilerin, canlı  satın aldığı jetonlar ile size sanal hediyeler gönderebilirler. Siz de biriken bu hediyeleri paraya çevirerek gelir elde edebilirsiniz.

TikTok canlı yayınlarınızın popülerliğine göre elmas ödülleri verir. Toplanan elmas sayısı, canlı yayın sonunda özet olarak gösterilir. Tüm bu sanal hediyeler, Tiktok video para kazanma alternatifleri arasındadır.

Pekii Tiktok canlı yayında nasıl para kazanılır?

Tiktok canlı yayınında izleyicilerden gönderilen hediyeler ile elmas toplanarak para kazanılır. Tiktok canlı yayın hediyeleri, Tiktok hesabında elmas olarak saklanır. Saklanan bu sanal hediyeler, yayın sonunda hediye cinsine göre hesaplanır ve hesaplanan tutarın %40’ı canlı yayın geliri olarak hesaba aktarılır.

TikTok Canlı yayını kullanabilmek için aşağıdaki koşulları sağlıyor olmalısınız:

 • 18 yaş ve üzerinde olmak.
 • En az 1.000 takipçiye sahip olmak. 

4. E-Ticaret Yaparak Para Kazanmak

TikTok’ta kendi ürünlerinizi tanıtan videolar çekerek internetten ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz. Ürün videoları, kullanıcıların bir ürünü almasında olumlu bir etkiye sahiptir.

E-ticaret mağazanızın stilini yansıtan ürün videoları, mağaza çekimleri, kombin değişim içerikleri ile belli bir hedef kitle oluşturabilirsiniz. Videolarınızda ürün detaylarına ve kampanyalara yer vererek e-ticaret siteniz üzerinden satın almaya yönlendirebilirsiniz. 

TikTok’ta satış yapmak, en maliyetsiz reklam yöntemlerinden biridir. Bu nedenle de özellikle bireysel satıcılar ve küçük işletmeler için TikTok’un devasa kitlesi büyük bir potansiyel taşımaktadır. 

Siz de işletmenizi yansıtan TikTok videoları çekerek ve içerik üreticilerinizin ürünlerinizi tanıtması için sponsor olarak sermayesiz para kazanma imkanından faydalanabilirsiniz. 

5. TikTok İçerik Üreticisi Fonu(Creator Fund) ile Para Kazanmak

TikTok Creator Fund, belirli bir izlenme ve takipçi sayısına ulaşan içerik üreticilerinin video başına ödeme aldığı programa denir. Kullanıcılar, TikTok Creator Fund para kazanma yönteminde, içeriklerinin etkileşim oranına göre gelir elde ederler. 

Tabii Creator Fund ile gelir elde etmek için 18 yaşından büyük olmak ve TikTok topluluk kurallarına uymak gerekir. Tüm bunlara ek olarak, TikTok Creator Fund topluluğuna katılmaya hak kazanmış olmalısınız. 

6. Affiliate Marketing Yaparak Para Kazanmak

TikTok üzerinden affiliate marketing yaparak para kazanabilirsiniz. Belirli bir kitleniz olsa da henüz TikTok para kazanma şartlarına uygun değilseniz, siz de affiliate marketing ile komisyon geliri elde edebilirsiniz. 

Satış ortaklığı olarak da bilinen bu yöntemde, affiliate programlarından iletilen linkleri videolarınızda paylaşarak, sizin linkiniz ile gerçekleştirilen her satıştan komisyon kazanırsınız. 

7. TikTok Video Hediyeleri ile Para Kazanmak

TikTok video izleyerek para kazanma imkanı sunmaktadır. TikTok izlenme sayılarınız ve etkileşim oranınıza göre bazı videolarınız için hediye tanımlayabilmektedir. Tiktoktan nasıl para kazanılır diye araştıranların en çok karşılaştığı yöntemlerden biri olan video hediyeleri, canlı yayın hediyelerinden farklıdır. 

TikTok izlenmeleri ile para kazanma, ilgi çekici içerikler üreten tüm kullanıcıların faydalanabileceği yöntemlerden biridir. 

8. Sanatçılarla Çalışarak Para Kazanmak

Tiktok Sanatçılarla Çalış” para kazanma yönteminde, öne çıkan seslerle oluşturduğunuz gönderi ve videolardan ödeme alabilirsiniz. Sanatçılar için bir tanıtım görevi görebilen içerikleriniz, sanata destek mantığı ile ödüllendirilebilir. 

TikTok para kazanma programları arasında, herkes için uygun olmayan yöntemlerden biridir. Koşulları zaman zaman güncellenen bu yönteme dair detaylı bilgi ve Tiktok’tan para kazanmak için TikTok Yardım Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz. 

9. TikTok Reklam Geliri Paylaşma Yöntemi ile Para Kazanmak 

TikTok Ad Revenue Share Program” adı verilen program ile TikTok’ta reklam geliri paylaşım geliri elde edebilirsiniz. Reklamverenlerin ilgisini çekmek ve ve daha fazla reklam içeriğinin üretilmesine teşvik etmek amacıyla oluşturulan bu programı TikTok Pulse üzerinden takip edebilirsiniz. 

TikTok Kazanç Hesaplama 2024

TikTok ne kadar kazandırır merak ediyorsanız Vepara TikTok kazanç hesaplama aracı ile fenomenler ne kadar kazanıyor öğrenebilirsiniz.

Hesap Başına Tahmini Toplam Kazanç

*Tiktok para kazanma hesaplama 2024 gelirine göre tasarlanmıştır. Ülkenize ve diğer değişkenlere göre Tiktok gelir hesaplama sonucu değişebilir.

Tiktok Ne Kadar Kazandırır?

TikTok ne kadar kazandırır sorusunun cevabı takipçi ve izlenme sayınıza göre değişiklik göstermektedir. Yapılan araştırmalara göre TikTok 1000 izlenme için ortalama 0.02- 0.04 dolar arasında bir ödeme yapıyor. Bu sadece TikTok izlenmeleri üzerinden elde edilecek geliri ifade etmektedir. 

TikTok para kazanma yöntemlerinden faydalanabilmek için hesabınız İşletme Hesabı olmamalıdır. 

TikTok Para Kazanma Aktif Etme

TikTok para kazanma aktif etme işlemi için para kazanma koşullarını yerine getirmelisiniz. TikTok para kazanma şartlarını yerine getirdikten sonra ‘Para Kazanma’ diye bir bölüm eklenir. Bu bölümden gelir durumunuzu takip edebilirsiniz. 

TikTok 1 Milyon İzlenme Ne Kadar Kazandırıyor? 

TikTok 1 milyon izlenmeye ortalama 20-50 dolar arasında para ödemektedir. Ne kadar çok görüntülenme ve etkileşim alırsanız, kazanacağınız tutar da o kadar artacaktır. 

TikTok İçerik Oluşturucu Fonu ile TikTok izlenmeler üzerinden para kazanmak için gerekli koşulları sağlıyor olmalısınız. 

TikTok’ta 1000 Takipçi Olunca Para Kazanılıyor Mu? 

TikTok’ta 1000 takipçi olunca yalnızca canlı yayın ve gönderi hediyelerinden para kazanabilirsiniz. Diğer TikTok para kazanma yollarından faydalanabilmek için en az 10.000 takipçiye sahip olmalı ve Tiktok Creator Fund üyesi olmanız gerekmektedir. 

TikTok’tan ödeme alabilmek için ise 18 yaş ve üzerinde olmalısınız. 

TikTok Fenomenleri Ne Kadar Kazanıyor?

TikTok fenomenleri; takipçi sayısı ve etkileşim oranına göre para kazanmaktadır. 2024 yılında hesap bakiye bilgilerini paylaşan Addison Rae, 90 milyondan fazla takipçi ve toplam 5 milyar beğeni ile video başına 75.000 dolara yakın para kazanıyor.

TikTok fenomenleri ne kadar kazanıyor sorusunun cevabı, içerik üreticilerinin hangi para kazanma yöntemlerini tercih ettiğine göre de artıp azalabilmektedir.

Türk TikTok fenomenleri ve kazançları ise aşağıdaki gibidir:

 • Barış Dada: 12 milyon takipçi ve yüksek etkileşim oranı sayesinde TikTok’ta paylaştığı video başına ortalama 100.000TL kazanıyor.
 • Ceren Yaldız: 9 milyon takipçiye sahip olan TikTok fenomeni video başına ortalama 80.000TL para kazanıyor.
 • Yeşim Sevinç: 19 milyon takipçi ve yüksek etkileşim oranına göre TikTok’tan video başına 130.000TL para kazanıyor.

Fenomenler TikTok’tan para kazanmak için markalarla sponsorlu gönderi çalışması yaparlar. Markaların sıkça tercih ettiği TikTok fenomenlerinin kazancı, hediye ve ödüllerle birlikte çok daha yüksek tutarlara ulaşabilmektedir.

TikTok Canlı Yayın Nasıl Açılır?

TikTok Canlı Yayın açma işlemi tıpkı fotoğraf yükler gibi oldukça basittir. Üstelik canlı yayınlar, içerik üreticilerinin en çok gelir elde ettiği yöntemlerden biridir.

TikTok canlı yayın açmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • TikTok panelinin alt bölümünde yer alan Gönderi Ekle+ butonuna tıklayın. 
 • Karşınıza çıkan Canlı Yayın seçeneğine dokunun. 
 • Canlı Yayın araç ve ayarlarını düzenleyin.
 • Canlı yayına başlamak için Canlı Yayın Yap seçeneğine dokunun. 

Canlı yayını kapatmak istediğinizde üst bölümde yer alan ‘Canlı Yayını Sonlandır’ butonuna tıklayarak yayını kapatabilirsiniz. Tiktok’ta canlı yayın açmadan para kazanılır mı diye merak edenler oldukça fazla. Eğer 10.000 ve üzeri takipçiye sahip değilseniz sadece Tiktok’ta canlı yayından para kazanabilirsiniz.

Tiktok abonelik kazancı gibi diğer para kazanma yöntemlerinden faydalanabilmek için Tiktok’ta para kazanma şartları sağlanmalıdır.

TikTok Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

TikTok’ta para çekmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • TikTok profilinize girin.
 • Sağ üstte yer alan menü işaretine tıklayın.
 • Açılan menüde ‘Bakiye’ seçeneğine tıklayın.
 • Burada karşınıza çıkan ‘Canlı Hediyeler’ seçeneğine tıklayın.
 • ‘Para Çek’ yazan yere tıklayın.
 • TikTok ödemeleri için tercih ettiğiniz banka hesabınızı seçin.
 • TikTok’tan çekmek istediğiniz tutarı girin ve para çekme talebi oluşturun.

Yukarıdaki adımları takip ederek TikTok ödemelerinizi alabilirsiniz. Eğer ‘Kimlik Doğrulaması Gerekli‘ uyarısı alıyorsanız öncelikle kimlik doğrulama adımını tamamlamalısınız.

TikTok Kimlik Doğrulama Nasıl Yapılır?

TikTok’tan ödeme almak için kimlik doğrulama işlemini yapmanız gerekmektedir.

TikTok kimlik doğrulama işlemi için şu adımları uygulayın:

 • İlk olarak TikTok profilinize girin.
 • Sağ üstte yer alan menü simgesine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan menüde ‘Bakiye’ seçeneğine tıklayın.
 • Kimlik Doğrulaması‘ seçeneğine girin.
 • Doğrulama işlemi için sürücü belgesi, kimlik kartı veya pasaport seçeneklerinden birini tercih edin.
 • Ülkenizi seçin.
 • Yüklemek istediğiniz belgeyi yanınıza alın ve yönergelere uygun şekilde fotoğrafını sisteme yükleyin.
 • Kimlik doğrulama işleminiz tamamlandı. Artık TikTok’tan ödeme alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

İçerik üreticileri için detaylı TikTok para kazanma ipuçları verdik. TikTok ile ilgili bilmeniz gerekenler ve açıklamalarını ise bu bölümde bulabilirsiniz.

TikTok Vergilendirme Düzenlemeleri 2024

TikTok vergilendirme düzenlemelerine göre; içerik üreticilerinin Tiktok üzerinden elde edilen kazancı 3.000.000₺’yi geçmediği takdirde gelir vergisinden muaf olurlar ve kazandıkları paranın yalnızca %15’i tutarında vergi ödemeleri gerekir.

TikTok Vergi İstisna Belgesi Nedir?

TikTok Vergi İstisna Belgesi; TikTok üzerinden gelir elde eden kişilerin, ikametgahlarının bulunduğu adresteki yetkili vergi dairesine başvurarak gelir vergisinden istisna tutulma talebini ifade eden belgedir. TikToker bu istisna belgesi ile banka hesabı açarak, 3.000.000₺’yi aşmayan kazançları için gelir vergisinden muaf tutulmuş olur.

Tiktok’tan Para Kazanmak için Şirket Kurmak Gerekir Mi?

TikTok hediyeleri kazanmak ve bakiye biriktirmek için şirket kurmanız gerekmiyor. Fakat yüksek tutarlı ödemeleri hesabınıza aktarmak ve vergilendirme usülüne uygun para kazanmak için şirket kurma işlemi zorunludur.

Şirket açmadan hesabınıza aktardığınız TikTok kazançlarınız için vergi ödenmemesinden kaynaklanan cezai yaptırım riskleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle eğer düzenli olarak TikTok’tan ödeme almak istiyorsanız şirket açmanız gerekmektedir.

TikTok Creativity Programı Nedir?

TikTok Creativity Program(Yaratıcılık Programı Beta), içerik üreticilerinin TikTok para kazanma yöntemlerinden biridir. Yeni çıkan bu ödül özelliği, en az 1 dakika uzunluğundaki videolar için geçerlidir.

TikTok Yaratıcılık Programı, yeni bir özellik olduğu için henüz bazı ülkelerde geçerlidir. Bu programa katılıp katılamayacağınız, ikamet ettiğiniz ülkeye bağlıdır.

TikTok Creativity Program ile Para Kazanma Şartları Neler?

TikTok Yaratıcılık Programı katılma şartları aşağıdaki gibidir:

 • Yaratıcılık Programı’nın aktif olduğu bir ülkede ikamet ediyor olmak
 • En az 10.000 takipçiye sahip olmak
 • Ticari hesap olmamak
 • Son 1 ayda en az 100.000 görüntülenmeye sahip olmak
 • TikTok çalışanı olmamak
 • TikTok Kullanım Şartları ve Hizmet Politikaları’na uyuyor olmak

Bu koşulları sağlayan TikTok içerik üreticileri, Yaratıcılık Programı’na katılım sağlayabilir.

Not: Yaratıcılık Programı Beta’ya geçerseniz Creator Fund’a geri dönmeniz mümkün olmayacaktır. Bu nedenle sizin için en uygun TikTok para kazanma yöntemini tercih ettiğinizden emin olun.