Anasayfa » E-Ticaret ve Pazarlama » Mikro İhracat Nedir? ETGB ile Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

Mikro İhracat Nedir? ETGB ile Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

Yeni pazarlara açılmak ya da ilk ihracatınızı yapmak için nasıl bir yol izleyeceğinizi biliyor musunuz? Express kargo olarak da bilinen hızlı kargo firmaları ile tamamen elektronik ortam kullanarak ürün ihraç edebileceğiniz bir sistem olan mikro ihracat, gümrük sürecini hızlandırma, KDV iadesi ve ihracat teşvikleri ile her anlamda kolaylık sağlıyor.

Mikro ihracat avantajlı ve kolay bir seçenek olduğundan yurtdışına e-ticaret yapmak isteyenler için iyi bir gelir kapısıdır. Yurtdışı satışında bulunan bazı karmaşık süreçler mikro ihracatta bulunmaz ve tamamen elektronik ortamdan yapılan işlemlerle ihracat gerçekleşir. Bu sebeple küçük işletmeler için muazzam bir ticaret modeli olarak görülmektedir.

Özellikle bir e-ticaret sitesine ve bir şirkete sahipseniz mikro ihracat yapmamanız için hiçbir sebep bulunmuyor. Döviz üzerinden para kazanma fikri sizin de ilginizi çekiyorsa, dövizle para kazanmanın kolay yolu olan mikro ihracatı adım adım bu yazımızda ele alacağız.

Mikro İhracat Nedir?

Mikro ihracat, 300 kg ve €15.000 limite kadar ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) ile yurtdışı pazarına yaptığınız bedelli ihracatları kapsar.

Mikro ihracat modeli klasik ihracata göre yol ve yöntem noktasında çok avantajlıdır.

Mikro ihracatı İhracatçılar Birliği kaydınız olmadan gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda mikro ihracatta düzenli gümrük beyannamesine ihtiyacınız yoktur ve gümrük müşaviri ile çalışmak gerekmez.

Mikro ihracat ticari faaliyetle uğraşıp vergi mükellefi olan herkes tarafından yapılabilir.

Mikro ihracatta tek koşul ihraç edilecek ürünün 300 kg altında ve ürün bedelinin €15.000 altında olmasıdır.

Mikro ihracat, üretici firmalar ve endüstriyel sektörler için genelde uygun değildir. Daha niş alanlarda bir işiniz varsa veya yeni hedef pazarlara açılmak için numune gönderimini yapacaksanız mikro ihracat yapabilirsiniz.

Siz satışlara odaklanın, biz güvenli tahsilat sağlayalım!

Vepara Sanal POS, %98.7 ödeme başarısıyla sadece bir adım ötede! %0’dan başlayan komisyon oranları ile Sanal POS hizmetimizi ücretsiz deneyin!

Mikro ihracat bu avantajlı özelliği ile e-ticaret yapan kişilerin şahıs şirketi ile dahi e-ihracat yapabilmesine olanak tanır. Fakat mikro ihracat yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken şeylerden biri, mikro ihracat kapsamına girmeyen ürünleri sunmuyor olmak.

Mikro ihracat kapsamında satışı yapılamayacak olan ürünler:

 • Tamire, sergi veya fuara giden ürünler
 • Ülkeye geri dönecek eşyalar
 • Bedelsiz numune veya hediyeler.
 • Denetime tabi ilaç ve kimyasallar

ETGB ile mikro ihracatta süreci hızlandırmak için denizyolu, karayolu, havayolu veya hızlı kargo ile gönderilen/teslim alınan malların tüm bürokrasi ve gümrükleme işlemleri, dijital ortamda gerçekleştirilmektedir.

ETGB Nedir?

Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB), ithalat ve ihracatta operatörler tarafından elektronik ortamda düzenlenen gümrük beyannameleridir.

Bir nevi basitleştirilmiş gümrük beyannamesi olan elektronik ticaret gümrük beyannamesi, hızlı kargo taşımacılığı yoluyla (havayolu veya karayolu) ihraç veya ithal edilen ürünün gümrük işlemlerinde kullanılan bir beyannamedir. Bu beyanname için kağıt çıktı gerekmez ve işlemler tamamen elektronik ortamda tamamlanır.

ETGB aslında mikro ihracatın ana çerçevelerini oluşturur.

ETGB ile Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

ETGB mikro ihracat için gümrük maliyetlerini minimize eden ve gümrük sürecini en basite indirgeyen prosedürdür. ETGB ile mikro ihracat yapmak ihracat yapmanın en kolay yoludur çünkü gümrük prosedürlerini ve maliyetlerini azaltmak üzere tasarlanmıştır.

ETGB sayesinde klasik ihracatta gerekli olan gümrük müşavirliği hizmetlerine gerek kalmaz. Aynı zamanda gümrük beyannamesi için bir aracı gümrük firması ile anlaşma yapmak gerekmez. Çünkü ETGB sistemi, zaten express kargo firmaları ile yapılan bir anlaşma sonucunda yürürlüğe girmiştir.

İşletmelerin, 300 kg ve 1500 dolar altındaki ürünleri gönderirken bu firmalarla çalışmanız yeterlidir. ETGB düzenlemek için DHL, UPS, FedEx, TNT gibi ekspres firmalar yetkilidir.

Peki, ETGB ile mikro ihracat nasıl yapılır?

 1. Ürünlerinizin mikro ihracata uygunluğundan emin olun. Bunun için mikro ihracat kapsamına girmeyen ürünlere göz atmalı ve ihraç edeceğiniz ürünün 300 kg ve €15.000 altında olduğundan emin olmalısınız.
 2. Operatör firmanız ile iletişime geçin. (Bu firma ETGB yetkilisi olmalıdır.)
 3. Mikro ihracat için gerekli belgeleri hazırlayın. Bunlar dolaylı temsil yetki belgesi, ihracat bilgi formu, Türkçe ve İngilizce faturalardır.
 4. Firmaya ve alıcı firmaya gerekli bilgi ve belgeleri ileterek ürününüzü ihraç edin.

Mikro İhracat Avantajları

Mikro ihracat hafif ve küçük ürünleri ihraç etmek için oldukça avantajlı bir yoldur. Çünkü mikro ihracatta klasik ihracata göre hem gönderim prosedürü daha kolaydır hem de vergi mükellefi olmanız dışında ek koşullar aranmaz.

İşte mikro ihracat yapmanın avantajları:

 • Gümrük müşavirine ihtiyacınız yoktur. Bu şekilde gümrük müşavirliği hizmet bedeli ödemezsiniz.
 • Çıkış ambar ücreti oluşmaz.
 • Vekaletname gerekmez, bu sebeple noter tasdik ücreti ödenmez.
 • İhracatçılar birliği kaydı şartı aranmaz.
 • İhracat sonrası KDV iadesi alınır.
 • İşlemler tamamen elektronik ortamda yapıldığından hızlıca ve dosyalama sorunu olmadan tamamlanır.

Kısacası mikro ihracatta klasik ihracatta harcama yapmanız gereken gümrük müşaviri ücreti, çıkış ambar ücreti, noter masrafları gibi masraflara girilmez. Üstüne ihracat teşviklerinden faydalanma fırsatı da bulunur.

Mikro İhracatta Vergi Avantajları

Mikro ihracatta vergi avantajları içerisinde KDV iadesi yer almaktadır. Bunun dışında;

Kimler Mikro İhracat Yapabilir?

Mikro ihracat yapmanız için ticaretinizi sürdürdüğünüz bir şirketinizin var olması ve vergi mükellefi olmanız yeterlidir.

Mikro ihracat ihracatçı birliği kaydı ya da gümrük müşaviri ile çalışma koşulu aramadığı için ticaretle uğraşan her şirket kolaylıkla mikro ihracat yapabilir.

Eğer gümrük kaydınız yoksa tek yapmanız gereken şey e-devlet üzerinden gümrük mükellef kaydı açmak.

Mikro ihracat küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için genellikle uygundur. Çünkü küçük çaplı ürünlerin limitli değerdeki yurtdışı satışlarında geçerlidir.

Özellikle e-ticaret yapanlar için mikro ihracat avantajlı bir yol olacaktır. Hedef pazarınız belliyse tek yapmanız gereken gümrük mükellef kaydı açmak ve ETGB için yetkili bir lojistik firması ile anlaşmak.

Şirketinizin türü önemli değildir, şahıs şirketi ile de mikro ihracat yapabilirsiniz.

Mikro İhracatta Neler Satabilirsiniz?

Mikro ihracatta genellikle düşük ağırlıklı ve küçük ebatlardaki ürünleri satmanız daha kolay olacaktır. İhracat yapmak için hedef pazarınızın gereksinimlerini ve taleplerini iyi ölçmeniz gerekmektedir.

Peki, mikro ihracatta neler satılabilir?

 • Bijuteri ürünleri (kolye, yüzük, küpe, toka, vücut aksesuarı…)
 • Otomotiv yedek parçaları
 • İnce tekstil ürünleri (bandana, iç çamaşır, çorap vs.)
 • Plastik ürünler (kap, bardak kapağı, streçler…)
 • Deri ürünler (cüzdan, çanta, anahtarlık, kalemlik…)

Mikro ihracat için ihraç edeceğiniz ürünün gümrükten geçebilmesi için ürün kalite belgelerinin tam olduğundan, denetime tabiyse her şeyin eksiksiz yerine getirilmiş olduğundan emin olmalısınız. Aksi taktirde gönderim sürecinde beklenmedik sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Aynı zamanda internetten sattığınız ürünleri gönderirken kargom kaç desi diye kontrol etmeyi unutmamalısınız. Mikro ihracatta en önemli faktörlerden biri kargo üst sınırını aşmamaktır.

Mikro İhracatta Üst Sınır Ne Kadar?

Mikro ihracatta üst sınır 300 kg ve €15.000 olarak belirlenmiştir. Bu sınırları karşılayan ufak çaplı ihracat yapmak isteyen şirketler mikro ihracat olanağından faydalanabilir.

Mikro İhracatta Hangi Belgeler Gereklidir?

Mikro ihracat için öncelikle ihracat yapacak olan firmanın vergi mükellefi olması gerekir. İlk defa ihracat yapacak olan firmaların gümrük sisteminde ihracatçı kaydı yapması gerekir. Gümrük ihracatçı kaydı, e-devlet üzerinden online yapılabilecek bir işlemdir.

Mikro ihracat için gerekli belgeler:

 • Dolaylı temsil yetki belgesi
 • İhracat bilgi formu
 • Maliye onaylı fatura (E-arşiv faturada kabul edilir.)
 • Proforma veya Commercial Invoice (ingilizce fatura)

Mikro İhracat Faturası Nasıl Hazırlanır?

Yapacağınız ihracatta 1 türkçe 1 ingilizce faturaya ihtiyacınız vardır. Mikro ihracat faturası aynı klasik ihracat faturası gibi hazırlanır. Bu kısımda sizlere e-arşiv fatura örneği gösterecek ve doldurulması önemli kısımlardan bahsedeceğiz.

E-arşiv faturada hangi bilgiler yer alır?

 1. Gönderici firma bilgileri (ünvan, adres, vergi dairesi, vergi dairesi numarası)
 2. Alıcı firma bilgileri (ünvan, adres, vergi dairesi, vergi dairesi numarası)
 3. E-imza ve kaşe
 4. Fatura bilgileri (tarih, fatura numarası, fatura tipi, düzenleme tarihi, düzenleme zamanı/saati)
 5. Gönderilecek ürün bilgileri (ürünün ismi, türü, miktarı, birim fiyatı, tutarı, gtip kodu)
 6. Toplam tutar bilgisi (toplam tutar (döviz cinsinden), kdv oranı (0 olarak girilir), anlık döviz kuru, TL cinsinden toplam tutar)
 7. Teslim şekli bilgisi (DAP, EXW, DAT, FCA, CPT..)
 8. Navlun bedeli
 9. Menşei bilgisi (her ürün için net olarak girilmeli)
 10. Teslimat adresi

E arşiv fatura hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler:

Adres bilgilerinde muhakkak ülke belirtilmelidir.

E-imza ve kaşe yoksa ıslak imza ve kaşe eklenmelidir.

Navlun ve sigorta ihracatçı firma tarafından ödendiyse faturada ayrı kalemler olarak belirtilmelidir.

Mikro ihracat çıkışı E-arşiv fatura veya matbu fatura ile yapılmalıdır. E-fatura ile mikro ihracat çıkışı yapılamaz.

E-arşiv faturaya gümrükleme hizmet bedeli gibi ek kalemler yazılamaz. Ürün bedeli, sigorta, navlun, banka komisyonu ile paketleme bedelleri yazılabilir.

Faturada ürünün Türkçe karşılığı belirtilmelidir.

KDV eklenmemeli, KDV alanı varsa 0 olarak belirtilmelidir.

Proforma ile resmi faturada birbiri ile uyuşmalıdır.

Fatura çıktısı alınıp ıslak imza ve kaşeli olarak teslim edilmelidir.

E-İhracat Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mikro ihracat bir e-ihracat türüdür. E ihracat içerisinde elbette daha geniş çaplı ihracat faaliyetleri de gerçekleştirilebilir. Mikro ihracatın bu noktadaki farkı ürün ağırlığı ve fatura toplamı sınırıdır.

Peki, e-ihracat yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

 • E-ihracat yapmak için öncelikle bir şirketiniz olmalı ve vergi mükellefi olmalısınız. İhracat yapmanın bir diğer temel şartı ise gümrük ihracatçı kaydına sahip olmaktır.
 • ETGB ile mikro ihracat yapmak için dolaylı temsil yetki belgesine sahip olan bir lojistik firmasıyla çalıştığınızdan emin olmalısınız.
 • İhracat için gerekli olan belgeleri (dolaylı temsil yetki belgesi, ihracat bilgi formu, İngilizce ve Türkçe fatura nüshaları, çeki listesi) işlem öncesinde hazır etmelisiniz.
 • E-arşiv faturayı doğru bilgilerle doldurduğunuzdan emin olmalısınız.
 • Mikro ihracat için ürün ağırlığı ve toplam değerini kontrol etmelisiniz. (Gönderi toplam ağırlığı 300 kilogramın altında ve gönderi değeri 15000 euronun altında olmalıdır.)
 • Mikro ihracat yapmıyorsanız, İhracatçı Birliği üyeliğiniz olmalı ve bir gümrük müşaviri ile çalışmanız gerekmekte. Aksi taktirde ihracatı gerçekleştirmeniz mümkün olmayacaktır.
 • İhracat sürecinde alıcı (ithalatçı firma) ile iletişimde olmalı süreç içerisinde belgeleri onlara da iletmelisiniz.

ETGB Belgesi Nasıl Alınır?

Gönderinizi alan lojistik firmasına talebinizi ileterek ETGB beyanınızı almanız mümkündür. Lojistik firması e-posta adresinizi sisteme kaydederek ETGB belgenizi elektronik posta vasıtası ile tarafınıza iletilir. Bu şekilde ihraç ettiğiniz ürünlerin ETGB belgeleri düzenli olarak tarafınıza gönderilir.

Peki, ETGB belgesi internetten sorgulanır mı?

ETGB Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

ETGB belgesi sorgulamak için ilgili kargo firmasının web sitesinin beyanname sorgulama ekranı üzerinden sorgu gerçekleştirebilirsiniz. Aynı ekrandan tarih bilgisine de ulaşabilirsiniz. ETGB sorgulama yapmak için sisteme girmeniz gereken bilgi konşimento numarasıdır.

Beyanname sorgulama işlemini aynı zamanda ticaret bakanlığı web sitesi üzerinden de yapabilirsiniz. ETGB beyanname sorgulamak için buraya tıklayınız.

Mikro ihracat gibi hızlı ihracat işlemlerinde basılı evraklar bulunmadığından gerektiğinde ispat sorunu yaşayabilirsiniz. Bu noktada ETGB belgesi ihracatınızı kanıtlar niteliktedir. Aynı zamanda KDV iade başvurusu için de ETGB belgesine ihtiyacınız olacak.

Mikro İhracat için Global Kargo Firmaları 2024 

Bazı lojistik firmaları dolaylı temsil yoluyla ihracat gönderileri için ETGB’li hızlı ihracat hizmeti vermek üzere yetkilendirilmiştir.

Mikro ihracat yapmak için bu hızlı kargo taşıyıcılar yani operatörler ile çalışmanız gerekir. Çünkü ETGB olmadan mikro ihracat yapmanız mümkün değildir ve bu beyannameyi sadece yetkili operatörler hazırlayabilir.

İşte 2024 yılında mikro ihracat yapabileceğiniz lojistik firmaları;

 1. UPS
 2. DHL
 3. FedEx
 4. TNT
 5. PTT
 6. PTS

Trendyol Mikro İhracat Nedir?

Trendyol mikro ihracat, mikro ihracat yapmak isteyen satıcıların 300 kilogram ağırlığı ve 15.000 Euro değeri geçmeyen, ticari satış amacı taşıyan işlemleri ETGB ile yapabilmelerine imkan tanıdığı kolay ihracat modellerinden biridir.

Karmaşık süreçlere gerek kalmadan Trendyol Satıcı Paneli üzerinden tek tık ile uygun görülen ürünlerinizi mikro ihracata açabilmeniz mümkün.

Trendyol Mikro İhracat Avantajları

Trendyol, mikro ihracat yapmak isteyen satıcılar için hem kolaylık hem de daha büyük bir kitleye ulaşabilme anlamında büyük avantajlar sunar.

Trendyol mikro ihracat avantajları:

 • Trendyol pazaryeri ile ürünlerinizi uluslararası pazarlara açabilir ve yüksek getiriler sağlayabilirsiniz.
 • Trendyol partnerleri sayesinde mikro ihracat entegrasyon süreciniz yalnızca dakikalar alır.
 • Muhasebe ve vergilendirme süreçlerinde sorun yaşamazsınız.

Trendyol Mikro İhracat Faturası Nasıl Kesilir?

Trendyol mikro ihracat kapsamındaki siparişlerinizi E-Arşiv Fatura kesilerek göndermelisiniz. Bu siparişlerde kağıt veya matbu faturalar kabul edilmemektedir. Fatura tipi; istisna olmalıdır. İstisna kodu ise 301’dir. Adres bilgilerinde ülke adı girilmesi zorunludur.

Daha detaylı bilgi için Trendyol mikro ihracat nasıl yapılır eğitimini izleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

ETGB ile mikro ihracat yapmanın püf noktalarını anlamanız için sizlerle mikro ihracat nedir, ETGB ile mikro ihracat nasıl yapılır, mikro ihracat için neler gereklidir gibi soruların cevaplarını paylaştık. Eğer siz de mikro ihracatın avantajlı olduğunu düşünüyor ve bu yolda adım atmak istiyorsanız, başka kullanıcıların da sıkça arattığı bazı soruları sorabilirsiniz.

Mikro İhracat İçin Üst Sınır Kaç Kg?

Mikro ihracat için üst ağırlık sınırı 300 kilogramdır. Bununla birlikte ürün değerinin 15000 euronun altında olması gerekir.

Mikro İhracatta ATR Gerekli Mi?

Mikro ihracatta gümrük müşaviri, konşimento, gümrük beyannameleri, ATR gibi bilgiler gerekmez. Bu özelliği ile mikro ihracat kolay ihracat olarak tanımlanabilir.

Mikro İhracatta KDV Var Mı?

Mikro İhracatta KDV başlangıçta kesilse de ETGB ile KDV iadesi isteyebilirsiniz.

Mikro İhracatta ETGB Zorunlu Mu?

Mikro ihracat yapılabilmesi için yurt dışına satışı yapılacak olan ürünler için Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) düzenlenmesi şarttır.

Yorum yapın