İkinci el araç alım satım işlemlerinde paranızın güvende olduğundan nasıl emin olabilirsiniz? Çok yaygın dolandırıcılık yöntemlerinden birinin sizin başınıza gelmeyeceğini bilebilmek mümkün mü? 

Otomobil alıp satma sürecinde, her iki tarafın da karşılaşabileceği dolandırıcılık riski ve güvensizlik unsurları bulunmaktadır. Neredeyse her gün farklı bir dolandırıcılık hikayesi duyuyoruz ve bu nedenle alıcılar ve satıcılar arasında büyük bir güvensizlik ortamı oluşuyor. 

Peki, böyle bir durumla karşılaşmamak ve güvenle ikinci el araba alım satım işlemleri yapabilmek için nelere dikkat etmeliyiz?

Yalnızca 50 TL ödeme ile ikinci el araç alım-satım sürecinizi garanti altına almak ister misiniz? O halde hiç beklemeyin!

Vegüven ile ikinci el otomobil alım-satımında karşılaşabileceğiniz risklerden anında kurtulabilirsiniz. 

Bu süreç içerisinde alıcıların ve satıcıların her adımı kayıt altına alınır ve her iki taraf için de güvenli bir alım satım deneyimi sağlanır. Vegüven satın alma sürecini güvenilir, şeffaf ve daha kolay bir hale getirerek ikinci el araba alım satım işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar.

Artık ikinci el araç alım satım süreçlerinde her iki tarafın da aklında soru işaretleri olmadan, güvenle işlem yapabileceği bir sistem var. Vegüven, alıcı ve satıcı arasındaki güveni sağlayarak ikinci el araç satış sürecini daha güvenli bir hale getirmektedir. Bu sistem sayesinde ikinci el araba alım satım sürecindeki riskler ve endişeler minimuma indirgenerek alıcılar ve satıcılar için daha güvenli bir deneyim sunulur.

Güvenli ve huzurlu bir araç alım satım deneyimi için Vegüven’in sunduğu bu hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Unutmayın, ikinci el araç alım satım sürecinde güvende olmak ve dolandırıcılık risklerinden korunmak mümkündür. Siz de bu tehlikelerden Vegüven ile korunabilir ve gönül rahatlığıyla araç alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İçindekiler

İkinci El Araç Alım Satımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Araç alım satımı yaparken dikkat edilmesi gereken konular aşağıdaki gibidir:

 1. Dolandırıcılık
 2. Sahte İlanlar
 3. Kilometre Sahteciliği
 4. Sahte Belgeler
 5. Yanıltıcı Bilgi Vermek
 6. Ödeme Dolandırıcılığı
 7. Araç Değerini Düşük Gösterme
 8. Yanıltıcı İlanlar
 9. Noter Onayı Eksikliği

1. Dolandırıcılık

İkinci el araç fiyatları ve otomobil piyasasının rağbet görmesi ile birlikte dolandırıcılık vakaları da arttı. İkinci el araç alım satım işlemlerinde sıkça karşılaşılan ve ciddi maddi zararlara yol açabilen dolandırıcılık yöntemleri ve bu tür durumlar karşısında nasıl korunabileceğiniz hakkındaki detayları birlikte inceleyelim. 

İkinci el araç alım satımında dolandırıcılık yöntemleri her geçen gün daha da artıyor. Birikimlerini bir yatırıma dönüştürmek isteyen alıcılar ise kendilerini bekleyen tehlikelerden nasıl korunabilecekleri konusunda hala endişeli.

İşte otomobil alım satım gibi dolandırıcılık faaliyetlerine sıkça rastlanan bu gibi durumlarda Vegüven’e yapacağınız 50TL ödeme ile araç alım satım sürecinizi sorunsuz hale getirebilmeniz mümkün.

2. Sahte İlanlar

Dolandırıcılar genellikle internette gerçek olmayan veya çalıntı araç ilanları yayınlayabilmektedirler. Bu ilanlardaki araçlar piyasa değerinin çok altında bir fiyata satılarak cazip gösterilir ve hızla elden çıkarılması hedeflenir. 

Araba alırken dolandırılmak istemiyorsanız ilanlarda verilen bilgileri detaylıca kontrol edin. Çok düşük araba fiyatları konusunda şüpheli olun ve satıcıdan ek belge veya bilgiler talep edin. 

Sahte ilanlar ile kapora dolandırıcılığı da sıkça karşılaşılan sorunlar arasında. Bu yöntemde dolandırıcılar, olmayan veya kaçak bir arabayı ilana koyarak fiyatta anlaşır ve alıcı gelene kadar arabayı bekletmek için kapora talep ederler. Vegüven, Noterler Birliği’nin güvenli ödeme sistemi sayesinde bu işlemlerdeki risk ortadan kalkmaktadır. 

Vegüven ile ikinci el otomobil alım-satımında karşılaşabileceğiniz risklerden kurtulabilirsiniz. 

Vegüven, Noterler Birliği’nin güvenli ödeme sistemiyle işbirliği yaparak paranızın ve aracınızın güvende olduğunu garanti eden bir sistemdir.

3. Kilometre Sahteciliği

Dolandırıcılar, otomobillerin kilometresini düşürerek aracın değerini yapay olarak yükseltmeye çalışabilmektedir. Araç kontrolü yapılırken uzman bir servise veya ustaya kilometrenin doğruluğunu kontrol ettirmeyi unutmayın.

4. Sahte Belgeler

Sahte ruhsat veya sahte kimlik belgeleri kullanarak dolandırıcılık yapanların sayısı da oldukça fazla. Belgelerin orjinalliğini kontrol etmek için yetkili kurumlardan detaylı bilgi almayı unutmamalısınız. 

5. Yanıltıcı Bilgi Vermek

Araç hakkında yanıltıcı veya yanlış bilgi vererek aracın kusurları veya kaza geçmişini gizleyenler olabilmektedir. Araç hakkında detaylı bir araştırma yapın, hasar kaydı sorgulayın, km sorgulama işlemi yapın ve eğer içiniz hala rahat etmediyse mutlaka tarafsız ve güvenilir bir expertiz aracılığıyla araca baktırın. 

6. Ödeme Dolandırıcılığı

Dolandırıcılar, alıcılardan araç için kapora talep edebilir veya sahte çek ile ödeme yapabilirler. Buna ek olarak aracı kendi üstüne almadığını söyleyerek noterde işlem yaptığınız kişinin hesabına değil, başka isimdeki bir hesaba ödeme talep edebilirler. En yaygın dolandırıcılık yöntemlerinden biri olan farklı banka bilgileri üzerinden araç satışı işlemi oldukça tehlikelidir. 

Dolandırıcılık tehlikesine karşı en etkili korunma yolu, işlemleri güvenilir ve tanınmış platformlar aracılığıyla yapmaktır. Vegüven gibi platformlar, alıcı ve satıcıyı dolandırıcılık risklerine karşı koruyarak güvenli bir alım satım süreci sunar. Bu platformlar, işlemlerinizin güvende olmasını sağlayarak dolandırıcılık riskini önemli ölçüde azaltır.

7. Araç Değerini Düşük Gösterme

Türkiye’de ikinci el araç alım satım işlemleri sırasında sıkça karşılaşılan bir diğer problem ise araç değerini düşük gösterme durumudur. Bu durum genellikle satıcılar tarafından aracın gerçek değerinin çok altında bir fiyat gösterilerek gerçekleştirilir ve bu sayede daha az vergi ödemeyi hedeflerler.

Örnek Durum:

Bir satıcı, piyasa değeri 350.000 TL olan bir aracı resmi evraklarda 300.000 TL olarak göstererek satış işlemi gerçekleştirebilir. Bu durumda, satıcı vergi kaçırmış olur çünkü satış fiyatı üzerinden hesaplanan vergi miktarı gerçekte olması gerekenden daha düşük çıkar. Satıcı için avantajlı olabilecek bu durum alıcı için büyük sorunlara yol açabilir. 

Eğer alıcı, satıcının aracın değerini düşük gösterdiğini bilmeden bu aracı satın alırsa, ileride hukuki sorunlarla karşılaşabilir. Alıcı, vergi kaçırma işlemine dahil edildiği için buna bağlı cezalar ile karşılaşabilir.

Araç alım satım işlemleri sırasında güvenilir ve resmi yolları tercih edin. Bu şekilde hem satıcı hem de alıcı olarak hukuki sorunlardan kaçınmış olursunuz.

Vegüven gibi platformlar, araç alım satım işlemlerini güvenilir ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlayarak değeri düşük gösterme gibi sorunlardan kaçınmanıza olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla işlemlerinizi güven içinde gerçekleştirebilir ve olası hukuki sorunlardan uzak durabilirsiniz.

8. Yanıltıcı İlanlar

İnternet, ikinci el otomobil alış satış işlemleri için önemli bir platform olsa da yanıltıcı veya eksik bilgi içeren ilanlarla doludur. Bu ilanlar alıcıları yanıltarak hatalı karar vermelerine sebep olabilir. Dolayısıyla bu tür durumlar karşısında oldukça dikkatli davranmalısınız. 

Örnek Durum:

Diyelim ki internet üzerinde bir araç ilanı buldunuz. İlan, aracın mükemmel durumda olduğunu ve hiçbir kaza geçirmediğini belirtiyor. Fakat, aracı yakından incelediğinizde veya bir uzmana kontrol ettirdiğinizde aracın ciddi bir kaza geçirdiği ve önemli hasarlar aldığı ortaya çıkabilir.

Bu durum alıcı için maddi zarara yol açabilir. Yanıltıcı bilgilere dayanarak aracı satın alan bir alıcı, beklenmedik masraflar ve aracın değer kaybıyla karşılaşabilir. Halbuki süreci adım adım yasal yollar ile gerçekleştirdiğinizde elinizde bu işleme dair resmi kayıtlar olacağı için paranız da aracınız da güvende olur. 

9. Noter Onayı Eksikliği

Araç alım satım süreçlerinde noter onayı alınmaması işlemlerin geçersiz sayılmasına ve taraflar için çeşitli hukuki sorunlara yol açabilir. Noter onayı, herhangi bir malın alım satım işlemlerinin yasal geçerliliğini temsil etmektedir ve işlemin taraflarını korur.

Örnek Durum:

Bir alıcı, beğendiği bir aracı fiyatını daha ucuza getirmek amacıyla noter onayı almadan satın almayı kabul edebilir. Ancak bu durum alıcı için büyük bir risk demektir çünkü noter onayı olmadan yapılan araç alım satım işlemleri yasal olarak geçerli değildir.

Noter onayı olmadan gerçekleşen bir araç alım satım işlemi ise alıcıyı zor durumda bırakabilir. Alıcı, aracı fiilen kullanıyor olsa bile aracın yasal sahibi olmaz ve herhangi bir sorunda hukuki hak talep edemez. Ek olarak böyle bir işlem gerçekleşirse alıcı cezai sorumlulukla da karşılaşabilir.

İkinci el otomobil alışverişinizde Vegüven, noter onayı geldikten sonra ödemenizin alıcıya geçmesine olanak tanır. Bu sayede paranızı güvence altına alarak sizin ve diğer tarafın hukuki güvencesini sağlar.

Vegüven Güvenli Ödeme Sistemi Nasıl Çalışır?

1. Vegüven Güvenli Ödeme Sistemi linkine tıklayarak anasayfaya girilir.

2. Satıcı Vegüven web sitesinden “Satıcı Başvurusu Oluştur” butonuna tıklayarak başvurusunu gerçekleştirir. Başvuru sonrası sistem alıcıya SMS ile bir “referans kodu” iletir..

3. Alıcı Vegüven web sitesinden “Alıcı Başvurusu Oluştur” butonuna tıklayarak referans kodunu girer. Bu sayede satıcı ile eşleşir ve alıcı kendine ait talep edilen bilgileri doldurur.

4. Alıcı araç bedelini Vegüven’nin IBAN’ına gönderir.

5. Satıcı ile alıcı satış işlemini gerçekleştirmek için notere giderek satış sürecini başlatır.

6. Noterde satış gerçekleştiğinde, sistem eş zamanlı olarak araç bedelini satıcının IBAN’ına güvenli bir şekilde aktarır.

İkinci El Araç Alım Satım İşlemlerimi Neden Vegüven ile Yapmalıyım?

Vegüven, ikinci el araç alım-satımlarında nakit taşıma ve para transferi nedeniyle oluşan hırsızlık ve dolandırıcılık risklerini tamamen ortadan kaldıran, Noterler Birliği’nin Güvenli E-Ödeme Sistemi kapsamında hayata geçirilen yenilikçi bir ödeme platformudur. Alıcı ve satıcının olası tüm endişelerini ortadan kaldıran bu platformda 2.el otomobil alım satım işlemlerinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz. 

Vegüven Avantajları Neler?

Vegüven hem alıcı hem satıcı için büyük avantajlar sunmaktadır. Araba fiyatları gün geçtikçe artarken araç satış işlemlerindeki maddi kayıp potansiyelini ortadan kaldırmak isteyenler alıcılar için Vegüven 50TL gibi düşük bir maliyetle Noterler Birliği’nin güvenli ödeme sistemine aracılık etmektedir. 

ARAÇ SATICISI İÇİN AVANTAJLARI:

 • Nakit olarak alınan paranın sahte çıkma ihtimalini ortadan kaldırır.
 • Araç bedeli alıcı tarafından Vegüven hesabına aktarılıp aktarılmadığı web sitesinden sorgulanabilir ve alıcıya karşı güvensizlik yaşanmaz.
 • Satıcı, araç satış işleminin her aşamasında SMS ve e-posta ile bilgilendirilerek, sürece hakim bir şekilde güvenliğinden emin olarak satış gerçekleştirir.
 • Satış bedelinin satıcıya teslim edilmesi ve araç devri sırasındaki zaman uyumsuzlukları ortadan kaldırır ve muhtemel dolandırcılıkların önüne geçer.

ARAÇ ALICISI İÇİN AVANTAJLARI:

 • Nakit olarak taşınan paranın kaybolması ya da çalınması ihtimali ortadan kalkar.
 • Araç bedeli, satıcı notere gelip satış işlemini gerçekleştirmeden el değiştirmediği için alıcı gönül rahatlığı ile araç satın almış olur.
 • Araç bedeli Vegüven hesabında güvenli bir şekilde tutulduğu için alıcı, satış işlemi gerçekleşmediği durumda araç bedelini geri alacağına emin olur.
 • Alıcı, araç alım işlemlerinin her aşamasında SMS ve e-posta ile bilgilendirilerek, sürece hakim bir şekilde güvenliğinden emin olarak alım gerçekleştirir.