Anasayfa » E-Ticaret ve Pazarlama » Şimdi Al Sonra Öde (Buy Now Pay Later) Nedir? Nasıl Çalışır?

Şimdi Al Sonra Öde (Buy Now Pay Later) Nedir? Nasıl Çalışır?

Sahip olmak istediğiniz ürünler için birikim yaparken her geçen gün fiyatı yükselen ürünlere bir türlü yetişemiyoruz. Enflasyon artışının yüksek olması sebebiyle kredi kartlarına sarıldığımız bu dönemde karşımıza oldukça cazip bir seçenek çıkıyor: Şimdi al sonra öde kampanyası.

Şimdi al sonra öde ile hem avantajlı fiyatlarla aldığınız ürünleri aylar sonra ödemeye başlama hem de taksit yapma fırsatından faydalanmış olursunuz.

Black Friday gibi indirim dönemlerinde karşımıza çeşitli kampanyalar çıkabiliyor. Online alışverişin hızla yaygınlaşmasıyla e-ticaret firmaları arasındaki rekabet de arttı. Çünkü başlangıçta e-ticaret platformlarında yer almak yeterliyken şimdi ürün kalitesi fiyat vb noktalarda farklılaşmak gerekiyor.

Bu avantajlarının yanı sıra Black Friday gibi indirim dönemlerinde tüketiciler toplu alışveriş yapmayı tercih edebiliyor. Online alışverişin hızla yaygınlaşmasıyla birlikte e-ticaret firmaları tüketicileri çekebilmek adına “şimdi al sonra öde (buy not pay later)” gibi avantajlar sunarak satış hacmini genişletmeye çalışmakta. 

Bu aşamada bankaların durumu da farklı değil. Tüm bankalar sunduğu cazip fırsatlarla hem satıcıyı hem de müşteriyi kendi banka hesaplarını kullanmaya teşvik ediyor. Şimdi al sonra öde fırsatı da yüksek enflasyon ortamında tüketicilere sunan en cazip kampanyalardan biri.

Bu fırsatlardan biri olan şimdi al sonra öde kampanyasını anlatacağız.

Şimdi Al Sonra Öde (Buy Now Pay Later) Nedir?  

Şimdi al sonra öde nedir sorusu online alışveriş yapan kişilerin sıkça arattığı sorulardan biridir.

İngilizcesi buy now pay later olan şimdi al sonra öde, satın alacağınız ürünün ödemesini belirlenen ay kadar ertelemeli olarak yapmanızı sağlar. Bu kampanyaya taksitlendirme seçeneği eklenebilir.

Şimdi al sonra öde aslında bankaların size ödenecek parayı bir süreliğine faizsiz olarak borç vermesi gibidir.

Bu şekilde hem istediğiniz ürünlere taksitli fiyatlarla ulaşmış hem de ödemesine 2 3 ay erteleme ile başlamış olursunuz.

Peki BNPL (Buy Now Pay Later) ile ürün aldığınızda ödemeniz nasıl olur?

Ufak bir örnekle bunu anlatalım. Farz edelim ki şubat ayında şimdi al sonra öde ile ödeme ertelemeli bir ürün aldınız.

Ödeme tamamlandığında kart limitinizden ürün tutarı kadar limit eksilir ama o ayki ekstrenize yansıtılmaz. Bu sayede; Şubat ayında aldığınız ürünün ödemesi, “şimdi al 2 ay sonra öde” veya şimdi al “3 ay sonra öde” gibi fırsatlardan hangisini tercih ettiyseniz vade sonundaki ekstrenize yansıtılır. Böylelikle paranız olmadığı anlarda bile internetten alışveriş yapabilir ve indirim dönemlerini lehinize çevirebilirsiniz. 

Eğer şimdi al 3 ay sonra öde ile yaptığınız ödemeye taksitlendirme yaptıysanız, ilk taksit 3 ay sonrasının ekstresine yansır.

Yani diyelim ki Ocak ayında 9000 TL’lik bir ürün aldınız ve 3 ay erteleme ile ürüne 3 taksit uyguladınız.

Bu durumda ilk taksidinizi Mayıs ayında 3000tl (varsa + taksit faizi) ödeyecek ve Temmuz ayında son taksidinizi ödeyerek Ocakta aldığınız ürünün ödemesini tamamlamış olacaksınız.

Şimdi Al Sonra Öde Nasıl Çalışır?

Şimdi al sonra öde fırsatını kullanmak için bazı koşulların gerçekleşmesi gerekir;

 • Alışveriş yaptığınız platformda şimdi al sonra öde seçeneğinin bulunması
 • Almak istediğiniz ürün için şimdi al sonra öde seçeneğinin bulunması
 • Alışverişi tamamlayacağınız ödeme yönteminin/kredi kartınızın şimdi al sonra öde seçeneğini destekliyor olması.

Yukarıda saydığımız koşullar gerçekleştiğinde buy now pay later fırsatından faydalanabilirsiniz.

Peki, şimdi al sonra öde nasıl çalışır?

 1. Sepetinize dilediğiniz ürünleri ekleyin.
 2. Ödeme kısmına ödeme bilgilerinizi girin.
 3. Ödeme tercihlerinde şimdi al sonra öde seçeneğini işaretleyin.
 4. Taksitlendirme seçeneği varsa bu ekranda görünecektir. Dilediğiniz taksit vadesini seçin.
 5. Alışverişi tamamlamak için onay kısmına tıklayın.

Şimdi al sonra öde (BNPL) ile ürün satın aldığınızda size sunulan erteleme süresi boyunca herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez.

Sadece ödemenizi garantiye almak amacıyla kredi kartı limitinizden ilgili tutar düşülür fakat bu tutarın ekstreye yansıtılması aylar sonra gerçekleşir.

Şimdi al sonra ödeden faydalanmak için kartınızın bakiyesi ödeme tutarından az olmamalıdır. Aksi durumda ödemeniz reddedilecektir.

Bazı bankalar aldığınız üründe veya platformda şimdi al sonra öde seçeneği bulunmasa dahi satın alım sonrası size mesajla böyle bir fırsat sunabilir. Bu fırsatlar genelde ekstra komisyon ve vade ücretlerine tabi olsa da değerlendirebilirsiniz.

Şimdi al sonra öde nasıl yapılır sorusunu cevapladığımıza göre bu sistemin avantaj ve dezavantajlarını inceleyelim.

Buy Now Pay Later (Şimdi Al Sonra Öde) Avantajları

Buy now pay later enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde müşterilere aylar sonra fiyatı artabilecek bir ürünün fiyatını sabitleyerek satın alma ve aylar sonra ödemeye imkan sunduğu için oldukça avantajlıdır. 

Ülkemizde ürünlerin fiyatların ay ortalarında dahi artış gösterdiğini düşünürsek çifte avantaja sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü hem ürünü zamsız fiyattan almış hem de dilediğinizde taksit avantajlarından faydalanmış oluyorsunuz.

Toparlamak gerekirse, şimdi al sonra öde avantajları aşağıdaki gibidir:

 • İstediğiniz ürünü o an alıp ödemesini sonra yaparsınız.
 • Maaş gününü beklemek veya o ayki maddi durumunuzu hesaplamak zorunda kalmazsınız.
 • Alacağınız şeyin fiyatı enflasyon karşısında yükselmeden almış olursunuz.
 • Ödediğiniz taksitler enflasyon karşısında cebinizi daha az yorar.
 • Bu işlem için genellikle faiz ödemezsiniz, olsa dahi genel faiz oranlarının çok altında bir faizle istediğiniz ürüne sahip olursunuz.
 • Yüksek kredi puanına ihtiyacınız yoktur.
 • Kartınız ve ürün koşulları karşıladığı sürece onay sürecini beklemezsiniz.

Buy Now Pay Later (Şimdi Al Sonra Öde) Dezavantajları

Şimdi al sonra ödenin alım noktasında dezavantajı yoktur. Fakat aldığınız ürünü iade etmeniz gerekirse süreç taksitlendirmeli işlemler gibi işler. Yani limitinizden düşen tutar banka ve işletme prosedürüne bağlı olarak aylar sonra hesabınıza iade edilebilir.

Buy now pay later dezavantajları:

 • Ödemeleri takip etmeniz zorlaşabilir.
 • Ödemenize faiz eklenebilir.
 • Sonra ödemenin verdiği rahatlık kontrolsüz harcamaya sebep olabilir.
 • İade takibi zorlaşır.
 • Parapuan gibi kart kampanyaları şimdi al sonra öde ödemelerinde geçerli değildir.

Sıkça Sorulan Sorular

Şimdi Al Sonra Öde Nasıl Kullanılır?

Şimdi al sonra öde (BNPL) kullanmanız için bir kredi kartınız ve ürünü satın almak istediğiniz platformda şimdi al sonra öde seçeneğinin olması gerekir.

Şimdi al sonra öde seçeneği bulunan ürünü sepetinize ekledikten sonra ödeme ekranında tekrar şimdi al sonra öde seçeneğini işaretlemelisiniz. Aynı ekrandan taksitlendirme işlemi de yapabilirsiniz. Tüm adımları tamamladıktan sonra ödeme yapmadan önce şimdi al sonra öde seçeneğinin seçili olduğundan emin olmalısınız.

Şimdi Al 3 Ay Sonra Öde Nasıl Oluyor?

Şimdi al 3 ay sonra öde yaptığınızda borç tutarınız ürünün siparişini verdiğiniz andan 3 ay sonrasındaki ekstrenize yansır. Yani Ocak ayında aldığınız ürünün ödemesi Nisan ayı ekstrenize yansır ve kart ödeme tarihinize bağlı olarak Nisan veya Mayıs ayında ödemenizi yapmanız gerekir.

Şimdi Al 2 Ay Sonra Taksitle Öde Nasıl Oluyor?

Şimdi al 2 ay sonra taksitle ödeden faydalandığınızda ürün siparişini verdiğiniz tarihten 2 ay sonrasının ekstresine borcunuz yansıtılır. Taksitli ödemelerinizde ise ürün sipariş tarihinizden 2 ay sonrasının ekstresine ilk taksit tutarınız yansıyacaktır. Taksit seçenekleri banka ve satıcı kurum anlaşmasına göre göre değişiklik gösterir. Bazı yerlerde 3 ila 6 ay peşin fiyatına taksitlendirme seçeneği bulunur.

Hemen Al Sonra Öde Ücretli mi?

Hemen al sonra öde ile yapılan ödemelerin genelde ekstra bir maliyeti bulunmaz. Fakat bu banka ve satıcı kurum anlaşmasına göre değişiklik gösterecektir.

Bazı satış platformlarında yapılan cüzdan veya sanal kart üyelikleriyle hemen al sonra öde fırsatından yararlanabilirsiniz. Bu işlemi yaparken sonra ödeme koşulları, ekstra maliyetler ve varsa taksitlendirme koşulları yazılı olarak belirtilir. Bu gibi ödemelerde ödeme tutarını kontrol ederek işlemlerinizi tamamlamalısınız. Ekstra maliyet bulunuyorsa ilgili kurum ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın