CVV nedir ve karttaki güvenlik kodu nerede yazar, kredi kartı kullanımının giderek yaygınlaştığı bu dönemde alışverişlerin büyük bir kısmı online ödemeler ile gerçekleştiği için herkesin karşılaşabileceği sorulardır. İnternet üzerinden yapılan bu ödemelerin güvenliği, dolandırıcılık ve çeşitli kimlik hırsızlıklarını önlemek adına büyük bir önem taşımaktadır.

Banka veya kredi kartlarınızın güvenliğini artırmak için kullanılan en yaygın önlemlerden biri ise; CVV kodu olarak karşımıza çıkmaktadır. 

CVV kodu ne demek, CVV nin açılımı nedir diye baktığımızda “Card Verification Value” kelimelerinden meydana gelen ve “Kart Doğrulama Değeri” şeklinde Türkçe’ye çevrilen bir terim olduğu görülmektedir. Kredi ve banka kartlarının arkasında yer alan ve çoğunlukla 3 haneli bir sayıdan meydana gelen bu koda CVV kodu denilmektedir.  

Peki, CVV kodu nedir? CVV kodu nerede yazar? Bu soruların cevabını ve konu hakkındaki tüm detayları yazımızda bulabileceksiniz. 

İçindekiler

CVV Kodu Nedir?

CVV (Card Verification Value) kodu veya CVV2 kodu olarak da bilinen kart doğrulama değeri, kredi veya banka kartlarının üzerinde yer alan ve sizi kredi kartı dolandırıcılığından korumaya yardımcı olan bir güvenlik kodudur. Kart sahiplerinin güvenliğini sağlamak ve kimlik hırsızlıklarının önüne geçebilmek amacıyla kullanılır. 

cvv nedir

İlk olarak Birleşik Krallık’ta Michael Stone tarafından tanıtılan CVV kodu başlangıçta 11 haneli bir kod olarak kullanılırken sonrasında 3 ya da 4 haneli bir koda indirildi. Bu güvenlik kodunun ilk kullanımı 1997’de Mastercard tarafından uygulamaya alınırken 1998 ve 2001 yıllarında American Express ve Visa ağı tarafından da yürürlüğe alındı.

Diğer tüm teknolojilerde olduğu gibi CVV kodu da çeşitli güncellemeler ve geliştirmeler ile farklılaştırıldı. Bu farklılıklar kartı veren şirkete bağlı olarak CVC, CVD, CSC veya CIN’ler gibi birden çok adla bilinen bir kullanıma ulaştı. Adlandırmaların yanı sıra kodların hane sayıları da değişiklik gösterebilmektedir.

Güvenlik KoduKod AçılımıKodun Hane SayısıKullanan Şirket
CVV / CVV2Card Verification Value3Visa
CVCCard Validation Code3Mastercard
CSCCard Security Code3Debit Card
CIDCard Identification Code4American Express
Tablo: Banka ve kredi kartı sunan şirketlerin kullandığı güvenlik kodları ve kaç haneli güvenlik koduna sahip olduğu verilmiştir.

Kartların güvenlik kodları, online ödemelerde kartın fiziksel sahibi tarafından kullanıldığına dair önemli bir kanıttır. Bu nedenle, kart sahiplerinin CVV kodunu kimseyle paylaşmamaları ve güvenilir web sitelerinde ödeme yaparken kullanmaları önerilmektedir. 

Güvenlik amaçlı oluşturulan bu kodlar rastgele oluşturulmamıştır. Belirli algoritmalar kullanılarak tasarlanan kodların tam olarak oluşturulma aşamaları banka prosedürlerinden dolayı gizli tutulsa da cvv kodu belirlenirken şu parametrelerden etkilenildiği söylenebilir:

  • Hesap numarası
  • Son kullanma tarihi
  • Veri Şifreleme Standardı (DES) anahtarları
  • Kart ağları ve diğer benzersiz özel kodlar

Kredi veya banka kartı CVV kodu nedir diye anlatırken bunu bir örnek üzerinden daha basit şekilde anlatabiliriz. 

CVV kodu, aslında kartlarımızın güvenlik şifresidir. Telefonumuza veya bilgisayarımıza şifre koyarak başkalarının girmesini engellediğimiz gibi kartlarımızdaki CVV kodları da güvenilir alışveriş yapabilmemiz için kullanılır. 

CVV güvenlik kodu, kredi kartı dolandırıcılığından kaçınmanıza yardımcı olmak için başka bir koruma katmanı ekler. Güvenlik amaçlı oluşturulan bu kodlar yetkisiz işlemlerin ve hırsızlığın azaltılmasına yardımcı olur, bu nedenle güvenlik kodunu elinizden geldiğince korumanız çok önemlidir. CVV Kredi kartı güvenlik kodları fraud kontrol noktaları stratejilerinin ayrılmaz bir parçasıdır.

CVV kodu yalnızca yasal bir kuruluş üzerinden alışveriş yaparken paylaşılmalıdır.

Online alışverişlerde CVV kodu başta olmak üzere, kart veya kimlik bilgilerinizi içeren işlemler yaparken oldukça dikkat etmelisiniz. İnternette siber saldırıların ve kimlik hırsızlığının hızla arttığı bir dönemde artık CVV kod nedir tam olarak öğrendiğinize göre, bilgilerinizi koruma altına almak istiyorsanız cvv kodunuzu güvenmediğiniz web sitelerinde kullanmamalısınız.

Kredi veya banka kartlarınıza ait bilgiler çalınsa da kimse cvv kodu olmadan kartlarınızı kullanamazlar. 

CVV Kodu Ne Demek?

CVV kodu ne demek diye baktığımızda “Card Verification Value” kelimelerinin baş harflerinden oluştuğu ve “Kart Doğrulama Değeri” anlamına gelen bir terim olduğu görülmektedir. Yani CVV kodu, kredi ve banka kartlarının güvenlik kodudur diyebiliriz. CVV kodu genellikle kartın arka yüzünde, 3 haneli olarak yer alır.

CVV Kodu Nerede Yazar?

CVV nedir, nerede yazar diye baktığımızda kullanılan kredi ya da banka kartının arka yüzünde yer aldığını görmekteyiz. Bununla birlikte, kart üzerindeki CVV kodu konumu kartı veren kuruluşa bağlı olarak değişebilir. En önemli güvenlik önlemlerinden biri olan bu kod, yalnızca kart sahibi tarafından bilinmeli ve kimse ile paylaşılmamalıdır. 

CVV kodu öğrenme konusunda endişeli olan kart sahipleri olabiliyor. Halbuki kart CVV kodu öğrenme işlemi için özel bir çaba sarf etmenize gerek yok.

Kartın arkasında 3 haneli veya 4 haneli olarak karşımıza çıkan CVV kodu, bilmeniz gereken ve işlemlerimizin güvenliği için oldukça önemli olan bir sistemdir. Visa ve MasterCard gibi kartların CVV kodları, kartın arkasında yer alır. 

Üç basamaklı CVV kodu olan kartların güvenlik numarası kartınızın arka sağ köşesinde, genellikle imza kutusunun yanında görülmektedir. American Express tarafından kullanılan dört haneli, CID ismi ile de duyabileceğiniz CVV kodu olan kartların güvenlik numarası kartın ön tarafında yer alır.

Dolayısıyla kart arkasındaki son 3 rakam nedir ve CVV nerede yazar sorularınızın cevabı da öğrenmiş olmaktayız.

cvv kodu nedir

Güvenlik nedeniyle, kart elinizde değilse CVV kodunuzu bulmanız zordur. Çoğu durumda CVV kodunuza çevrimiçi olarak erişemezsiniz. Ancak, bazı şirketler kredi kartı bilgilerinin tamamını mobil bankacılık uygulamalarında görüntülediğinden dolayı istisnalar bulunmaktadır.

Tüm bankaların kredi veya banka kartlarında da CVV kodu aynı mantık ile çalışmaktadır. Bu kod sayesinde, kart sahipleri işlemlerini daha güvenilir koşullar altında gerçekleştirebilir. CVV kodu 1 ve 2. karakteri genellikle paylaşılmaz. Bu nedenle de kimi zaman online ödemelerde CVV kodu 1 ve  2. karakteri nedir sorusu sorulmayabilir. 

Not: Online alışverişlerde CVV kodunu girerken güvenlik amacıyla normal klavye yerine ekran klavyesi kullanabilirsiniz.

Kimlik hırsızları genellikle klavye vuruşlarını özel programlar ile izleyebilmekte ve bu nedenle de normal klavyeler üzerinden gerçekleştirdiğiniz tuş vuruşlarına bakarak verileriniz ele geçirilebilir. Bunun önüne geçmek için ekran klavyesi kullanmalı ve bilmediğiniz web siteleri üzerinden ödeme işlemi yapmamalısınız. 

Peki güvenlik kodunu bulmakta güçlük çekiyorsanız, kredi kartı CVV kodu silinmiş ve okunamayacak kadar yıpranmışsa, kredi kartı CVV kodu öğrenme için ne yapabilirsiniz?

Sanal Kart CVV Numarası ve Kredi Kartı CVV Kodu Öğrenme İşlemi Nasıl Olur?

CVV kodu, kredi kartı veya banka kartı hesap bilgilerinizin bulunduğu bankanın müşteri hizmetleri aracılığıyla öğrenebileceğiniz bir güvenlik kodudur. Eğer kartınızdaki CVV kodu silinmiş veya okunamayacak duruma gelmişse bankanızla iletişime geçmelisiniz. 

Bankanız, size kimliğinizi ve hesap bilgilerinizi doğrulamanız için birkaç soru yöneltir. Bu sorular sonucunda kimliğiniz doğrulandıktan sonra bankanızdan CVV kodunu öğrenebilirsiniz. 

Ancak CVV kodunu hiçbir zaman başkalarıyla paylaşmayın. Dolandırıcılık veya kimlik hırsızlığı riski taşıdığı için CVV kodunuzu yalnızca alışverişler esnasında kullanmalısınız. 

CVV kodu çevrimiçi olarak bulunması birkaç istisna gösteren banka dışında mümkün değildir. CVV kodunun amacı, kimlik ve kart bilgilerinizin güvenliğini sağlamak olduğu için internette arama yapılamaz.

Dolayısıyla mobil uygulamada CVV nerede yazar sorunuzun cevabı “banka ve kredi kartı CVV kodu mobil uygulamada bulunmaz” olacaktır. CVV kodu öğrenme için kartınızı fiziksel olarak ya da bankanızı arayarak kontrol etmeniz gerekir.

Sanal kart CVV numarası öğrenme için aynı durum geçerli değildir. Sanal kart ya da dijital cüzdan kullanmanız durumunda güvenlik kodunuzu çevrimiçi olarak öğrenmeniz mümkündür.

Sanal bir kredi kartı, fiziksel bir varlık olmadan yalnızca dijital biçimde mevcuttur. Bu durumda kartınız cüzdanınızdan çalınamayacağı için bazı yönlerden daha güvenli olduğu görülmektedir. Bu fiziksel olmayan kartı kullanarak çevrimiçi CVV kodu öğrenme işlemleriniz için internet bankacılığına veya bankacılık uygulamasına giriş yapmalısınız. Güvenlik kodunuz uygulama içinde kart bilgilerinizin olduğu bölümde yer almaktadır.

Özetle; CVV kodu kartın arkasında veya ön tarafında yer alan ve yalnızca kart sahibi tarafından bilinmesi gereken bir güvenlik kodudur. Genellikle 3 haneden oluşan bu kod, kullandığınız kart türüne göre farklı yerlerde karşımıza çıkabilse de çoğunlukla kartın arka yüzünde yer alır. 

Sizler de CVV güvenlik kodu sayesinde kişisel bilgilerinizi koruma altında tutmak istiyorsanız güvenmediğiniz web sitelerinde alışveriş yapmamalı ve kart bilgilerinizi paylaşmamalısınız. 

CVV Kodu ve CVC Kodu Arasındaki Farklar Neler?

CVV ve CVC aynı mı sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. CVV (Card Verification Value) ve CVC (Card Verification Code) kodları, banka/kredi kartlarının güvenliğini sağlamak için kullanılan üç veya dört haneli güvenlik kodlarıdır. Her ikisi de kart sahibinin fiziksel olarak kartı kullanarak alışveriş yapmadan önce kartın gerçek olduğunu doğrulamasına yardımcı olur. 

cvv ve cvc aynı mı?

Ancak, CVV ve CVC arasında bazı farklar vardır:

  • CVV kodu genellikle Visa, Mastercard ve Discover kartlarında kullanılırken; CVC kodu American Express kartlarında kullanılır.
  • CVV kodu genellikle 3 haneli bir numaradır ve kartınızın arkasında, imza alanının hemen yanında yer alır. CVC kodu ise genellikle 4 hanelidir ve kartın ön yüzünde, kart numarasının hemen yanında yer alır.
  • Hem CVV hem de CVC kodları, internet üzerinden yapılan alışverişlerde veya online alışveriş yaparken kart bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmek için kullanılır. 
  • Hem CVV hem de CVC kodları, kredi kartı bilgilerinin kötü niyetli kişiler tarafından çalınmasını önlemek için kullanılan güvenlik önlemleridir.

Dolayısıyla CVC mi CVV mi daha güvenlidir sorunuzun cevabı olarak aynı güvenlik düzeyinde olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu kodların kullanımı kartın tamamen güvende olduğu anlamına gelmez ve diğer güvenlik önlemlerinin de alınması gerekmektedir.

CVV Kodu Girmeden Online Alışveriş Yapmak Mümkün Mü?

CVV kodu online alışveriş işlemleriniz için bir gereklilik değildir. Ancak birçok işletme tarafından ek bir güvenlik önlemi olarak tercih edilmektedir.

İşlem sürecinin bir parçası olarak CVV kodu talep etmek satıcıya bağlıdır. Bazı platformlarda her işlemde CVV kodunun yeniden girilmesi gerekirken bazı e ticaret platformları CVV kodunuzu yalnızca ilk işleminizde sorgular.

İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşirse, ürünleriniz teslim edilirse ve herhangi bir dolandırıcılık raporu yoksa; satıcı, satın alma işlemini gerçekleştirenin gerçek bir kart sahibi olduğunu varsayarak kart numaranızı veya teslimat adresinizi değiştirmediğiniz sürece tekrar güvenlik kodu sorgulama ihtiyacı duymayacaktır.

Bunun dışında bazı yüksek profilli e-ticaret siteleri, zaten yürürlükte olan başka güvenilir güvenlik önlemlerine sahip oldukları için ödeme sürecinin olabildiğince hızlı tamamlanmasını isterler ve CVV kodu talep etmezler.

Sıkça Sorulan Sorular

Yazımızda CVV güvenlik kodu nedir, cvv kodu nerede yazar ve nasıl öğrenilir gibi tüm soruları detaylı olarak cevapladık. Bu bölümde ise sizlerden sıkça gelen soruları cevaplayacağız. 

CVC Kodu Nedir?

CVC (Card Validation Code), banka/kredi kartı güvenliği için kullanılan üç haneli bir güvenlik kodudur. Kart numarasının arkasındaki alanda yer alır ve genellikle fiziksel olarak kartın üzerine basılır. Bu kod tıpkı CVV kodu gibi kabartmalı da olabilmektedir. CVC kodu, online alışverişlerde ve telefonla yapılan ödemelerde kullanılır. CVV kodu ile benzer olsa da aynı değildir. 

CVC ve CVV Aynı Mı?

CVV kodu, kredi kartı güvenliği için kullanılan üç ya da dört haneli bir güvenlik kodudur. CVV kodu, kartın ön veya arka yüzünde yer almaktadır. CVC kodu ise kartın ön yüzünde yer alan 4 haneli bir güvenlik kodudur. Bu gibi ufak farklılıkları CVC ve CVV kodu aynı şey olmamakla birlikte kullanım amaçları benzerdir.

CVV 1 ve 2. Karakteri Ne Demek?

CVV1 kodu, kredi kartı işlemlerinin güvenliğini sağlamak için kullanılan bir kod türüdür. Bu kod, kredi kartının manyetik şeridine basılır ve fiziksel olarak kullanılan kart işlemleri için kullanılır. CVV2 kodu ise, online işlemler için kullanılır ve kart numarasıyla birlikte girilir. 

CVV2 Nedir, CVV ve CVV2 Arasındaki Fark Nedir?

CVV kodu ve CVV2 kodu kullanım amacı olarak aynı şeylerdir. CVV kodu üzerinde ek güvenlik önlemleri alabilmek için oluşturulan CVV2 kodu, ikinci nesil bir CVV olarak kullanılmaktadır. CVV2 kodu nerede yazar sorunuzun cevabı da CVV ile aynı olarak kartınızın arka yüzündeki 3 haneli rakamdır.

CVV Kodu Paylaşılır Mı?

CVV kodu zorunlu kalmadıkça paylaşılmaması gereken önemli bir güvenlik kodudur. Çünkü CVV kodu, kart fiziksel olarak yanınızda olmadan yapılan işlemlerde kullanılabildiğinden, başkalarıyla paylaşılması, bilgilerinizin güvenliğini riske atabilir. 

Kredi kartı şirketleri genellikle CVV kodunu sadece kart sahibi tarafından bilinmesi gereken bir bilgi olarak tanımlarlar ve kart numarasıyla birlikte paylaşmamaları gerektiğini belirtirler. 

Kredi kartı bilgilerinizi kimseyle paylaşmamak, kart sahiplerinin yükümlülüğündedir. Bu nedenle bu tarz sorunlar ile karşılaşmak istemiyorsanız zorunlu olmadıkça kart bilgilerinizi kimse ile paylaşmamalısınız. 

Alışverişlerinizde Yanlış CVV Kodu Girerseniz Ne Olur?

Herhangi bir online alışveriş platformunda ödeme aşamasında yanlış CVV kodu girdiğinizde bankanız işleminizi reddeder. Bunun nedeni CVV’nin yanlış girilmesi durumunda kartın başkası tarafından kullanıldığı ihtimaline karşı önlem oluşturmaktır. Üst üste yanlış CVV kodu girmeye devam etmeniz durumunda ise kartınız kısa bir süre için online alışverişe izin vermez. Ayrıca bazı platformlarda birinci yanlış denemeden sonra ek doğrulama adımları uygulanabilir.